Bank kartasi. Xavfsiz va samarali foydalanish bo'yicha ko'rsatmalar.
Bank kartasining asosiy mohiyati – naqd puldan foydalanmagan holda tovarlar va xizmatlar uchun to'lovlarni amalga oshirishdir. Biroq, bank kartalaridan foydalanish bilan bog'liq ba'zi muhim jihatlarni bilish zarur:
1. Karta egalari qanday huquqlarga ega?
2. Kartadan foydalanish bilan qanday xarajatlar mavjud?
3. Bank kartalaridan foydalanishda qanday xavfsizlik qoidalariga rioya qilish kerak?
Bank kartasidan foydalanish bilan bog'liq harajatlar
Bank kartasidan foydalanish kartani chiqarish, xizmat ko’rsatish xarajatlari, shuningdek, muayyan operatsiyalar uchun komissiyalar bilan bog'liq. Tariflarni aniqlashtirish uchun siz kartani olgan yoki olishni rejalashtirgan bank xodimlariga murojaat qilishingiz kerak. Bank kartasi bilan bog’liq quyidagi harajatlar kelib chiqishi mumkin:
• Asosiy kartaga xizmat ko'rsatish uchun yillik to'lov;
• Qo'shimcha kartalarga xizmat ko'rsatish uchun yillik to'lov;
• Emitent bankning bankomatlari orqali naqd pul yechish uchun komissiya;
• Emitent bankning kassasida naqd pul yechish uchun komissiya;
• Boshqa banklarning bankomatlari orqali naqd pul yechib olish uchun komissiya;
• Boshqa bankning kassalarida naqd pul yechish uchun komissiya;
• Kartani qayta chiqarish uchun jarima (yo'qolgan yoki o'g'irlangan taqdirda);
• Hisobraqamdan ko'chirmalarini olish uchun to'lov;
• Bank kartalari bilan operatsiyalarni to'xtatish uchun komissiya;
• SMS-xabarnomalar uchun komissiya;
• Bank tekshiruvlari/da'volari uchun komissiya;
• Hisobdan uchinchi shaxs hisobvarag'iga yoki boshqa bankdagi shaxsiy hisobingizga pul o'tkazish uchun to'lov.
Karta egasining huquqlari.
Bank kartasi egasi sifatida xizmat ko'rsatish shartnomasini tuzish orqali siz quyidagi huquqlarga ega bo'lasiz:
• Kartadan foydalanish bo'yicha maslahat olish uchun bank bilan bog'lanish (shaxsan yoki telefon orqali);
• Mablag'larni qabul qilish va hisobni to'ldirish bo'yicha limitlarni belgilash orqali mablag'larning sarflanishi ustidan nazoratni olib borish;
• Bank bilan bog'lanib yoki (texnik jihatdan iloji bo'lsa) Internet-banking tizimi orqali hisobvaraqdan ko'chirma olish;
• Har qanday hisob operatsiyalari bo’yicha e'tiroz bildirish. Buning uchun qo'lingizda tasdiqlovchi hujjatlar bo'lishi kerak;
• Bank hisobingizga bog'langan qo'shimcha kartalarni olish (agar bunday imkoniyat bank qoidalarida nazarda tutilgan bo'lsa);
• Nosoz kartani yangisiga almashtirish. Bu xizmat pullik bo'lishi mumkin. Bank kartasiga egalik qilishning aniq shartlari haqida batafsil ma'lumotni bank bilan tuzilgan shartnomada topishingiz mumkin.
Bank kartasidan xavfsiz foydalanish bo'yicha ko'rsatmalar
• Firibgarlar taxmin qila olmaydigan PIN kodni tanlang;
• PIN-kodni kartadan alohida saqlang, uni kartaga yozmang;
• PIN-kodingizni boshqa hech kim bilan bo’lishmang yoki internetnda ishlayotgand kiritmang. PIN-kod bank yoki boshqa tashkilot, shu jumladan Internet va boshqa axborot tarmoqlari orqali tovarlar/xizmatlar uchun to‘lovlarni amalga oshirishda talab etilmasligini unutmang;
• Agar kartangizni yoki PIN kodingizni yo'qotib qo'ysangiz, uni bloklash uchun darhol bankingizga murojaat qiling.
• SMS-xabar berish xizmatini o'rnating - bu sizga kartangiz bo'yicha amalga oshirilgan operatsiyalar to'g'risida tezkor ma'lumot olish imkonini beradi: tovarlar / xizmatlar uchun to'lov, bankomatdagi balansni ko'rish, naqd pul yechib olish.
• Internet-banking xizmatiga ulaning - bu sizning hisobingizga kun bo'yi onlayn kirish, shuningdek, blokirovka qilish va cheklovlarni o'rnatish imkonini beradi.
• Bankingizning karta egalarini 24 soat davomida qo‘llab-quvvatlash xizmatining telefon raqamini eslab qoling – bu sizga kartangiz holati haqida tezkor ma’lumot olish va kartadan foydalanishda yuzaga keladigan barcha muammolarni hal qilish imkonini beradi.
• To'lovlarning to'g'riligini nazorat qilish uchun karta hisobingiz holatini muntazam tekshirib turing. Hisobingiz holatini bankingizda, bankomatda, SMS-xabarnomalar va Internet-banking orqali talab qilingan muddat uchun ko'chirma so'rash orqali tekshirishingiz mumkin. Sizning haqiqiy operatsiyalaringiz ko’chirmada aks ettirilganligiga ishonch hosil qiling. Agar nomuvofiqlikni sezsangiz, bank bilan bog'laning.
• Telefon raqamingiz va boshqa aloqa ma'lumotlaridagi o'zgarishlar haqida bankni xabardor qilishni unutmang. Agar bankda eskirgan ma'lumotlar mavjud bo'lsa, u shubhali operatsiyalarni tasdiqlash uchun yoki nizolar yuzaga kelganda siz bilan tezda bog'lana olmaydi.
AGAR QUYIDAGI HOLATLAR VUJUDGA KELSA, NIMA QILISH KERAK…
Agar karta yo'qolgan bo'lsa
1. Bankingizning karta egalarini qo‘llab-quvvatlash xizmatiga murojaat qilib, kartangizni bloklang.
2. Bankingizga kartaga xizmat ko‘rsatish shartlarida nazarda tutilgan tartibda (og‘zaki, yozma ravishda) yo‘qolganlik vaziyati (vaqt, joy va h.k.) to‘g‘risida ma’lumot bering. Agar siz chet elda bo'lsangiz va kredit kartangizni chiqargan bankka karta yo'qolganligi haqida xabar bera olmasangiz, to'lov tizimlarining xizmat ko'rsatish markazlariga murojaat qilishingiz kerak.
3. Siz yangi kartani berish uchun yozma ariza bilan bankingizga murojaat qiling yoki arizani faks orqali yuboring.
Agar siz PIN kodingizni unutgan bo'lsangiz
1. Do'konlarda va PIN kodni kiritish talab etilmaydigan boshqa joylarda karta orqali to'lovni amalga oshirishingiz mumkin. Bankomatdan naqd pul yechib olish kabi PIN kodli tranzaksiyalar esa bajarilmaydi. Noto'g'ri PIN kodni uch martadan ortiq kiritmang! Bu sizning kartangizni blokdan chiqarishni ancha qiyinlashtiradi va kartangiz bankomat tomonidan olib qo'yilishi mumkin.
2. Bankingizning karta egalarini qo‘llab-quvvatlash xizmatiga murojaat qiling. Agar PIN-kod uch marta noto‘g‘ri kiritilganligi sababli kartangiz bloklangan bo‘lsa, bank xodimi bloklashni bekor qiladi. Shuni yodda tutingki, ba'zi banklarda blokirovka bankka murojaat qilingandan keyin olib tashlanadi, ba’zilarida esa mijozlardan bank filialiga pasport bilan borish va blokirovkadan chiqarish uchun ariza yozish talab etiladi.
3. PIN-kod yo'qolganligi sababli (ayrim hollarda - PIN-kodni uch marta noto'g'ri kiritganda) sizga yangi kartani berish uchun bank shaklida yozma ariza bilan bankingizga murojaat qiling. PIN-kodning yo'qolishi, qoida tariqasida, kartani qayta chiqarishga olib keladi.
Agar sizning PIN kodingiz begona shaxslarga ma'lum bo'lsa
1. Bankingizning karta egalarini qo‘llab-quvvatlash xizmatiga murojaat qilib, kartangizni bloklang. Mablag'laringiz xavfsizligi uchun PIN-kod faqat karta egasiga ma'lum bo'lishi kerak, shuning uchun PIN-kodning yo'qolishi, qoida tariqasida, kartaning qayta chiqarilishiga olib keladi.
2. Sizga yangi kartani berish uchun bank shaklidagi yozma ariza bilan bankingizga murojaat qiling. Kartani qayta chiqarish har kimning, shu jumladan bank xodimlarining ham mijozning PIN-kodi haqida ma’lumot olish va kartangiz bo‘yicha ruxsat etilmagan operatsiyalarni amalga oshirish imkoniyati bilan bog‘liq xavflarni bartaraf etadi.
Agar karta shikastlangan bo'lsa
1. Agar karta shikastlangan yoki texnik nosoz bo'lib chiqsa, kartani qayta rasmiylashtirish uchun bankka murojaat qiling (sizga yozma ariza kerak bo'lishi mumkin).
2. Karta shikastlanishiga yo'l qo'ymang: uni elektr jihozlari (muzlatgich, televizor, radio va boshqalar) yaqinida qoldirmang, kartani metall yuzalarga qo'ymang, uni egmang va tirnamang.
Agar karta bloklangan bo'lsa
1. Uni blokdan chiqarish uchun hisobraqam ochilgan bank filialiga murojaat qiling.
2. Karta egasini qo'llab-quvvatlash bo'limi xodimiga parol identifikatorini ayting va bank xodimlari kod kiritilishini qayta tiklaydilar.
Agar bankomat sizning kartangizni ushlab qolsa
1. Bankingizga xabar bering va kartani bloklang.
2. Kartangizni olish uchun bankomatga xizmat ko’rsatadigan bank bilan bog'laning. Karta shaxsni tasdiqlovchi hujjat taqdim etilgandan keyin sizga qaytariladi.
3. Bankdan tashqarida oʻrnatilgan bankomatda bankomatga xizmat koʻrsatuvchi tashkilotning manzili va telefon raqami koʻrsatilgan boʻladi, ular bilan bogʻlanib, nima qilish kerakligi boʻyicha koʻrsatmalar olishingiz, kartani olish uchun qachon va qayerga murojaat qilishingiz mumkinligini bilib olishingiz mumkin.

Банковская карта. Инструкция по безопасному и эффективному применению.
Основное предназначение банковской карты — оплата товаров и услуг без использования наличных денег. Однако необходимо знать о некоторых важных моментах, связанных с использованием банковских карт:
1. Какими правами обладают владельцы банковских карт;
2. Какие издержки они несут;
3. Какие правила безопасности необходимо соблюдать при использовании банковских карт.
Стоимость пользования банковской картой
Использование банковской карты связано с расходами на выпуск карты, обслуживание счета, а также с комиссиями при совершении тех или иных операций. Для уточнения тарифов вам необходимо обратиться к консультантам банка, в котором вы получили или планируете получить карту. В качестве примера можете ориентироваться на нижеприведенный список возможных издержек:
• Годовой взнос за обслуживание основной карты;
• Годовой взнос за обслуживание дополнительных карт;
• Комиссия за выдачу наличных средств через банкоматы банка-эмитента;
• Комиссия за выдачу наличных средств в операционной кассе банка-эмитента;
• Комиссия за выдачу наличных средств через банкоматы других банков;
• Комиссия за выдачу наличных средств в операционной кассе другого банка;
• Штраф за перевыпуск карты (в случае утраты или кражи);
• Плата за получение выписок по счету;
• Комиссия за приостановление операций по банковской карте;
• Комиссия за SMS-уведомления;
• Комиссия за банковские расследования/претензии;
• Комиссия за перевод денежных средств со счета на счет третьего лица или на свой счет в другом банке.
Права держателя карты.
Как держатель банковской карты, заключая договор на обслуживание, вы будете вправе:
• Обращаться в банк (лично или по телефону) для получения консультаций по вопросам использования карты;
• Вести контроль над расходованием средств путем установки лимитов на получение денежных средств и пополнение счета;
• Получать выписку по счету при обращении в банк либо (при наличии технической возможности) через систему интернет-банкинга;
• Оспаривать любые операции по счету. Для этого вы должны иметь на руках подтверждающие документы;
• Получить дополнительные карты, привязанные к вашему банковскому счету (если такая возможность предусмотрена правилами банка).
• Получить новую карту взамен неисправной. Данная услуга может быть платной. Более подробно о конкретных условиях владения банковской картой можно узнать из договора с банком.
Инструкция по защищенному использованию банковской карты
• Подберите такой ПИН-код, который не смогут угадать злоумышленники;
• Храните ПИН–код отдельно от карты, не пишите его на карте;
• Не сообщайте ПИН-код любым другим лицам и не вводите его при работе в Интернете. Помните, что ПИН-код не может быть затребован ни банком, ни любой другой организацией, в том числе при оплате товаров/ услуг через Интернет и иные информационные сети;
• В случае потери карты или утраты ПИН-кода немедленно обратитесь в ваш банк для ее блокирования.
• Настройте сервис SMS-уведомлений — это позволит вам оперативно получать информацию о проводимых по вашей карте операциях: оплате товаров/услуг, просмотре баланса в банкомате, снятии наличных.
• Подключитесь к услуге интернет-банкинга — это позволит вам иметь круглосуточный онлайн-доступ к вашему счету, а также к операциям по блокировке и установке лимитов.
• Запомните телефон круглосуточной службы поддержки держателей карт вашего банка — это позволит вам оперативно получать информацию о состоянии вашей карты и решать все возникающие при использовании карты вопросы.
• Регулярно проверяйте состояние счета вашей карты для контроля корректности списаний. Проверить состояние своего счета можно, запросив выписку за нужный период в вашем банке, в банкомате, через системы SMS-уведомлений и интернет-банкинга. Следите за тем, чтобы в выписке были отражены ваши реальные операции. Если вы заметили несоответствие — обратитесь в банк.
• Обязательно сообщайте в банк об изменении вашего телефона и других контактных данных. Если у банка будут устаревшие данные, он не сможет оперативно связаться с вами для подтверждения подозрительных операций или при возникновении спорных ситуаций.
ЧТО ДЕЛАТЬ, ЕСЛИ...
Если карта утеряна
1. Заблокируйте вашу карту, обратившись в службу поддержки владельцев карт вашего банка.
2. Сообщите в ваш банк способом, предусмотренным условиями обслуживания карты (устно, письменно), информацию об обстоятельствах утраты (время, место и проч.). Если вы находитесь за границей и не можете сообщить об утере карты в банк, выдавший вам кредитную карту, тогда следует обратиться в сервисные центры платежных систем.
3. Обратитесь в ваш банк с письменным заявлением о выдаче вам новой карты, составленным по форме банка, — лично или отправьте заявление по факсу.
Если вы забыли ПИН-код
1. Вы можете расплачиваться картой в магазинах, ресторанах и прочих местах, где ввод ПИН-кода не предусмотрен. Операции, предусматривающие ввод ПИН-кода, такие как снятие наличных в банкомате, будут вам недоступны. Не вводите неверный ПИН-код более трех раз! Это значительно затруднит операцию по разблокировке вашей карты и может привести к захвату карты банкоматом.
2. Обратитесь в службу поддержки владельцев карт вашего банка. Если ваша карта заблокирована по причине трехкратного неверного введения ПИН-кода, сотрудник банка отменит блокировку. Имейте в виду, что в некоторых банках блокировка снимается по факту обращения, а есть такие, которые просят клиентов подъехать в отделение банка с паспортом и написать заявление на разблокировку.
3. Обратитесь в ваш банк с письменным заявлением по форме банка для выдачи вам новой карты по причине утраты ПИН-кода (в некоторых случаях — и при введении неверного ПИН-кода три раза). Утрата ПИН-кода, как правило, ведет к перевыпуску карты.
Если ваш ПИН-код стал известен посторонним лицам
1. Заблокируйте свою карту, обратившись в службу поддержки держателей карт вашего банка. В целях безопасности ваших средств ПИН-код должен быть известен только держателю карты, соответственно, утрата ПИН-кода, как правило, ведет к перевыпуску карты.
2. Обратитесь в ваш банк с письменным заявлением по форме банка для выдачи вам новой карты. Перевыпуск карты исключает риски, связанные с возможностью кому-либо, в том числе и сотрудникам банка, получить информацию о ПИН-коде клиента и несанкционированно провести операции по вашей карте.
Если карта повреждена
1. Если карта была повреждена или оказалась технически неисправна, то для перевыпуска карты обратитесь в банк (возможно, от вас потребуется письменное заявление) для сдачи неисправной карты и выдачи новой взамен поврежденной.
2. Избегайте повреждения карты: не оставляйте ее вблизи электроприборов (холодильников, телевизоров, радиоприемников и т.д.), не кладите карту на металлические поверхности, не сгибайте и не царапайте ее.
Если карта заблокирована
1. Для ее разблокирования обратитесь в отделение вашего банка по месту ведения счета.
2. Сообщите сотруднику службы поддержки владельцев карт пароль-идентификатор, и сотрудники банка обнулят попытки ошибочно введенного кода.
Если банкомат задержал Вашу карту
1. Сообщите в ваш банк и заблокируйте карту.
2. Обратитесь в банк, которому принадлежит банкомат, для получения вашей карты. Она будет возвращена вам при предъявлении документа, удостоверяющего личность.
3. На банкомате, установленном вне помещения банка, указаны адрес и телефон организации, обслуживающей банкомат, по ним можно связаться и получить инструкции по дальнейшим действиям, узнать, в какое время и куда можно обратиться за получением карты.