Unga ko‘ra, yangi tartib doirasida tijorat banklariga ajratilgan resurslar 2020 yilning 8 oyida 925 mlrd.so‘mni tashkil etgani holda, bu ko‘rsatkich 2021 yilning 8 oyi davomida 4-5 barobarga o‘sib, 2 575 mlrd so‘mga yetdi. Bu ko‘rsatkich esa, bugungi kunga kelib aholining ipoteka kreditlariga bo‘lgan talabi ortib borayotganidan darak beradi.
Xususan, 2021-yil 1-sentabr holatiga ajratilgan ipoteka kreditlari jami 2 575 mlrd so‘mni tashkil etgani holda eng ko‘p ajratilgan resurs Ipotekabank hissasiga to‘g‘ri kelmoqda, yaʼni bu ko‘rsatkich 40,7 foizni tashkil etdi. Qishloqqurilishbank 685 mlrd.so‘m (27,5 %), O‘zmilliybank 195 mrld.so‘m (7,8%), Xalq banki 111 mlrd.so‘m (4,4%), Oriyentfinansbank 113 mlrd.so‘m (4,5%), Mikrokreditbank 113 mlrd.so‘m (4,5%), Agrobank 74 mlrd.so‘m (3,0%), Kapitalbank 32 mlrd.so‘m (1,3%), O‘zsanoatqurilishbank 52 mrld.so‘m (2,1%), Asakabank 42 mlrd.so‘m (1,7%), Turonbank 26 mlrd.so‘m (1,0%), Aloqabank 21 mlrd.so‘m (0,9%), Hamkorbank 8 mlrd.so‘m (0,3%) va Ipak yo‘li banki tomonidan 8 mlrd.so‘m (0,4%) subsidiya mablag‘lari ajratilgan. Tijorat banklari tomonidan o‘tgan yilning shu davriga nisbatan ajratilgan kreditlardagi o‘zgarish Qishloqqurilishbankda kuzatilgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich 17,9 foizga o‘sgan.
2021 yil 8 oyi davomida ajratilgan ipoteka kreditlarining 61 foizi 5 ta hududlar hissasiga to‘g‘ri kelib, bunda 409,1 mlrd so‘m Toshkent shahri, 377,3 mlrd. so‘m Samarqand viloyati, 325,8 mlrd. so‘m Farg‘ona viloyati, 311,7 mlrd.so‘m Andijon viloyati hamda 203,2 mlrd. so‘m Namangan viloyatida istiqomat qiluvchi fuqarolarga ajratilgan.
Jumladan, 2020-2021 yillarda yangi tartib doirasida daromadi yuqori bo‘lmagan va uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj oilalarga davlat byudjetidan jami 5 225 ta oilaga 162 mlrd.so‘m miqdorida subsidiyalar to‘lab berilgan. Shundan, 2021 yil 1 sentyabr holatiga shaharda istiqomat qiluvchi 3 662 ta daromadi yuqori bo‘lmagan oilaga 92,4 mlrd. so‘m boshlang‘ich badal davlat byudjetidan ajratilgan bo‘lsa, qishloq joylarda istiqomat qiluvchi 1 563 ta oilaga 48,4 mlrd. so‘m ajratilgan.
2021 yilning 1 sentyabr holatiga O‘zbekiston ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi bilan bitim imzolagan 9 ta tijorat banklariga (“Ipotekabank”, “O‘zSQB”, “Hamkorbank”, “QQB”, “Asakabank”, “Agrobank”, “Turonbank”, “Xalq banki” va “O‘zmilliybank”) jami 1 275 mlrd. so‘m, yaʼni Osiyo taraqqiyot banki qarz mablag‘lari hisobidan 665 mlrd.so‘m va Moliya vazirligi depozit mablag‘lari hisobidan 700 mlrd.so‘m resurs ajratilgan.
Bundan tashqari, tijorat banklari tomonidan 2021 yilning 1 sentyabr holatiga jami 6 173 nafar fuqaroga O‘zbekiston ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi mablag‘lari hisobidan 1 090 mlrd.so‘mlik ipoteka kreditlari ajratilgan. Shundan, 2020 yilda 335 nafar fuqaroga 63 mlrd.so‘m, 2021 yilda 5 838 nafar fuqaroga 1 028 mlrd.so‘mlik ipoteka kreditlari ajratilgan.
Shu bilan birga, 2021 yil 1 sentyabr holatiga 145 ta uy-joyni taʼmirlash maqsadida 9 307 mln.so‘m, birlamchi bozordagi 9 ta kvartira uchun 1 023 mln.so‘m, birlamchi bozordagi 7 ta yakka tartibdagi uy-joy uchun 1 229 mln.so‘m, ikkilamchi bozordagi 1 475 ta yakka tartibdagi uy-joy uchun 275 727 mln.so‘m, ikkilamchi bozordagi 4 536 ta kvartira uchun 740 500 mln.so‘m miqdorida aholiga ipoteka kreditlari ajratilgan.
2021 yil 1 sentyabr holatiga aholiga ajratilgan ipoteka kreditlari orqali sotib olingan uy-joylarni hududlar kesimida tahlil qiladigan bo‘lsak, jami 1 090 546 mln. so‘mlik ajratilgan kreditlar bo‘yicha yuqori ko‘rsatkich Toshkent shahrini tashkil etadi. Yaʼni, 2020 yilda Toshkent shahri kesimida 30 994 mln.so‘m kredit ajratilgan bo‘lsa, 2021 yilga kelib aholiga ajratilgan ipoteka kreditlari miqdori 341 014 mln. so‘mni tashkil qildi. Shundan birlamchi bozordagi uy-joylar uchun 752 mln.so‘m, ikkilamchi bozordagi uy-joylar uchun 370 782 mln.so‘m va uy-joylarni taʼmirlash maqsadida 474 mln.so‘mlik ipoteka kreditlari ajratilgan.
Joriy yilning 8 oylik natijalariga ko‘ra, Qoraqalpog‘iston Respublikasi aholisiga 80 645 mln.so‘m, Andijon viloyatida 60 339 mln.so‘m, Buxoro viloyatida 39 929 mln.so‘m, Jizzax viloyatida 23 348 mln.so‘m, Qashqadaryo viloyatida 38 973 mln.so‘m, Navoiy viloyatida 88 205 mln.so‘m, Namangan viloyatida 38 922 mln.so‘m, Samarqand viloyatida 35 980 mln.so‘m, Surxondaryo viloyatida 25 389 mln.so‘m, Sirdaryo viloyatida 27 222 mln.so‘m, Toshkent viloyatida 132 051 mln.so‘m, Farg‘ona viloyatida 58 678 mln.so‘m va Xorazm viloyatida istiqomat qiluvchi aholiga 68 857 mln.so‘m miqdorida ipoteka kreditlari ajratilgan. Biroq, tahlillar natijasida Andijon, Jizzax, Navoiy, Namangan, Samarqand va Sirdaryo viloyatlarida birlamchi bozordagi uy-joylar xaridi uchun ajratiladigan ipoteka kreditlari bo‘yicha ko‘rsatkichlar pastligi kuzatildi.

Как обстоят дела на рынке ипотечных кредитов, выделяемых согласно новому порядку?
В Минфине прокомментировали ситуацию с обеспечением населения жильем за счет ипотечного кредитования на рыночных условиях за 8 месяцев 2021 года.
Согласно нему, ресурсы, выделенные коммерческим банкам по новому порядку, за 8 месяцев 2020 года составили 925 млрд. сумов, а за 8 месяцев 2021 года этот показатель увеличился в 4-5 раз и достиг 2 575 млрд. сумов. Это говорит о том, что спрос на ипотечные кредиты растет.
В частности, по состоянию на 1 сентября 2021 года ипотечные кредиты составили 2 575 млрд сумов, наибольшая доля из которых приходится на долю Ипотекабанка - 40,7%. Кишлоккурилишбанк - 685 млрд сумов (27,5%), НБУ - 195 млрд сумов (7,8%), Народный банк - 111 млрд сумов (4,4%), Ориентфинансбанк - 113 млрд сумов (4,5%), Микрокредитбанк - 113 млрд сумов (4,5%), Агробанк - 74 млрд сумов (3,0%), Капиталбанк - 32 млрд сумов (1,3%), Узпромстройбанк - 52 млрд сумов (2,1%), Асака Банк - 42 млрд сумов (1,7%), Туронбанк - 26 млрд сумов (1,0%), Алокабанк - 21 млрд сумов (0,9%). %), Хамкорбанк - 8 млрд сумов (0,3%) и Ипак Йули банк - 8 млрд сумов (0,4%). Изменение кредитов, выданных коммерческими банками, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года наблюдалось в Кишлоккурилишбанке, увеличившись на 17,9%.
За 8 месяцев 2021 года 61% ипотечных кредитов пришлось на долю 5 регионов, в том числе 409,1 млрд сумов на Ташкент и 377,3 млрд сумов на Самаркандскую область, 325,8 млрд сумов на Ферганскую область, на Андижанскую область - 311,7 млрд. сумов и 203,2 млрд. сумов были выделены гражданам, проживающим в Наманганской области.
В частности, по новому порядку в 2020-2021 годах малообеспеченные семьи, нуждающиеся в улучшении жилья, субсидии из госбюджета получили 5225 семьи в размере 162 миллиарда сумов. Из этого, по состоянию на 1 сентября 2021 года для оплаты первоначального взноса из государственного бюджета было выделено 92,4 млрд сумов 3662 малообеспеченной семье, проживающих в городе, и 48,4 млрд сумов 1563 семье, проживающих в сельской местности.
По состоянию на 1 сентября 2021 года 9 коммерческих банков (Ipotekabank, UzSQB, Hamkorbank, QQB, Asaka Bank, Agrobank, Turonbank, Xalq bank, NBU) подписавшие соглашение с Ипотечной компанией рефинансирования Узбекистана, получили 1,275 млрд сумов, из них 665 млрд сумов из средств Азиатского банка развития и 700 млрд сумов из средств Министерства финансов.
Кроме того, по состоянию на 1 сентября 2021 года коммерческие банки выдали ипотечные кредиты на сумму 1 090 млрд сумов 6 173 физическому лицу за счет средств Компании по рефинансированию ипотеки Узбекистана. Из этой суммы 63 миллиарда сумов было выделено 335 людям в 2020 году, а 1028 миллиардов сумов - 5838 человек в 2021 году.
При этом по состоянию на 1 сентября 2021 года населению было выделено 9 307 млн. сумов на ремонт 145 домов, 1 023 млн. сумов для 9 квартир на первичном рынке, 1 229 млн. сумов для 7 индивидуальных домов на первичном рынке, 275 727 млн. сумов для 1 475 индивидуальных домов на вторичном рынке и 740 500 млн. сумов для 4 536 квартир на вторичном рынке.
Если проанализировать количество домов, приобретенных по ипотеке по регионам по состоянию на 1 сентября 2021 года, из выделенных 1 090 546 млн. сумов. самая высокая доля приходится на Ташкенте. Иными словами, в 2020 году в Ташкенте было выделено ипотечных кредитов на 30 994 миллиона сумов, а в 2021 году - 341,014 миллиона сумов. Из этой суммы 752 миллиона сумов направлено на первичное жилье, 370 782 миллиона сумов - на вторичное жилье и 474 миллиона сумов на ремонт жилья.
По итогам 8 месяцев текущего года население Республики Каракалпакстан получило 80 645 млн сумов, Андижанской области - 60 339 млн сумов, Бухарской области - 39 929 млн сумов, Джизакской области - 23 348 млн сумов, в Кашкадарьинской области 38 973 млн. сумов, в Навоийской области - 88 205 млн. сумов, в Наманганской области - 38 922 млн. сумов, в Самаркандской области - 35 980 млн. сумов, в Сурхандарьинской области - 25 389 млн. сумов, в Сырдарьинской области - 27 222 млн. сумов, 132,051 млн. сумов в Ташкентской области, 58,678 млн. сумов в Ферганской области и 68,857 млн. сумов в Хорезмской области. Однако анализ показал, что в Андижанской, Джизакской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской и Сырдарьинской областях процент ипотечных кредитов, выделяемых на покупку жилья на первичном рынке, невысок.