Sug‘urtaning barcha turlari elektron amalga oshiriladi!
“Sug‘urta bozorini raqamlashtirish va hayot sug‘urtasi sohasini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–5265-son, 23.10.2021 y.) qabul qilindi
Qarorga muvofiq, 2022-yil 1-iyuldan sug‘urtaning barcha turlarini (klasslarini) elektron shaklda amalga oshirishga ruxsat beriladi.
2023-yil 1-yanvardan majburiy sug‘urtaning barcha turlari bo‘yicha sug‘urta polislarini qog‘oz blankalarda rasmiylashtirish amaliyoti bekor qilinadi.
2022-yil 1-yanvardan 2025-yil 1-yanvargacha hayot sug‘urtasi sohasidagi sug‘urta tashkilotlarining mazkur faoliyati qismi uchun hisoblanadigan foyda solig‘i bo‘yicha belgilangan soliq stavkasi 50 foizga kamaytiriladi.
2022-yil 1-yanvardan 2024-yil 1-yanvargacha ish beruvchi tomonidan o‘z xodimlari uchun baxtsiz hodisalardan ehtiyot shart sug‘urta qilish va tibbiy sug‘urta turlari bo‘yicha tuzilgan sug‘urta shartnomalari asosida O‘zbekistonda sug‘urta faoliyatini amalga oshirishga litsenziyasi bo‘lgan yuridik shaxslarga yo‘naltiriladigan mablag‘lar jismoniy shaxslarning jami daromadi sifatida qaralmaydi.
2022-yil 1-iyungacha transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish bo‘yicha yagona axborot tizimi negizida barcha sug‘urta polislarini ro‘yxatga oluvchi va ularning aylanmasini nazorat qiluvchi yagona avtomatlashtirilgan axborot tizimi joriy etiladi.
Sug‘urta shartnomalarini Yagona axborot tizimi orqali rasmiylashtirish sug‘urta tashkilotlari uchun majburiy hisoblanadi.

Все виды страхования будут в электронном виде!
Принято Постановление Президента РУз «О дополнительных мерах по цифровизации страхового рынка и развитию отрасли страхования жизни» (№ ПП-5265, 23.10.2021).
Согласно постановлению, с 1 июля 2022 года все виды (классы) страхования будут разрешены в электронном виде.
С 1 января 2023 года будет отменена практика оформления страховых полисов на бумажных бланках по всем видам обязательного страхования.
С 1 января 2022 года по 1 января 2025 года ставка корпоративного подоходного налога по этой части деятельности страховых компаний в сфере страхования жизни будет снижена на 50%.
С 1 января 2022 года по 1 января 2024 года страховая деятельность в Узбекистане на основании договоров страхования, заключенных работодателем по страхованию от несчастных случаев и видов медицинского страхования своих сотрудников. Денежные средства, перечисленные юридическим лицам, имеющим лицензию на осуществление, не считаются совокупным доходом. лиц.
К 1 июня 2022 года будет внедрена единая автоматизированная информационная система, регистрирующая все страховые полисы и отслеживающая их оборот на базе единой информационной системы обязательного страхования гражданской ответственности владельцев транспортных средств.
Регистрация договоров страхования через Единую информационную систему является обязательной для страховых компаний.