Rasmiy daromadga ega bo'lmagan shaxslar qanday qilib kredit olishlari mumkin?
Qonunchilikka asosan, kreditlar o’z faoliyati natijasida olingan daromadlarga ega bo’lgan jismoniy shaxslarga beriladi. Bunday daromadlarga oylik ish haqi, pensiya, dividend va boshqa tasdiqlangan daromadlar kiradi.
Rasmiy ish haqi - bu bank qaror qabul qilishi uchun zarur bo'lgan qarz oluvchining to'lov qobiliyatini tasdiqlovchi hujjatdir. Axir mijoz ishlamasa, qaysi mablag‘dan kredit to‘laydi?
Afsuski deklaratsiya qilinmagan daromadlar bugungi kunda ham mamlakat aholisi daromadlarining katta qismini tashkil qilmoqda. Shuning uchun ham kredit tashkilotlari axborot vakuumida yashamaydi va vaziyatni yaxshi tushunadi.
Daromadni tasdiqlovchi hujjatlarni hisobga olmagan holda kredit olish oson ish emas. Biroq, kreditorlar bilan bitim tuzishga muvaffaq bo'lgan ishsiz fuqarolarning alohida guruhlari mavjud.
Bu masalada to'g'ri kreditlash dasturini tanlashda malakali yondashuv juda muhimdir. Ish joyini tasdiqlovchi hujjatsiz kredit olishning bir necha usullari haqida ma’lumot beramiz.
1. Mikrokredit tashkilotiga murojaat qilish.
Agar ish haqi olguncha oz miqdordagi pulga shoshilinch ehtiyoj bo'lsa, mikrokredit tashkilotlariga murojaat qilish mumkin. Tezkor kreditlar bitta hujjat – pasport bilan beriladi. Bunday tashkilot bilan bitim tuzish uchun arizada pasport va aloqa ma'lumotlarini ko'rsatish kifoya.
Bunday mikroqarzlarning xususiyatlari quyidagilardan iborat:
• Qarz oluvchilar uchun minimal talablar;
• To'lov qobiliyatini tekshirmasdan kreditlar berish;
• Kunlik hisoblanadigan yuqori foiz stavkalari;
• Kredit miqdori va muddatlari bo’yicha cheklovlar.
2. Maxsus kreditlash dasturlaridan foydalanish.
Moliyaviy institutlar muqobil daromad manbalarini yoki qarz oluvchilarning maxsus toifalariga mansubligini ko'rsatishga imkon beradi. Masalan, ko'plab banklar pensionerlarga kredit beradi. Pensionerlar pensiya shaklida doimiy daromad olish imkoniyatiga ega bo'lgan aholi guruhiga kiradi, shuning uchun ular kreditlarni minimal xavf bilan qaytarishlari mumkin.
Bundan tashqari, kredit tashkiloti uchun daromad manbangizni tasdiqlashingiz muhimdir. Misol uchun, agar siz rasmiy ravishda ishlamasangiz, lekin ijaraga beradigan va oylik ijaraga oladigan ko'chmas mulkingiz bo'lsa, bank buni doimiy daromad manbai sifatida qabul qiladi.
3. Norasmiy mehnat qilayotgan aholi uchun kreditlar.
Bugungi kunda O‘zbekistonda ushbu toifadagi odamlar o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar deb ataladi. Bu haqda “O'zbekistonda o’zini o’zi band qilgan shaxs maqomiga qanday ega bo’lish mumkin?” degan maqolamizda batafsil ma’lumot bergan edik. Qonunga ko'ra, o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida ro'yxatga olinganlar daromadsiz shaxslar hisoblanmaydi va ular belgilangan tartibda kredit olish uchun banklarga murojaat qilish huquqiga ega.
Masalan, Tenge Bank aynan o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar uchun maxsus avtokredit mahsulotini ishga tushirdi. Ushbu avtokreditni birlamchi bozor uchun ham, ikkilamchi bozor uchun ham 4 yilgacha muddatga olish mumkin. Dastlabki to‘lov 50%, foiz stavkasi – yillik 26,9%. Batafsil ma'lumotni Avtokreditlar sahifasida olishingiz mumkin.
4. Garov yoki dastlabki to‘lov bilan kredit olish.
Agar ishsiz fuqaroga katta miqdorda kredit kerak bo'lsa, ko'chmas mulk, avtomashina yoki boshqa mol-mulkni garovga qo'ygan holda kredit olish mumkin. Ammo bunday kredit faqat mikrokredit tashkilotlari tomonidan yuqorida tavsiflangan shartlar asosida beriladi. Biroq garov ta'minoti bo'yicha kreditni yomon tomoni shundaki, kechiktirilgan to'lovlarning paydo bo'lishi qarzlarni majburiy undirishga olib keladi. Mijoz ko'chmas mulk, transport vositasi yoki garovga qo'yilgan boshqa mulkni yo'qotish xavfiga duch keladi.
Bundan tashqari, ma'lum miqdorda dastlabki to'lovni kiritish orqali daromadni tasdiqlovchi hujjatsiz kredit olish ham mumkin. Masalan, “Mikro Leasing” lizing kompaniyasida dastlabki to‘lovning 40 foizdan ko‘prog‘ini to’lash orqali lizing asosida avtomobil xarid qilishingiz mumkin. Yana bir variant: Kia avtomobillarini sotib olish uchun avtokreditlar Asia Alliance Bank tomonidan daromadlar haqidagi ma’lumotni taqdim etmasdan, avtomobil narxining 50 foizi yoki 70 foizi miqdorida dastlabki to‘lov sharti bilan taqdim etiladi. Avtokredit va lizingning batafsil shartlarini Avtokreditlar sahifasida topishingiz mumkin.
Shunday qilib, banklar barqaror daromadga ega bo'lmagan fuqarolarga kredit berishdan bosh tortadilar. Biroq, bunday noxush vaziyatda ham siz boshqa yo'llarni topishingiz mumkin. Qarz oluvchi maxsus kreditlash dasturlaridan foydalanish, mikrokredit tashkilotlariga murojaat qilish, garov taklif qilish yoki boshqa daromad manbalari haqida ma'lumot berish orqali kredit olishi mumkin. Asosiysi, eng yaxshi shartlarga ega kreditorni izlab topishdir.
Mamlakatimizda yuqorida aytib o’tganlarimizdan tashqari, aholining ijtimoiy-iqtisodiy qo‘llab-quvvatlashga muhtoj qatlami bandligini ta’minlash maqsadida ishsizlarni imtiyozli kreditlash bo‘yicha qator dasturlar qabul qilingan. Shulardan “Ayollar daftaridan” ayollar uchun, “Yoshlar daftaridan” yoshlarga kredit berish dasturlaridir. Ushbu kreditlash dasturlari yordamida siz o'z biznesingizni boshlashingiz va shu orqali rasmiy daromadga ega bo’lgan fuqaroga aylanishingiz mumkin.

Как получить кредит, если нет официального источника дохода?
Законодательством установлено, что кредиты не предоставляются физическим лицам, не имеющим официального дохода.
По закону, кредиты выдаются физическим лицам, имеющим доход от своей деятельности. К такому доходу относятся ежемесячная заработная плата, пенсия, дивиденды и другой утвержденный доход.
Официальная зарплата – подтверждение платежеспособности заемщика, необходимое банку для принятия решения. Ведь, если клиент не работает, из каких средств он будет гасить кредит?
Но «серые», незадекларированные доходы на сегодняшний день до сих пор составляют немалую часть дохода населения страны. К счастью, кредитные организации живут не в информационном вакууме и прекрасно понимают ситуацию.
Оформление кредита без учёта документов, подтверждающих доход, является задачей не из легких. Однако существуют отдельные группы безработных граждан, которым удаётся заключать сделки с кредиторами.
В этом вопросе решающее значение имеет грамотный подход к выбору подходящей программы кредитования. Существует несколько методов оформления ссуд без подтверждения трудовой занятости.
1. Обращение в микрофинансовую организацию.
При возникновении экстренной необходимости в небольшой сумме денег до зарплаты можно обратиться в микрофинансовые организации. Быстрые займы выдаются по одному документу. Для заключения сделки с МФО достаточно указать в заявке паспортные и контактные данные.
Особенности микрозаймов:
• Минимальные требования к будущим заемщикам;
• Предоставление займов без проверки платежеспособности;
• Высокие процентные ставки с ежедневным начислением;
• Ограничение доступных клиентам сумм и сроков действия сделок.
2. Использование специальных программ кредитования.
Финансовые учреждения позволяют указывать альтернативные источники доходов либо принадлежность к особым категориям заемщиков. К примеру, многие банки предоставляют кредиты пенсионерам. Пенсионеры относятся к группе населения, которая имеет доступ к постоянному доходу в виде пенсии, поэтому могут выплачивать выданные взаймы с минимальным риском для финансового учреждения.
Кроме этого, для кредитной организации важно, чтобы вы подтвердили свой источник дохода. Например, если вы не работаете официально, но имеете недвижимость, которую сдаёте и ежемесячно получаете ренту, банк расценит это как постоянный источник дохода.
3. Кредитование неофициально работающих людей.
На сегодняшний день в Узбекистане данная категория людей называются самозанятые. Подробно об этом мы писали в нашей статье «Как стать самозанятым в Узбекистане?». Согласно законодательству лица, зарегистрированные как самозанятые не считаются лицами без дохода. И по сути, они имеет право обращаться в банки для получения кредита в установленном порядке.
Например, Тенге банк запустил продукт автокредитования именно для самозанятых. Автокредит можно оформить как для первичного рынка, так и для вторичного сроком до 4 лет. Первоначальный взнос составляет 50%, процентная ставка – 26,9% годовых. Подробно ознакомиться с условиями данного автокредита можно на странице Автокредиты.
4. Оформление кредита под залог или с внесением первоначального взноса.
Если безработному гражданину требуется кредит на крупную сумму, можно оформить кредит под залог недвижимости, автомобиля или иного имущества. Но такой кредит выдают только микрокредитные организации на условиях, которые мы описали выше. Кредитование под залог имеет существенный недостаток. Возникновение просроченных платежей приводит к принудительному взысканию задолженность. Клиент сталкивается с риском потери недвижимости, транспортного средства или иного заложенного имущества.
Также оформить кредит без подтверждения дохода можно с внесением определённой суммы первоначального взноса. К примеру, купить машину в лизинг с внесением более 40% первоначального взноса можно в лизинговой компании Mikro Leasing. Ещё один вариант: автокредиты для покупки автомобилей Kia предоставляет Asia Alliance Bank без предоставления справки о доходах с условием внесения первоначального взноса в размере 50% или 70% от стоимости машины. Подробно с условиями автокредита и лизинга можно ознакомиться на странице Автокредиты
Таким образом, банки отказывают в выдаче кредитов гражданам, у которых отсутствует стабильный доход на момент подачи документов. Однако даже в условиях столь неприятной ситуации можно найти выход. Заемщик вправе воспользоваться специальными программами кредитования, обратиться в МФО, предложить обеспечение или предоставить информацию о других источниках доходов. Главное искать и найти максимально лояльного кредитора.
Кроме всего вышеперечисленного, в нашей стране принят ряд программ по льготному кредитованию безработных лиц в целях обеспечения трудоустройством нуждающегося в социальной и экономической поддержке населения. Из них, программы кредитования женщин из «Женской тетради», молодёжи из «Молодёжной тетради». Воспользовавшись данными программами кредитования, можно начать свою предпринимательскую деятельность и тем самым стать гражданином с официальным доходом.