Foydalanuvchilarimiz tomonidan eng ko’p so'raladigan savollardan biri, agar rasmiy daromad manbai bo'lmasa, kredit olish mumkinmi degan savoldir.
Xalqimizning o‘ziga xos xususiyati bu bozorlarda savdo qilishdir. Odatdagidek, bozorlarda ishlaydigan odamlar rasmiy daromad olmaydilar. Lekin ular ham boshqalar kabi istalgan maqsad uchun kredit olishni istashadi.
Bugungi kunda Mehnatga layoqatli aholining 40 foizi norasmiy daromad olishini inobatga olgan holda, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki norasmiy daromadga ega bo‘lgan fuqarolar uchun kredit olishda qulaylik yaratish bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqilayotganligi haqida ma’lum qildi.
Markaziy bank rahbarining soʻzlariga koʻra, Markaziy bank Moliya vazirligi va Iqtisodiy rivojlanish vazirliklari bilan birgalikda statistik maʼlumotlar asosida oʻzini-oʻzi band qilganlar va norasmiy sektorda ish bilan band boʻlgan fuqarolarning oʻrtacha daromadlarini aniqlash mezonlarini ishlab chiqmoqda.
Rasmiy daromad o’zi nima?
Rasmiy daromad - bu rasmiy ish joyidan olingan va soliqqa tortiladigan daromaddir.
Nima uchun bank rasmiy ish joyidan ma'lumotnoma talab qiladi?
Ish bilan ta'minlanganlik to’g’risidagi ma'lumotlar potentsial qarz oluvchi qanchalik ishonchli ekanligini tushunishga imkon beradi. Xususan, bankni quyidagilarni qiziqtiradi:
Ushbu bosqichda kreditor mijozning qarzni muntazam ravishda to'lashiga va yaqin kelajakda barqaror daromad manbaini yo’qotmasligiga ishonch hosil qiladi.
Ammo mehnat daftarchasi yo’qligi odamning pulsiz ekanligini anglatmaydi. Aksincha, statistik ma'lumotlar shuni ko'rsatadiki, bugungi kunda aholining deyarli 40 foizi qonuniy ro'yxatdan o'tishni chetlab o'tib pul ishlamoqda - ular qora ish haqi olishadi, bozorlarda ishlaydilar yoki boshqa ish turlari bilan shug'ullanadilar. Bunday mijozlarning kredit olish imkoniyati bormi? Mavjud variantlarni ko'rib chiqamiz.
Shuningdek, o'zini-o'zi band qilganlar uchun ham banklar yangi kredit mahsulotlarini yaratmoqda.
Shunday qilib, tanlov katta bo'lmasa ham, norasmiy daromadga ega bo'lganlar ham kredit olishi mumkin. Tez orada Markaziy bank norasmiy daromadga ega aholini kreditlash bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqsa, kreditlar hamma uchun yanada qulayroq bo‘ladi.

Один из самых часто задаваемых вопросов наших пользователей – можно ли получить кредит если нет официального источника доходов.
Особенностью нашего народа является торговля на рынках. И как правило, трудящиеся на рынках люди не получают официального дохода. Но они также как и все хотят получить кредит для каких-либо целей.
Учитывая факт того, что почти 40% работающего населения на сегодняшний день получает неофициальный доход, Центральный банк Республики Узбекистан сообщил о разработке мер для облегчения получения кредита людьми с неофициальным доходом.
По словам главы Центрального банка, ЦБ совместно с Министерством Финансов и Минэкономразвития разрабатывает на основе статистических данных критерии определения среднего дохода самозанятых и граждан, занятых в неформальном секторе.
Что означает официальный доход?
Официальный доход — это доход, получаемый с официального места работы и облагаемый налогом.
Зачем банку справки с официального места работы?
Сведения о трудоустройстве позволяют понять, насколько надежен потенциальный заемщик. Конкретно банк интересует:
На данном этапе кредитор убеждается: клиент будет исправно погашать долг и в ближайшем будущем вряд ли потеряет стабильный источник дохода.
Но отсутствующая запись в трудовой не значит, что человек безденежен. Напротив, как показывает статистика почти 40% населения сегодня зарабатывают в обход юридическому оформлению — получают черную зарплату, работают на рынках или практикуют иные формы занятости. Есть ли у таких клиентов шансы взять кредит без официального трудоустройства? Рассмотрим возможные варианты.
Кроме того, всё больше банков создают кредитные продукты для самозанятых лиц.
Таким образом, даже если выбор не большой, имея неофициальный доход тоже можно получить кредит. А в скором времени, если Центральный банк разработает меры по кредитованию людей с неофициальным доходом, кредиты станут ещё более доступными для всех.