Overdraft: xulosa va tavsiyalar
Overdraft debet kartalari uchun qisqa muddatli kreditlashning eng oddiy shaklidir. Bunda Bank mijozga uning hisobvarag‘idan/kartasidan tovar va xizmatlar uchun balansdan ortiq miqdorda to‘lash huquqini beradi. Natijada overdraft summasini tashkil etuvchi overdraft shakllanadi.
O‘zbekiston banklari overdraftni faqat o'z xodimlariga va ish haqi loyihasi ishtirokchisi bo‘lgan tashkilotlar xodimlariga taqdim etadi. Overdraftning aniq maqsadi yo'q, lekin uning maksimal miqdoriga cheklov mavjud. Ko'p hollarda, overdraftning maksimal miqdori ish haqining uch baravari miqdorida belgilanadi.
Overdraft afzalliklari:
• Qo'shimcha kredit karta chiqarish va unga xizmat ko'rsatish uchun komissiya to'lashning hojati yo'q. Siz ish haqi kartasidan foydalanishingiz mumkin.
• Overdraft bir marta faollashtiriladi va undan yil davomida yoki imtiyozli davr oxirigacha bir necha marta foydalanish mumkin. Muddati bank shartlariga bog'liq. Masalan, iste'mol krediti holatida, pul kerak bo'lganda har safar bankka murojaat qilish kerak bo'ladi.
• Bank oldidagi qarzingizni o‘z vaqtida to‘lash haqida tashvishlanishga hojat yo‘q. Hisobga ish haqi yoki boshqa to‘lovlar kelib tushgan zahoti overdraft avtomatik tarzda yechib olinadi.
• Overdraft foizlari faqat mablag'ning sarflangan qismiga hisoblanadi, katta miqdorda foizlarni to'lash shart emas.
Overdraft krediti summalaridan istalgan maqsadda foydalanish mumkin - onlayn va oflayn xaridlar, naqd pul olish, pul o'tkazmalari va boshqalar.
Overdraft foizlari faqat kreditning foydalanilgan qismi uchun hisoblanadi. Shuningdek, sarflangan overdraft summasini to'laganingizdan so’ng, uni imtiyozli davrda qayta ishlatishingiz ham mumkin.
Overdraft, boshqa kreditlar kabi, ta’minotni talab qiladi. Ko'p hollarda ta’minot sifatida uchinchi shaxslarning kafilligi qabul qilinadi, aniqrog'i, ish beruvchining o'zi kafil bo'lishi mumkin.
2023-yil dekabr holatiga ko‘ra, 35 ta bankdan 8 tasi overdraft kreditini taklif qilmoqda.
Agar biz overdraft va onlayn mikroqarzni taqqoslasak, bu ikki turdagi kreditlash bir-biriga juda o'xshashligi ma’lum bo’ladi. Kutilmagan moliyaviy qiyinchiliklar yuzaga kelgan taqdirda, overdraft ham, mikrokredit ham qisqa vaqt ichida va istalgan maqsadda mablag'larni tez va oson olish imkonini beradi. Umuman olganda, overdraft ham, onlayn mikroqarz ham o'ziga xos xususiyatlarga ega, ular bir mijoz uchun foydali, ammo boshqasi uchun noqulay bo'lishi mumkin. Har kim o'z ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda o'zi uchun qulay bo'lgan variantni tanlash huquqiga ega.

Овердрафт: заключения и рекомендации
Овердрафт — это простейшая форма краткосрочного кредитования для дебетовых карт. В этом случае Банк предоставляет клиенту право оплачивать со своего счета/карты за товары и услуги в сумме, превышающей размер остатка. В результате образуется перерасход, который и составляет сумму овердрафта.
Банки Узбекистана предоставляют овердрафт только для своих сотрудников и работников организаций являющимися участниками зарплатного проекта. У овердрафта нет целевого назначения, однако есть лимит на максимальную сумму. Чаще всего максимальная сумма по овердрафту устанавливается в размере трёхкратной величины заработной платы.
Преимущества овердрафта:
• Не нужно оформлять дополнительную кредитную карту и платить за ее обслуживание. Можно пользоваться своей зарплатной картой.
• Овердрафт подключается один раз, а пользоваться им можно многократно в течение года или до окончания льготного периода. Срок зависит от условий банка. В случае с потребительским кредитом вам придется оформлять его каждый раз заново, когда вам потребуются деньги.
• Не нужно беспокоиться о том, чтобы вовремя погасить задолженность перед банком. Овердрафт списывается автоматически, как только на счет поступает зарплата или другой платеж.
• Проценты по овердрафту начисляются только на потраченную часть средств, не нужно выплачивать большие суммы по процентам.
Сумму овердрафта можно использовать на любые цели – онлайн и офлайн-покупки, снятие наличных, перевод средств и т.д.
Проценты по овердрафту начисляются только на использованную часть кредита. А при погашении потраченной суммы овердрафта можно повторно использовать её в течении льготного периода.
Овердрафт также как и другие кредиты требует обеспечения. Но чаще всего обеспечением принимается поручительство третьих лиц, а точнее поручителем может выступить сам работодатель.
По состоянию на декабрь месяц 2023 года 8 из 35 банков предлагают овердрафт.
Если сравнивать овердрафт и онлайн микрозайм, то эти два вида кредитования очень схожи между собой. В случае возникновения непредвиденных финансовых трудностей и овердрафт и микрозайм позволят быстро и легко получить денежные средства на короткий срок и любые цели. В целом, и овердрафт и онлайн микрозайм имеет свои особенности, которые могут быть выгодными для одного клиента, но не удобными для другого. Каждый в праве выбирать удобный для себя вариант исходя из своих потребностей.