Bank xizmatlari bozorida ham boshqa bozorlar kabi iste’molchilar va ularning huquqlari mavjud. Har bir fuqaro qonun bilan belgilangan va tartibga solinadigan huquqlarini bilishi muhim.
Iste'molchilar huquqlari nima ekanligini va ular haqida nimani bilish muhimligini aniqlaymiz.
Iste'molchi huquqlari - bu tovarlar va xizmatlarni sotib olishda O'zbekiston Respublikasi qonunlari bilan belgilangan va tartibga solinadigan huquqlardir.
Iste'molchilar sifatli tovarlar va xizmatlarni sotib olish, erkin tanlash, qaytarish yoki almashish huquqiga ega. Shuningdek, ular mahsulot, xizmat, hujjatlar, sertifikatlar, deklaratsiyalar va sotuvchi haqida to'liq ma'lumot olish huquqiga ega.
Tovar va xizmatlar qayerda sotilmasin, ularni sotib olishda iste’molchilarning huquqlari buzilishi mumkin. Bunday qonunbuzarliklar bank xizmatlari bozorida kam uchraydi. Banklar tomonidan xizmatlar ko‘rsatishda qonun buzilishlari, qoidalarga rioya qilinmayotgan holatlar haqidagi xabarlarga tez-tez duch kelamiz.
Bank xizmatlari bozorida iste’molchilar huquqlarini himoya qilish O‘zbekiston Respublikasining 2019 yil 6-noyabrdagi yangi tahrirdagi “Banklar va bank faoliyati to‘g‘risida”gi qonuni bilan belgilangan. Xususan, banklarning iste'molchilar huquqlarini himoya qilish bilan bog’liq quyidagi majburiyatlari belgilab qo’yilgan:
9-bob. Bank xizmatlari iste’molchilarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish.
65-modda. Bank xizmatlarini ko‘rsatish.
Bank xizmatlarining iste’molchilari bankni va bank xizmatlarini tanlashda erkindir. Banklar iste’molchining talabiga binoan unga bank xizmatlarini ko‘rsatish shartlari bilan tanishish imkoniyatini taqdim etishi shart.
Bank shaxsni bankning xizmatidan yoki mahsulotidan foydalanish sharti sifatida bankning yoki o‘zga uchinchi shaxsning boshqa bank xizmatidan yoki mahsulotidan foydalanishga majbur qilmasligi kerak.
66-modda. Bank xizmatlari to‘g‘risidagi axborotni oshkor qilish.
Bank xizmatlari ko‘rsatishning umumiy shartlari, vositachilik haqi, tariflar va bank xizmatlari ko‘rsatganlik uchun foiz stavkalari to‘g‘risidagi axborot ochiq axborot bo‘lib, ular bankning rasmiy veb-saytida e’lon qilinadi. Mazkur axborot tijorat yoki bank sirining predmeti bo‘lishi mumkin emas.
Bank xizmatlari ko‘rsatish shartnomasi tuzilguniga qadar iste’molchiga ular to‘g‘risidagi axborotning to‘liq oshkor qilinishi ta’minlanishi kerak. Ko‘rsatiladigan bank xizmatlarining shartlari va qiymati haqidagi axborotni mijozga taqdim etishni rad qilishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Banklar kredit berish qanday shartlar asosida amalga oshirilayotganligi haqida, shu jumladan kreditning (qarzning) to‘liq qiymati to‘g‘risida mijozga axborot berishi kerak.
Kreditning (qarzning) to‘liq qiymati deganda hisob-kitob qilish chog‘ida qarz oluvchining kredit (qarz) olish bilan bog‘liq to‘lovlari hisobga olinadigan ishonchli, yillik va samarali tarzda hisoblab chiqarilgan foiz stavkasi tushuniladi. Kreditning (qarzning) to‘liq qiymati hisob-kitobiga qarz oluvchining to‘lovlari, shu jumladan uchinchi shaxslar foydasiga to‘lovlari, agar qarz oluvchining bunday to‘lovlar bo‘yicha majburiyati shartnoma shartlaridan kelib chiqsa va (yoki), agar kredit (qarz) berish bunday to‘lovlarni amalga oshirishga bog‘liq qilib qo‘yilgan bo‘lsa, kiritiladi.
Bank xizmatlari ko‘rsatishning umumiy shartlaridagi o‘zgarishlar ular kuchga kirishidan kamida o‘n kun oldin bankning rasmiy veb-saytida e’lon qilinishi kerak, shuningdek foiz stavkalarining va valyutalarni ayirboshlash kursining o‘zgarishi to‘g‘risidagi axborot ular o‘zgargan kuni e’lon qilinadi.
67-modda. Omonatchilarning huquqlari.
O‘zbekiston Respublikasining fuqarolari, chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar bank omonatchilari bo‘lishi mumkin.
Omonatchilar o‘ziga tegishli pul mablag‘larini omonatlarga joylashtirish uchun bankni tanlashda erkindir va bir yoki bir nechta bankda omonatlarga ega bo‘lishi mumkin.
68-modda. Murojaatlarni ko‘rib chiqish.
Banklar mijozlarning murojaatlarini ko‘rib chiqish tartib-taomilini o‘z ichiga olgan tartibga ega bo‘lishi shart. Mijozlarning murojaatlari bankka kelib tushgan kundan e’tiboran o‘n besh kundan kechiktirmay, qo‘shimcha o‘rganish va (yoki) tekshirish, qo‘shimcha hujjatlarni so‘rab olish talab etilganda esa bir oygacha bo‘lgan muddatda ko‘rib chiqilishi va yozma yoki elektron shaklda javob berilishi kerak.
Hozirgi vaqtda O'zbekiston bank xizmatlari bozorida iste'molchilar huquqlarini himoya qilish sezilarli darajada yaxshilandi. Bu asosi bo’lib O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 23-martdagi “Bank xizmatlari ommabopligini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilinishi hisoblanadi. Mazkur qaror qabul qilingandan keyin tijorat banklari tomonidan:
Shuningdek, kredit tashkilotlariga:
Bank xizmatlari iste’molchisi himoya qilinishida Markaziy bank Boshqaruvining 2018-yil 28-apreldagi 16/18-sonli “Bank xizmatlari iste’molchilari bilan o‘zaro munosabatlarni amalga oshirishda tijorat banklarining faoliyatiga qo‘yiladigan minimal talablar to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi qarori qabul qilinishi yana bir muhim o‘zgarish bo‘ldi. Ushbu Nizomda bank xizmatlari bozorida iste'molchining umumiy qoidalari, iste'molchiga ma'lumot taqdim etishning minimal talablari, bank va iste'molchi o'rtasidagi munosabatlarni o'rnatishning o'ziga xos xususiyatlari, shu jumladan, tijorat banklari tomonidan mijozlarga xizmat ko‘rsatishda qonunchilik talablarini buzganlik uchun jazo choralarini qo‘llash tartibi, qarzdorlik yuzaga kelganda bankning iste’molchilar bilan munosabatlari va iste’molchilar murojaatini ko‘rib chiqishda qo‘yiladigan talablar kabi masalalar bo’yicha tartib-qoidalar o’rnatilgan.
Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish har qanday sohani yanada rivojlantirish va takomillashtirishning muhim shartidir. Shunday ekan, har bir fuqaro iste’molchi sifatidagi huquqlarini bilishi zarur va sifatli bank xizmatlaridan foydalanish huquqiga ega.

На рынке банковских услуг также как и на любом другом рынке есть потребители и есть их права. И каждому гражданину важно знать свои права, установленные и регулируемые законом.
Для начала давайте разберёмся что такое права потребителя и что важно о них знать.
Права потребителя — это установленные и регулируемые законами Республики Узбекистан права при приобретении товаров и услуг.
Потребители имеют полное право на приобретение, свободный выбор, возврат или обмен товаров и услуг, как надлежащего, так и ненадлежащего качества. Также имеют право на получение полной информации о товаре, услуге, документах, сертификатах, декларациях и о продавце.
Права потребителей могут быть нарушены при приобретении товаров и услуг везде, где их продают. Подобные нарушения не редко встречаются и на рынке банковских услуг. Мы часто встречаем сообщения о нарушении законов и не соблюдения правил банками при оказании услуг.
На рынке банковских услуг защита прав потребителей определена Законом Республики Узбекистан «О банках и банковской деятельности» в новой редакции от 06.11.2019 г. В частности, закреплены следующие обязанности банков в части не нарушения прав своих потребителей:
Глава 9. Защита прав и законных интересов потребителей банковских услуг.
Статья 65. Оказание банковских услуг.
Потребители банковских услуг свободны в выборе банка и банковских услуг. Банки обязаны по требованию потребителя предоставлять ему возможность ознакомления с условиями предоставления банковских услуг.
Банк не должен в качестве условия для получения банковской услуги или продукта принуждать лицо к получению другой банковской услуги или продукта банка либо иного третьего лица.
Статья 66. Раскрытие информации о банковских услугах.
Общие условия предоставления банковских услуг, информация о комиссионных вознаграждениях, тарифах и процентных ставках за оказание банковских услуг являются открытой информацией и публикуются на официальном веб-сайте банка. Данная информация не может быть предметом коммерческой или банковской тайны.
До заключения договора оказания банковских услуг потребителю должно быть обеспечено полное раскрытие информации о них. Отказ в предоставлении клиенту информации об условиях и стоимости предоставляемых банковских услуг не допускается.
Банки должны предоставлять клиенту информацию об условиях, на которых осуществляется кредитование, в том числе о полной стоимости кредита (займа).
Под полной стоимостью кредита (займа) понимается процентная ставка в достоверном, годовом и эффективном исчислении, при расчете которой учитываются платежи заемщика, связанные с получением кредита (займа). В расчет полной стоимости кредита (займа) включаются платежи заемщика, включая платежи в пользу третьих лиц, если обязанность заемщика по таким платежам следует из условий договора и (или) если выдача кредита (займа) поставлена в зависимость от совершения таких платежей.
Изменения общих условий предоставления банковских услуг должны публиковаться на официальном веб-сайте банка не менее чем за десять дней до вступления их в силу, а также информация об изменениях процентных ставок и курса обмена валют публикуется в день их изменения.
Статья 67. Права вкладчиков.
Вкладчиками банка могут быть граждане Республики Узбекистан, иностранные граждане и лица без гражданства.
Вкладчики свободны в выборе банка для размещения во вклады принадлежащих им денежных средств и могут иметь вклады в одном или нескольких банках.
Статья 68. Рассмотрение обращений.
Банки обязаны иметь порядок, регламентирующий процедуру рассмотрения обращений клиентов. Обращения клиентов должны быть рассмотрены в срок не позднее пятнадцати дней со дня поступления в банк, а когда требуется дополнительное изучение и (или) проверка, запрос дополнительных документов — в срок до одного месяца, с предоставлением ответа в письменной или электронной форме.
В настоящее время защита прав потребителей на рынке банковских услуг Узбекистана заметно улучшилось. Этому послужило принятие Постановления Президента Республики Узбекистан от 23 марта 2018 года «О дополнительных мерах по повышению доступности банковских услуг». После принятия данного постановления коммерческие банки создали условия для:
Также банкам запрещено:
Еще одним важным изменением в положении потребителя банковских услуг стало принятие Постановления правления Центрального банка от 28.04.2018 г. № 16/18 «Об утверждении Положения о минимальных требованиях к деятельности коммерческих банков при осуществлении взаимоотношений с потребителями банковских услуг». В данном Положении рассмотрены общие положения потребителя на рынке банковских услуг, минимальные требования предоставления информации потребителю, особенности построения взаимоотношений банка с потребителем, включая требования по оказанию услуг потребителю и порядок применения санкций за нарушение коммерческими банками требований законодательства при обслуживании клиентов, взаимоотношения банка с потребителями при возникновении задолженности и требования, предъявляемые при рассмотрении обращения потребителей.
Защита прав потребителей является важным условием дальнейшего развития и совершенствования любой сферы. Поэтому каждый гражданин должен знать свои потребительские права и пользоваться качественными банковскими услугами.