“Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarni tadbirkorlikka jalb qilish boʻyicha qanday moddiy qoʻllab-quvvatlashlar mavjud?
Yoshlar daftariga kiritilgan yoshlar uchun imkoniyatlar
Hozirda “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarni tadbirkorlikka jalb qilish boʻyicha quyidagi turdagi moddiy qoʻllab-quvvatlashlar mavjud:
1. Tadbirkorlik faoliyatini boshlash uchun bino va inshootlarni ijaraga olgan yosh tadbirkorlarga bir yillik ijara xarajatlarining 30 foizi, biroq BHMning 25 baravarigacha boʻlgan miqdori kompensatsiya qilinadi;
2. “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida yoshlarga kompyuter xaridlari uchun BHMning 25 baravaridan koʻp boʻlmagan miqdorda isteʼmol kreditlari ajratiladi;
3. Xususiy korxona va tashkilotlarga ishga qabul qilingan yoshlarni qayta tayyorlov kurslarida oʻqitish bilan bogʻliq boʻlgan xarajatlarning BHMning 4 baravarigacha boʻlgan qismi kompensatsiya qilinadi;
4. Tadbirkorlik faoliyatini boshlash va oʻzini oʻzi band qilishga zarur boʻlgan asbob-uskunalar va mehnat qurollarini xarid qilish uchun bazaviy hisoblash miqdorining 40 baravaridan koʻp boʻlmagan miqdorda “Yoshlar daftari” jamgʻarmalari hisobidan subsidiya ajratiladi;
5. Yoshlarni tadbirkorlikka va kasb-hunarga oʻqitish boʻyicha nodavlat taʼlim tashkilotlariga sarflangan xarajatlarining 75 foizigacha qismi qoplanadi. Bunda yoshlarni tadbirkorlikka oʻqitish xarajatlarining har bir bitiruvchiga BHMning 4 baravaridan ortiq boʻlmagan qismi, kasb-hunarga oʻqitish uchun sarflangan xarajatlarning bir oygacha, bir oydan ikki oygacha, ikki oydan ortiq muddatli oʻquv kurslari uchun tegishlicha BHMning 4, 8, 12 baravaridan koʻp boʻlmagan qismi qoplanadi;
6. Urugʻlik va koʻchatlar sotib olish uchun BHMning 8 baravarigacha miqdorda subsidiya ajratiladi;
7. “Mikrokreditbank” aksiyadorlik tijorat banki tomonidan yoshlarga oʻz biznesini tashkil etish uchun 33 million soʻmgacha boʻlgan miqdordagi mikrokreditlar taʼminotsiz ajratiladi;
8. Mikrofirma va kichik korxona taʼsis etgan shaxslarga uchinchi shaxs kafilligi, sugʻurta polislari, kredit hisobiga sotib olinayotgan mol-mulklar garovi, Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasining kafilligi va qonun hujjatlarida nazarda tutilgan boshqa taʼminot turlari asosida 225 million soʻmgacha miqdorda mikrokreditlar ajratiladi.
Kreditlarning foiz stavkasi Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy bankining asosiy stavkasida belgilanadi.

Возможности для молодых людей включены в Молодежную книгу
В настоящее время доступны следующие виды финансовой поддержки для вовлечения молодежи в предпринимательство, внесенные в «Молодежную книгу» :
- Молодым предпринимателям, арендующим здания и сооружения для открытия бизнеса, будет возмещено 30% годовой арендной платы, но в 25 раз больше БРВ;
- В рамках проекта «Миллион программистов» молодым людям будут предоставлены потребительские кредиты на покупку компьютеров в размере не более чем в 25 раз больше, чем БРВ;
- До 4-х раз БРВ будет возмещена стоимость переподготовки молодых людей, работающих на частных предприятиях и организациях;
- Кредиты будут предоставлены из Молодежного книжного фонда в размере не более чем в 40 раз больше базовой расчетной суммы на приобретение оборудования и инструментов, необходимых для открытия бизнеса и самозанятости;
- До 75% стоимости обучения молодых людей предпринимательству и профессиональному образованию покрывают негосударственные образовательные учреждения. При этом стоимость обучения молодых людей предпринимательству не более чем в 4 раза превышает БРВ на каждого выпускника, стоимость профессионального обучения не более чем в 4, 8, 12 раз превышает БРВ на срок до одного месяца, от одного до двух месяцев, более двух месяцев;
- На закупку семян и саженцев предоставляются субсидии до 8-кратного размера БРВ;
- АКБ «Микрокредитбанк» предоставляет молодым людям микрокредиты на сумму до 33 млн. сумов для открытия собственного дела без залога;
- Микрокредиты в размере до 225 млн. сумов предоставляются учредителям микро- и малых предприятий на основании гарантий третьих лиц, страховых полисов, обеспечения имущества, приобретаемого в кредит, гарантий Государственного фонда поддержки предпринимательства и других видов безопасность, предусмотренная законом.
Процентная ставка по кредитам устанавливается на уровне базовой ставки Центрального банка Республики Узбекистан .