Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasining Soliq kodeksiga 2022-yil 26-iyulda kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, ota-onalar farzandlarini xususiy bog‘cha va maktablarda o‘qitish uchun sarflaydigan ish haqining oyiga 3 million so'mgacha bo’lgan qismi daromad solig‘idan ozod etiladi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasining professional va oliy ta’lim tashkilotlarida ta’lim olish uchun yo‘naltiriladigan mablag‘larga jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i bo‘yicha imtiyozni qo‘llash tartibi to‘g‘risidagi Nizomga (2010 yil 27 maydagi 2107-son) muvofiq fuqarolarning soliq solinadigan ish haqi va boshqa daromadlarining O‘zbekiston Respublikasining professional va oliy ta’lim tashkilotlarida ta’lim olishga (o‘zining, shuningdek, yigirma olti yoshga to‘lmagan farzandlarining yoki erining (xotinining) ta’lim olishi uchun) yo‘naltiriladigan to‘lovlariga jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i solinmaydi. O‘zbekiston Respublikasi ta’lim tashkilotlari. Mazkur imtiyoz soliq to‘lovchining professional va oliy ta’lim tashkilotlarida o‘qish uchun tijorat banklari tomonidan ajratilgan ta’lim kreditlariga (foizlari bilan) qoplashga yo‘naltirilgan daromadlariga nisbatan ham qo‘llaniladi;
Ushbu imtiyoz qanday hisoblanadi (xususiy maktablar va bolalar bog'chalari misolida)?
Nodavlat maktabgacha ta’lim va maktab ta'limi tashkilotlarida ta'lim olish pullikdir. Ota-onaning (farzand boquvchisining) har bir bola uchun oyiga 3 million so‘mgacha miqdoridagi xarajatlari soliqdan ozod etiladi.
Masalan, ota-ona ish joyidan oyiga 720 ming so‘m (6000 x 12%) miqdorida jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i ushlab qolingan holda 6 million so‘m maosh oladi. Farzandini ta’minlash uchun maktabgacha ta’lim tashkilotiga har oyda 2,5 million so‘m o‘tkazib berish to‘g‘risida ish joyi buxgalteriyasiga ariza taqdim etgan.
Bunda 2,5 million so‘m soliqqa tortilmaydi. Buxgalteriya bo'limi faqat 3,5 million so'm (6000-2500) farqidan soliq ushlab qoladi. Soliq 420 ming so‘mni tashkil qiladi (3500 x 12%). Ota-ona soliqdan oyiga 300 ming so‘m tejaydi.
Xususiy maktablar va bolalar bog'chalari uchun imtiyozni qanday qo'llash mumkin?
Ota-onalar imtiyozdan quyidagicha foydalanishlari mumkin:
Imtiyoz 2022-yil 1-apreldan kuchga kirgan.
Professional va oliy ta’lim muassasalari uchun imtiyoz qanday qo‘llaniladi?
Soliq chegirmasi davlat soliq xizmati organlari orqali jismoniy shaxsning jami yillik daromadi to‘g‘risidagi deklaratsiyani taqdim etish yo‘li bilan hamda soliq to‘lovchining yozma arizasiga binoan to‘lov manbaida — ish beruvchi tomonidan ham berilishi mumkin.
Shunday qilib, o‘z farzandlarining professional va oliy ta’lim muassasalarida o‘qishi, shuningdek, xususiy maktablar va bolalar bog‘chalarida tahsil olishi uchun haq to‘lagan ota-onalar, agar to‘lov mustaqil ravishda, ya’ni (naqd pul hisobiga, jismoniy shaxslarning banklardagi omonat va boshqa hisob raqamlaridan yoki plastik kartalardan foydalangan holda amalga oshirilgan bo’lsa, yil yakuni bo‘yicha o‘qish to’lovi uchun ajratilgan summalardan soliq chegirmasi olish uchun soliq organlariga murojaat qilishlari mumkin.
Bundan tashqari, yaqin vaqt ichida mobil to‘lov tizimlari orqali o‘qish uchun to‘lovlarni amalga oshirishda to‘lovchining kartasiga soliq chegirmasi avtomatik tarzda qaytarilishi joriy etilishi kutilmoqda. Bu shuni anglatadiki, endi kerakli hujjatlarni yig'ish va soliq organlariga murojaat qilish shart bo’lmaydi.

Как вернуть часть заработной платы, направленной на оплату профессиональных и высших учебных заведений, частных школ и детских садов?
Известно, что согласно введённым изменениям в Налоговый кодекс Республики Узбекистан от 26 июля 2022 года, от подоходного налога освобождается часть зарплаты родителей, которую они тратят на обучение детей в частных детсадах и школах в размере не более 3 млн сумов в месяц.
Кроме того, согласно Положению о порядке применения льготы по налогу на доходы физических лиц в части средств, направляемых на оплату за обучение в профессиональных и высших образовательных организациях Республики Узбекистан (№2107 от 27.05.2010 г.) не подлежат налогообложению налогом на доходы физических лиц суммы заработной платы и другие доходы граждан, подлежащие налогообложению, направляемые на оплату за обучение (свое, а также своих детей или супруга (супруги) — в возрасте до двадцати шести лет) в профессиональных и высших образовательных организациях Республики Узбекистан. Указанная льгота также применяется к доходам налогоплательщика, направленным на покрытие образовательных кредитов (включая проценты), выделенных коммерческими банками для обучения в профессиональных и высших образовательных организациях.
Как работает эта льгота (на примере частных школ и садов)?
Обучение в негосударственной дошкольной или школьной образовательной организации является платным. Теперь расходы родителя (усыновителя) на это в пределах 3 млн. сум в месяц на каждого ребенка освобождаются от налогообложения.
Например, родителю по месту его работы ежемесячно начисляют заработную плату 6 млн сум. с удержанием НДФЛ в сумме 720 тыс. сум (6 000 х 12%). Он предоставил заявление бухгалтерии о ежемесячном перечислении суммы 2,5 млн сум в дошкольную организацию за содержание своего ребенка.
Сумма 2.5 млн сум не облагается налогом. Бухгалтерия удержит налог только с разницы 3,5 млн сум (6000-2500). Налог составит 420 тыс. сум. (3500 х 12%). Родитель будет экономить на налоге 300 тыс. сум в месяц.
Как применить льготу для частных школ и садов?
Родитель может применить льготу:
• по месту работы, предоставив в бухгалтерию своего предприятия заявление о перечислении средств в негосударственную дошкольную или школьную образовательную организацию и счет на оплату (договор);
• предоставив в налоговую службу декларацию о доходах по итогам года и документы об оплате обучения.
Льгота вступила в действие с 1 апреля 2022 года.
Как применить льготу для профессиональных и высших учебных заведений?
Налоговый вычет может предоставляться как через органы государственной налоговой службы путем подачи декларации о совокупном годовом доходе физического лица, так и у источника выплаты — работодателя на основании письменного заявления налогоплательщика.
Таким образом, родители оплатившие за учёбу своих детей в профессиональных и высших учебных заведениях, а также за образование в частных школах и садах, в случае когда оплата производилась самостоятельно, то есть за счет наличных средств, со сберегательных и иных счетов физических лиц в банках или с применением пластиковых карт, по окончанию года могут обратиться в налоговые органы для получения налогового вычета из сумм направленных на оплату обучения.
Кроме того, в ближайшее время ожидается внедрение автоматического возврата налогового вычета на карту плательщика при оплате за образование через мобильные платёжные системы. Это значит, что теперь не придётся собирать необходимые документы и обращаться в налоговые органы.