O‘zini o‘zi band qilish nima?
Ko'pchilikni shu savol qiziqtiradi, agar fuqaro ish beruvchiga ega bo‘lmasa, u qonuniy daromad olishi mumkinmi? Albatta! Bunday faoliyat o‘zini o‘zini band qilishga kiradi. Mehnat layoqati ega bo‘lgan har bir fuqaro o‘zini o‘zi band qilishi mumkin.
O‘zini o‘zi band qilgan shaxslar:
• ish beruvchiga ega bo‘lmaydi;
• ishchi yollamaydi;
• ularga mehnat staji va pensiya hisoblanadi;
• yilda bir marta BHMning bir baravari miqdorida ixtiyoriy ravishda ijtimoiy soliq to‘laydi;
• daromadidan soliq to‘lamaydi;
• yuridik shaxslardan pul o‘tkazmalarini qabul qilish uchun bankda hisobraqam  ochishi mumkin;
• faqat ruxsat etilgan faoliyat turlari bilan shug‘ullanadi.
O‘zini o‘zi band qilganlar qanday ishlar yoki xizmatlarni amalga oshirishi mumkin?
Hozirgi kunda o‘zini o‘zi band qiladigan shaxslarga 70 ga yaqin faoliyat turi bilan shug‘ullanishga ruxsat etiladi.
Jumladan, o‘rta tibbiy yoki oliy hamshiralik ishi yo‘nalishi bo‘yicha oliy ma'lumotga ega shaxslar mustaqil ravishda o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida “hamshiralik ishi” faoliyatini amalga oshirishi mumkin.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining joriy yil 22-sentabrdagi 595-son qaroriga asosan endilikda fuqarolarimiz “Uy sharoitida xonaki tovuqlarni yetishtirish va ko‘paytirish” faoliyat turi bo‘yicha ham o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida faoliyat yuritadilar.
Faoliyat turlarini shartli ravishda sohalarga bo‘lish mumkin:
– maishiy xizmatlar (sartaroshlik, manikyur, kosmetolog, pedikyur, uyda kir yuvish va dazmollash, kalitlar tayyorlash, poyabzal tikish, ta’mirlash, bo‘yash va boshqalar);
– qishloq xo‘jaligi yo‘nalishi bo‘yicha xizmatlar (chorva mollarini o‘tlatish, ularni parvarish qilish, qishloq xo‘jalik o‘simliklarini ekish va parvarish qilishda tomorqa egalariga yordam berish);
– sanoat yo‘nalishi bo‘yicha xizmatlar (yog‘och me'morchiligi, santexnika xizmati, elektr montaj ishlari, makulatura, plastik idish, temir tersak to‘plash va qo‘shimcha xomashyo to‘plash);
– ijtimoiy xizmatlar (uyda repetitorlik qilish, bolalarga qarab turish va ularni parvarish qilish, uy xo‘jaligini yuritish, xonalarni tozalash, xalq tabobati);
– xalq iste'moli mollari ishlab chiqarish va xizmatlar ko‘rsatish (non, uyda pop-korn, muzqaymoq, salatlar, salqin ichimliklar, ayron, go‘ja hamda dehqon bozorlarida qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini sotish);
–AKT sohasida (ijtimoiy tarmoqlardagi faoliyat, dasturiy ta'minot, mobil ilovalar va veb saytlarni ishlab chiqish, matnni yaratish va ishlov berish).
Mamlakatimizda 2021-yil 1-oktabr holatiga o‘zini o‘zi band qilganlar soni 1 064 895 nafarni tashkil etmoqda. Bu borada Toshkent shahri (113 696), Farg‘ona (116 099) va Samarqand viloyatlari (154 367) yetakchilik qilmoqda.
Jumladan, IT sohasida 23 351 nafar shaxs o‘zini o‘zi band qilgan (eng ko‘p Toshkent sh. – 7 071), iste’mol tovarlari ishlab chiqarishda o‘zini o‘zi band qilganlar esa 108 768 nafar (eng ko‘p Toshkent sh. – 22 136), yana 174 898 nafar fuqaro sanoat yo‘nalishida xizmat ko‘rsatishni tanlagan (eng ko‘p Farg‘ona - 26 348), 182 080 nafar shaxs esa ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish sohasida faoliyat olib bormoqda. (eng ko‘p Samarqand viloyati – 29 292).
O‘zini o‘zi band qilish uchun nima qilish lozim?
Ro‘yxatdan o‘tish bepul. O‘zini o‘zi band qilgan shaxs maqomini olish uchun soliq xizmati organlariga (inspeksiya yoki boshqarma) murojaat qilish yoki Soliq mobil ilovasida masofadan turib ro‘yxatdan o‘tish mumkin. Qo‘llanma - https://t.me/soliqnews/4341
Jarayon yakunlangandan so‘ng, QR-kodli guvohnoma beriladi, bu o‘zini-o‘zi band qilish rasman ro‘yxatdan o‘tkazilganligini bildiradi.
O‘zini o‘zi band qilishning huquqiy asoslari
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Tadbirkorlik faoliyati va o‘zini o‘zi band qilishni davlat tomonidan tartibga solishni soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarori (PQ-4742, 08.06.2020)
O‘zbekiston Respublikasining “Aholi bandligi to‘g‘risida”gi qonuni (O‘RQ-642, 20.10.2020)
Vazirlar Mahkamasining “O‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida faoliyatni amalga oshirish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi qarori (806, 23.12.2020)
Vazirlar Mahkamasining “Soliq to‘lovchilarni hisobga olishni yanada takomillashtirish va qo‘shilgan qiymat solig‘ining o‘rnini qoplash tartibini soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori. (595, 22.09.2021)

Что такое самозанятость?
Если у гражданина нет работодателя, может ли он получать доход легально? Конечно! К такому формату трудоустройства относится самозанятость. Самозанятым может стать любое физическое лицо в трудоспособном возрасте.
Отличия самозанятых граждан:
• отсутствие работодателя;
• не имеют право нанимать работников;
• исчисляется трудовой стаж и пенсия;
• оплачивают раз в год налог равный 1 БРВ (270 000);
• доходы не облагаются налогом;
• можно открыть в банке расчетный счет для работы по перечислению с юридическими лицами;
• занимаются разрешенным видом деятельности.
Какие виды работ или услуг могут выполнять самозанятые?
В настоящее время для данной категории граждан доступно более 60 видов деятельности (работ, услуг). Перечень регулярно обновляется.
Так, среднему медицинскому персоналу на основе самозанятости разрешено самостоятельно заниматься «медсестринским делом». Вносятся еще два пункта – «Сохранение и использование объектов нематериального культурного наследия (дорбоз, аския и лапар) (за исключением лиц, осуществляющих деятельность в структуре центров культуры)», а также «Разведение и выращивание кур домашних в домашних условиях» – на основании Постановления Кабинета Министров №595 от 22 сентября.
Виды деятельности разделяются на сферы:
– бытовые услуги (парикмахерские, маникюр, косметология, педикюр, стирка и глажка на дому, изготовление ключей, пошив обуви, ремонт и покраска и т.п.);
–  оказание услуг в сельском хозяйстве (выпас скота и уход, помощь владельцам приусадебных участков по посадке и уходу за сельскохозпосевами и т.п.);
– услуги в промышленной сфере (деревянное зодчество, сантехника, электромонтаж, сбор макулатуры, пластика, металлолома и другое);
– социальные услуги (репетиторство на дому, присмотр за детьми и уход, ведение домашнего хозяйства, уборка помещений, народная медицина и другие);
– производство товаров народного потребления и сфера услуг (продажа хлеба, попкорна на дому, мороженого, салатов, безалкогольных напитков, айрана, гужи и торговля сельскохозяйственной продукции на дехканских рынках и другие);
– услуги в сфере ИКТ (деятельность в соцсетях, разработка программного обеспечения, мобильных приложений и веб-сайтов, создание и обработка текста и т.п.).
По состоянию на 1 октября по стране зарегистрировано 1 064 895 самозанятых лиц. В разрезе регионов лидируют город Ташкент (113 696), Ферганская (116 099) и Самаркандская области (154 367).
При этом в сфере IT услуги зарегистрирован 23 351 самозанятый (больше всего в Ташкенте – 7 071), в производстве товаров народного потребления работают 108 768 самозанятых (наибольшее количество в Ташкенте – 22 136), услуги в промышленной сфере оказывают 174 898 самозанятых (больше всего в Ферганской области – 26 348), сфера оказания социальных услуг привлекла 182 080 самозанятых лиц (в Самаркандской области зарегистрировано больше всего – 29 292). Еще 270 190 самозанятых оказывают услуг в сельском хозяйстве и 305 608 граждан зарабатывают в сфере бытовых услуги.
Как стать самозанятым?
Регистрация – бесплатная. Для получения статуса самозанятого можно обратиться в налоговые органы (инспекцию или управление) либо зарегистрироваться дистанционно в мобильном приложении Soliq. Инструкция - https://t.me/soliqnews/4341
После прохождения авторизации выдается справка с QR-кодом, означающая официальную регистрацию самозанятого. Документ можно распечатать.
Правовые основы самозанятости
Постановление Президента “О мерах по упрощению государственного регулирования предпринимательской деятельности и самозанятости” (№ПП-4742 08.06.2020г.)
Закон РУ “О занятости населения” (№ЗРУ-642 20.10.2020г.)
Постановление Кабинета Министров “Об утверждении Положения о порядке осуществления деятельности самозанятым лицом” (№806 23.12.2020г.)
Постановление Кабинета Министров “О мерах по дальнейшему совершенствованию постановки на учет налогоплательщиков и упрощению порядка возмещения налога на добавленную стоимость” (ПКМ№595 от 22.09.2021 г.)