O'zbekistonda yuridik shaxslar uchun mol-mulk solig'i yana kamaytirilishi mumkin.
Bu Vazirlar Mahkamasida bo'lib o'tgan yig'ilishda ma'lum bo'ldi, unda ishtirokchilar 2020-yilgi byudjet loyihasini, shuningdek 2022-2024- yillardagi makroiqtisodiy prognozlarni muhokama qilishdi.
Yig‘ilish ishtirokchilari yuridik shaxslar uchun mol -mulk solig‘ini 2022-yil 1-yanvardan 1,5 foizgacha kamaytirishni taklif qilishdi (hozir u 2 foiz).
Avvalroq, moliya vaziri o'rinbosari Dilshod Sultonov O'zbekistonda yuridik shaxslar uchun mol -mulk solig'i pasayishda davom etishini aytib o'tgandi.
“O'zbekistonda daromad solig'i stavkasi eng past, biz uni 12% ga yetkazdik va uni hisoblash mexanizmini yanada shaffof qildik. Shuningdek, biz mulk solig'ini 5 foizga kamaytirdik. Bu juda ko'p edi. Endi u 2% ga tushirildi (2019-yildan - tahr.) va bu hali oxiri emas. Biz mol-mulk solig'ini pasaytirish bo'yicha yanada jadal harakat qilamiz ", - dedi Sultonov Toshkentda O'zbekiston-Britaniya savdo va sanoat kengashi yig'ilishida.

В Узбекистане налог на имущество для юридических лиц может быть снижен еще раз.
Об этом стало известно в ходе совещания в Кабинете Министров, на котором участники обсудили проект бюджета на 2020 года, а также макроэкономические прогнозы на 2022-2024 годы.
Участники совещания предложили снизить с 1 января 2022 года налог на имущество для юридических лиц до 1,5% (сейчас он составляет 2%).
Ранее заместитель министра финансов Дилшод Султанов заявил, что в Узбекистане налог на имущество для юрлиц продолжит снижаться.
«В Узбекистане самая низкая ставка налога на прибыль, мы довели ее до 12% и сделали более прозрачным механизм его исчисления. Мы также уменьшили налог на имущество, который составлял 5%. Это было очень много. Теперь его сократили до 2% (с 2019 года – прим. ред.) и это не предел. Будем работать дальше по снижению налога на имущество», – сказал Султанов на заседании узбекско-британского совета по торговле и промышленности в Ташкенте.