Kredit tarixi siz uchun nima uchun muhim?
Kredit tarixi kredit tashkilotlariga mijozga kredit berish to'g'risida qaror qabul qilishda vujudga kelishi mumkin bo'lgan xavflarni oldini olish imkonini beradi.
Qarz oluvchining o'zi uchun esa kredit tarixi uni nazorat qilish, o'z moliyaviy imkoniyatlarini rejalashtirish va yangi kreditlar olish imkoniyatlarini baholash imkonini beradi.
Agar siz muntazam ravishda kreditlardan foydalansangiz, bir nechta narsalarni yodda tutishingiz muhim!
Kredit tarixining muntazam monitoringi sizga kredit to'lovi yozuvlarining to'g'riligini tekshirish imkonini beradi. Agar xatolar yoki noaniqliklar aniqlansa, qonunchilik noto'g'ri yozuvlarga e'tiroz bildirish huquqini beradi.
Kredit tarixi sizning moliyaviy imkoniyatlaringizni yaxshiroq rejalashtirishga yordam beradi. Olingan kreditlar va qilingan to'lovlar miqdorini bitta hujjatda taqqoslash orqali kelajakda sizning imkoniyatlaringiz va ehtiyojlaringizni baholash osonroq bo'ladi.
Kredit tarixingizni bilgan holda, siz o'zingizga bank nigohi bilan qarash va o'zingiz uchun jozibador shartlarda muayyan kredit olish imkoniyatlarini tushunish imkoniyatiga ega bo’lasiz.
Hatto eng kichik xatolik, qarzni to'lashda arzimas kechikish ham kredit tarixingizni yomonlashtirishi mumkin. Natijada, kelajakda yangi kredit olish sizga qiyinroq va qimmatroq bo'ladi.
Aksincha, siz hech qachon qarzdor bo'lmagan bo'lsangiz, lekin katta miqdorda kredit olish uchun bankka murojaat qilishni rejalashtirayotgan bo'lsangiz, bu holat ham yaxshi bo’lmasligi mumkin. Sizning kredit tarixingiz nolga teng bo'lganligi sababli, bank uchun siz xavfli qarz oluvchi hisoblanasiz, natijada kreditni tasdiqlash ehtimoli kamayadi.
Qanday holatlarda o'z kredit tarixini tekshirish kerak?
• Yangi kredit olish uchun ariza topshirishdan oldin yoki rad javobini olgandan keyin. Kredit tarixingizning barcha jihatlarini bilib, siz yangi kredit olish imkoniyatingizni baholashingiz mumkin. Agar kredit tarixi salbiy bo'lsa, bu rad etish uchun sabab bo'lishi mumkin, bu esa o'z navbatida sizning shaxsiy reytingingizni yanada yomonlashtiradi. Bunga yo'l qo'ymaslik uchun, rad etilgandan keyin yoki ariza yuborishdan oldin, kredit tarixini tekshiring va agar kerak bo'lsa, uni yaxshilashga harakat qiling.
• Agar muhim shaxsiy hujjatlar yo'qolsa. Pasportingizni yo'qotish moliyaviy firibgarlik uchun juda ko'p imkoniyatlarni ochadi. Agar hujjat yomon maqsadga ega bo’lgan shaxslarning qo'liga tushib qolsa, bir muncha vaqt o'tgach, siz o'zingizning kredit tarixingizda siz olmagan kreditlar haqida ma'lumot topishingiz mumkin. Bunga yo'l qo'ymaslik uchun hujjatlarni yo'qotib qo'yganingizdan so'ng, noodatiy so'rovlar yoki kreditlarni aniqlash uchun kredit tarixini muntazam tekshirib turing.
• Kredit tarixida noto'g'ri ma'lumotlar, sizga noto'g'ri berilgan kreditlar yoki rasmiy ravishda yopilmagan qarzlar mavjud emasligiga ishonch hosil qilish uchun. Kredit tarixida yolg'on ma'lumotlar nafaqat firibgarlarning harakatlari, balki oddiy texnik xato yoki hatto inson omili tufayli ham paydo bo'lishi mumkin. Masalan, ma'lumotnomada siz bilan bir xil familiyaga ega bo’lgan shaxsning to'lanmagan krediti, siz qilmagan muddati o’tgan to’lovlar yoki siz ancha vaqt oldin yopgan kreditingiz yopilmagan kredit holatida qolib ketishi kabi ma'lumotlar bo'lishi mumkin. Bunday xatolar kredit reytingingizga salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkin, shuning uchun ularni o'z vaqtida payqash va kredit balingizga zarar bermaslik uchun ularni tuzatish muhimdir.
Kredit tarixingizni aniqlash, agar u yomonlashsa, kredit tarixingizni tezda tuzatishga, unga kiritilgan ma'lumotlarni nazorat qilishga va kredit rad etilishining oldini olishga imkon beradi. Shu sababli, undagi barcha ma'lumotlar to'g'ri kiritilganligiga va uni tasodifan buzishi mumkin bo'lgan xatolar yo’qligiga ishonch hosil qilish uchun vaqti-vaqti bilan kredit tarixini tekshirish maqsadga muvofiqdir.

Чем кредитная история полезна для вас?
Кредитные истории позволяют кредитным организациям избежать лишних рисков при решении вопроса о предоставлении клиенту займа.
А самому заемщику кредитная история нужна для контроля своей кредитной истории, возможности планирования своих финансов и оценки шансов на получение новых кредитов.
Если вы регулярно пользуетесь кредитами, стоит помнить некоторые вещи.
Регулярный контроль своей кредитной истории позволит проверять правильность записей о платежах по кредитам. В случае обнаружения ошибок или неточностей закон дает право оспорить неверные записи.
Кредитная история поможет лучше планировать свои финансы. Сопоставляя в едином документе суммы полученных кредитов и произведенные выплаты, легче оценить свои возможности и потребности в будущем.
Зная свою кредитную историю, вы имеете возможность взглянуть на себя глазами банка и понять свои шансы на получение того или иного кредита на привлекательных для вас условиях.
Даже минимальная оплошность, пустяковое, казалось бы, опоздание с оплатой кредита может ухудшить вашу кредитную историю. В результате в будущем вам будет труднее и дороже получить новый кредит.
Если вы, наоборот, никогда не влезали в долги, но собрались обратиться в банк за крупным кредитом, вас может ждать неожиданность. Поскольку кредитная история нулевая, для банка, пусть и чисто формально, вы – рискованный заемщик, а значит, вероятность одобрения кредита снижается.
В каких ситуациях стоит узнавать собственную КИ?
• Перед отправкой заявки на новый кредит или после получения отказа в выдаче. Зная все нюансы своей кредитной истории, вы можете оценить свои шансы на получение нового кредита. Если КИ отрицательная, то это может послужить причиной отказа, что, в свою очередь, еще больше ухудшит ваш персональный рейтинг. Чтобы этого не случилось, после отказа или перед отправлением заявки проверьте свою КИ и в случае необходимости постарайтесь ее улучшить.
• При утере важных документов. Потеря паспорта открывает большой простор для финансового мошенничества. Если документ попадет не в те руки, то спустя какое-то время вы можете обнаружить в своей КИ отметки о кредитах, которые вы на самом деле не брали. Чтобы избежать этого, после потери документов обязательно регулярно проверяйте вашу КИ на предмет необычных запросов или странных займов.
• Чтобы убедиться, что в КИ нет неверной информации, ошибочно приписанных вам кредитов или формально не закрытых долгов. Ложная информация в КИ может появиться не только из-за действий мошенников, но и из-за простой технической ошибки или даже человеческого фактора. К примеру, в досье могут появиться данные о непогашенном кредите вашего однофамильца, о просрочках, которые вы не допускали, или о незакрытом кредите, который вы давно уже погасили. Такие ошибки могут плохо повлиять на ваш кредитный рейтинг, поэтому важно вовремя их заметить и исправить — тогда они не нанесут вреда вашей КИ.
Узнавать свою кредитную историю позволяет быстро исправлять КИ в случае ее ухудшения, контролировать попадающие в нее сведения и избежать большого процента отказов в выдаче займов. По этой причине время от времени стоит проверять свою КИ, чтобы убедиться, что все данные в ней переданы корректно и без ошибок, которые могут случайно ее испортить.