Kredit muddatidan oldin qaytarilganda sug'urta pulini qaytarish mumkinmi?
Kredit olgan shaxsga tegishli bo‘lgan garov ta’minotini sug‘urtalash banklarning kredit dasturini amalga oshirishning shartlaridan biridir. Shu bilan birga, ko'plab qarz oluvchilarni bitta savol qiziqtiradi - kredit muddatidan oldin to'langanidan keyin u bo'yicha sug'urtani qaytarish mumkinmi?
Ushbu masalani avtokreditlar misolida ko'rib chiqamiz.
Avtokreditning zaruriy sharti – bu kredit hisobiga sotib olingan avtomobilni garov sifatida taqdim etishdir. Garov esa, albatta, sug'urtalangan bo'lishi kerak. Shuning uchun, agar kredit 4 yilga rasmiylashtirilsa, sug'urta kompaniyasi shartnomasiga muvofiq belgilangan miqdorni oldindan to'lashingiz kerak bo'ladi. Ko'p hollarda sug'urta miqdori kichik pul bo’lmaydi va qarz oluvchilar uchun ortiqcha xarajatlarni keltirib chiqaradi. Ammo mashinani "sug'urtalash uchun" ko'ndirishda bank xodimlari ko'pincha jiddiy dalillarni keltiradi: kredit muddatidan oldin to’lansa – sug'urta pulini qaytarish mumkin.
Aytaylik, avtokredit bir yildan so’ng to’liq yopildi. Sug’urta uchun to’lov 4 yil uchun, masalan, 4 mln. so’m miqdorida amalga oshirilgan. Demak, muddatidan avval yopilgan kredit uchun taxminan 3 mln. so’m miqdorida sug’urta to’lovi qaytarilishi kerak.
Kredit mablag'lari muddatidan oldin bankka qaytarilgandan so'ng, darhol sug’urta to'lovlarining bir qismini qonuniy ravishda qaytarishga harakat qilish mumkin. Buning uchun kreditni yopish jarayoni to’liq tugatilganidan so'ng darhol bank bilan maslahat qilish kerak. Bundan oldin shartnomani diqqat bilan o'rganib chiqish va sug'urtaga sarflangan pul miqdorini qaytarish imkoniyatini aniqlash kerak. Shuni ta'kidlash kerakki,
1. agar sug'urta shartnomasida kredit muddatidan oldin to'langan taqdirda sug'urtani qaytarish to'g'risidagi band bo'lsa, hech qanday muammo bo'lmaydi - qarz oluvchiga kreditdan foydalanish muddatiga qarab sug'urta summasining bir qismi qaytariladi.
2. ammo agar shartnomada pul qaytarilishi belgilanmagan bo'lsa, unda sug'urtaning foydalanilmagan qismini qaytarish imkoniyati bo’lmaydi.
Lekin bu qonuniymi?
Fuqarolik kodeksining 948-moddasiga asosan sug‘urta shartnomasi, agar u kuchga kirganidan keyin sug‘urta hodisasi yuz berishi ehtimoli yo‘qolgan va sug‘urta xavfining mavjud bo‘lishi sug‘urta hodisasidan boshqa holatlar bo‘yicha tugagan bo‘lsa, tuzilgan muddati kelishidan oldin bekor bo‘ladi.
Bu shuni anglatadiki, sug‘urta shartnomasi yuqoridagi ko‘rsatilgan holatlar bo‘yicha muddatidan oldin bekor bo‘lganda, sug‘urtalovchi sug‘urta mukofotining bir qismini sug‘urta amal qilgan vaqtga mutanosib ravishda olish huquqiga ega. Kredit soʼndirilgan boʼlsa, sugʼurta shartnomasi maʼnosini yoʼqotadi, chunki sug’urta hodisasi ro’y bersa u boʼyicha toʼlov qilishning imkoni yoʼq – bank va qarz oluvchi endi majburiyatlar bilan bogʼlangan emas.
Shunday qilib, agar bank xizmatlari iste'molchisi o'z huquqlarini yaxshi bilsa, u sug'urta summasining bir qismini qaytarishi mumkin, chunki qonunda bankka pullarni muddatidan oldin qaytargan qarz oluvchilarning kredit olish bosqichida rasmiylashtirilgan sug'urtaning bir qismini qaytarib olish huquqi belgilangan.
Depozit.uz saytining Sug'urta sahifasida jismoniy shaxslar uchun sug'urta kompaniyalari mahsulotlari bilan tanishishingiz mumkin.

Можно ли вернуть деньги за страховку, если кредит погашен досрочно?
Страхование залогового имущества, принадлежащее лицу, взявшему кредит, является одним из условий при реализации кредитной программы банков. При этом многих заемщиков интересует резонный вопрос — можно ли вернуть страховку по кредиту после его досрочного погашения.
Рассмотрим данный вопрос на примере автокредитов.
Обязательным условием автокредита является предоставление в качестве залога автомобиля, приобретаемого за счёт кредита. А залог в обязательном порядке должен быть застрахован. Следовательно, если кредит оформлен на 4 года, то придется заранее переплатить установленную сумму согласно договору страховой компании. Ну а сумма страхования в большинстве случаев это немалые деньги и создаёт лишние траты для заёмщиков. Но уговаривая «застраховать» машину, сотрудники банков часто приводят весомый аргумент: погасите досрочно — деньги за страховку можно будет вернуть.
Допустим, автокредит был полностью закрыт через год. Плата за страховку за 4 года, к примеру, составляла 4 млн. сум. Это означает, что порядка 3 млн. сум страхового взноса подлежит возврату.
После того, как кредитные средства были возвращены банку досрочно, можно сразу пытаться вернуть страховую часть выплат на законном основании. Для этого сразу после осуществления процедуры закрытия кредита необходимо обратиться в банк непосредственно за консультацией. До этого необходимо внимательно изучить договор и выяснить о возможности возврата суммы денежных средств, затраченных на процедуру страхования. Стоит отметить, что:
1. если в договоре страхования есть пункт о возврате страховки при досрочном погашении кредита, никаких проблем не возникает – заёмщику возвращаться часть суммы страховки соответственно сроку пользования кредитом.
2. но если в договоре указано, что деньги не возвращаются, то зачастую вернуть неиспользованную часть страхования является невозможным.
Но законно ли это?
В соответствии со статьёй 948 Гражданского кодекса, договор страхования прекращается до наступления срока, на который он был заключен, если после его вступления в силу возможность наступления страхового случая отпала и существование страхового риска прекратилось по обстоятельствам иным, чем страховой случай.
Значит, при досрочном прекращении договора страхования по обстоятельствам, указанным выше, страховщик имеет право на часть страховой премии пропорционально времени, в течение которого действовало страхование. Если кредит погашен, то договор страхования теряет смысл, ведь выплата по нему невозможна, банк и заемщика больше не связывают обязательства.
Таким образом, если потребитель банковских услуг хорошо знает свои права, он сможет вернуть часть суммы страхования, так как законом закреплено за заемщиками, досрочно вернувшими деньги банку, право получить назад часть страховки, оформленной на этапе получения кредита.