QQS to‘lovchilar va ustav jamg‘armasida davlat ulushi 50 foizdan ko‘p bo‘lgan yuridik shaxslar diqqatiga!
“E-aktiv” – mahsulotlar hisobini yuritishning zamonaviy shakli
QQS to‘lovchilar va ustav jamg‘armasida davlat ulushi 50 foizdan ko‘p bo‘lgan yuridik shaxslar 2022-yil 1-yanvardan asosiy vositalar, nomoddiy aktivlar va tovar-moddiy resurslarni hisobga olish, o‘z ustav fondini shakllantirish va kamaytirish bilan bog‘liq barcha operatsiyalarni davlat soliq organlarining “E-aktiv” avtomatlashtirilgan axborot tizimida aks ettirishi shart (VM-595-son qarori 3-bandi, 22.09.2021).
Davlat soliq xizmati organlari mazkur tartib rasman amaliyotga joriy etilgandan so‘ng yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan masalalarini oldini olish maqsadida “E-aktiv” AATdan foydalanish imkoniyatini taqdim etadi.
QQS to‘lovchilar va ustav jamg‘armasida davlat ulushi 50 foizdan ko‘p bo‘lgan yuridik shaxslar xozirda ushbu imkoniyatdan ixtiyoriy ravishda foydalanishlari mumkin. Bu haqda soliq to‘lovchilar shaxsiy kabinetlariga xabarnoma yuboril(a)di.
Quyidagi havola orqali “E-aktiv” AATdan foydalanish bo‘yicha maxsus qo‘llanma bilan tanishishingiz mumkin.

«E-aktiv» – современная система учета товаров
С 1 января 2022 г. плательщики НДС и юридические лица, в уставном капитале которых доля государства составляет более 50 процентов, должны отражать все операции, связанные с учетом основных средств, нематериальных активов и товарно-материальных ресурсов, а также формированием и уменьшением уставного капитала, в автоматизированной информационной системе государственных налоговых органов «E-aktiv» (ПКМ №595 от 22.09.2021 г.).
Во избежание проблем, которые могут возникнуть после официального внедрения данной программы, органами государственной налоговой службы предоставлена возможность использовать АИС «E-aktiv».
Плательщики НДС и юридические лица, в уставном капитале которых доля государства составляет более 50 процентов, могут на добровольной основе участвовать в тестировании программы. Уведомление об этом направлено налогоплательщикам в персональные кабинеты.