Chekni olib foyda qiling!
“Chakana savdo va xizmat ko‘rsatish sohasida nazorat-kassa texnikasidan foydalanishni takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilindi(PQ-5252-son 04.10.2021 y.)
Unga ko‘ra:
2022-yil 1-yanvardan:
-chakana savdo, umumiy ovqatlanish va aholiga maishiy xizmat ko‘rsatish obyektlarida amalga oshirgan xaridi uchun berilgan chekning fiskal belgisini Soliq mobil ilovasida matritsali shtrix kod (QR-kod) yordamida skanerlash orqali ro‘yxatdan o‘tkazgan jismoniy shaxslarga oy yakuni bilan xarid summasining 1 foizi qaytariladi.
Avtomobil, temir yo‘l va avia chipta xaridi, kommunal va aloqa xizmati uchun, shuningdek, to‘lov tizimi operatorlari orqali to‘lovni amalga oshirganda olingan xarid cheklari bundan mustasno.

В соответствии с постановлением Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию использования контрольно-кассовой техники в сфере розничной торговли и оказания услуг» (ПП-5252 от 4.10.2021г.)
Начиная с 1 января 2022 года:
-физическим лицам, осуществившим покупки в объектах розничной торговли, общественного питания и оказания бытовых услуг населению и зарегистрировавшим эти покупки в мобильном приложении Soliq путем сканирования фискальной отметки чеков покупки с помощью матричного штрихового кода (QR-кода), возвращается 1 процент от суммы покупок.
Исключение – чеки за покупку автомобилей, авиа- и железнодорожных билетов, оплаты коммунальных услуг и услуг связи, а также при осуществлении оплаты через операторов платежных систем.