Bank xizmatlaridan foydalanish bo’yicha shartnoma imzolash yoki kredit rasmiylashtirishda bank mijozi ko’pgina shaxsiy ma'lumotlarini – ismi va pasport rekvizitlaridan tortib ko'chmas mulk va oilaviy ahvol to'g'risidagi ma'lumotlargacha bankka taqdim etadi.
Banklarda shaxsiy ma'lumotlar qanday himoya qilinadi?
Shu bilan birga, mijoz har doim ham ularni qayta ishlashga rozilikni bermaydi.
Bunday holatda mijoz huquqlari qanchalik himoyalangan va shaxsiy ma'lumotlarni noqonuniy qayta ishlash yoki ularni uchinchi shaxslarga berish uchun kredit tashkilotlarining javobgarligi bormi?
Banklarda shaxsiy ma'lumotlarni himoya qilish qoidalari
Bank biznesining muvaffaqiyat darajasi ko'p jihatdan uning bank siri va shaxshiy ma’lumotlarni saqlash qobiliyatiga bog'liq. Himoya qilish standartlari quyidagicha o’rnatiladi:
• shaxsiy ma'lumotlar uchun - O'zbekiston Respublikasi qonunchiligi bilan;
• bank siri uchun - Markaziy bankning ko'rsatmalari bilan.
Qat'iy talablar banklarni shaxsiy ma'lumotlarni himoya qilishga tizimli yondashishga undaydi, chunki ularning oshkor bo’lishi bank obro'si uchun xavf tug'diradi va fuqaroga yetkazilgan zararni qoplash bilan bog'liq sud jarayonlarini keltirib chiqaradi.
Kredit muassasasida fuqarolarning shaxsiy ma'lumotlari quyidagi axborot tizimlarida saqlanadi:
• jismoniy shaxslarning hisobvaraqlari bo'yicha operatsiyalarni qayta ishlaydigan umumiy ma'lumotlar bazasida (avtomatlashtirilgan bank tizimi – ABS);
• mijoz-bank modulida yoki boshqa onlayn tizimlarda;
• bank kartasidan pul o'tkazishni ta'minlaydigan tizimlarda;
• buxgalteriya tizimlarida;
• kadrlar tizimlarida (bank xodimlarining shaxsiy ma'lumotlari uchun).
Bundan tashqari, shaxsiy ma’lumotlarni shartnomalar, kredit arizalari, garov va kafillar to'g'risidagi ma'lumotlarni o'z ichiga olgan kredit papkalari kabi moddiy ko’rinishdagi vositalarda topish mumkin. Bunday vositalarda saqlanadigan ma'lumotlar eng kam himoyalangan ma’lumotlar hisoblanadi, chunki ular bank xodimlarining noqonuniy xatti-harakatlari natijasida oson oshkor qilinishi mumkin. Shuning uchun bank mijozlarining shaxsiy ma'lumotlarini himoya qilish tizimi bank xavfsizlik xizmati tomonidan bank xodimlarining harakatlarini nazorat qilinishiga asoslangan bo'lishi kerak.
Barcha banklarda shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish texnik tizimlari ishlab chiqilgan va ular bank siri bilan bog‘liq ma’lumotlarning himoya qilinishini ta’minlovchi axborot tizimlari bilan integratsiya qilingan bo’ladi. Amaliyot shuni ko'rsatadiki, banklarga tashqi tajovuzlar, xakerlik hujumlari ko'proq hisobraqamlar va omonatlar bilan bog'liq ma'lumotlarga qaratilgan bo'ladi, jinoyatchilarni shaxsiy ma'lumotlar unchalik qiziqtirmaydi. Ammo bankka o'z ma'lumotlarini ishongan har bir kishi ikki xil xavf guruhi haqida bilishi kerak:
1. ichki risklar - ko'pincha oddiy bank xodimlari ma'lumotlarni ixtiyoriy ravishda tanishlari yoki biznes sheriklarga oshkor qiladilar;
2. muammoli qarzlarni undirish yoki da'vo qilish huquqini berishda shaxsiy ma'lumotlarni uchinchi shaxslarga o'tkazish xavfi.
Birinchi holatda, ma'lum bir xodim javobgarlikka tortiladi, ikkinchisida esa faqat sud bankni jazolashi mumkin, ammo har qanday holatda ham emas.
Banklarda shaxsiy ma'lumotlarni himoya qilishni tartibga soluvchi huquqiy hujjatlar
Shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish tizimini ishlab chiqishda banklar O‘zbekiston Respublikasining “Shaxsga doir ma’lumotlar to‘g‘risida”gi va “Bank siri to'g'risida”gi qonunlariga tayanadi. Ammo ma'lumotlar o'ziga xos himoya darajalariga ega bo'lgan avtomatlashtirilgan bank tizimida saqlanganligi sababli qo'shimcha ravishda bank tizimidagi tashkilotlarning axborot xavfsizligini ta'minlash normalarini belgilaydigan Markaziy bank standartlari bilan belgilangan talablar asosida ish olib boriladi.
Shaxsiy ma'lumotlarni uchinchi shaxslarga taqdim etishda ularni himoya qilish
Banklar fuqarolarning shaxsiy ma'lumotlarini uchinchi shaxslarga o'tkazgan taqdirda ma'naviy zararni undirish bo'yicha da'volar amaliyotda allaqachon uchrab turadi. Aksariyat hollarda sudlar, agar kredit tashkiloti shaxsiy ma'lumotlarni qayta ishlashga roziligida ma'lumotni uchinchi shaxslarga o'tkazish huquqini nazarda tutgan bo'lsa, banklar tomonini oladi. Ammo, boshqa tomondan, sud amaliyoti bunday shaxslarning ro'yxati qat'iy belgilanishi kerakligini talab etadi. Bank mijozi shaxsiy ma'lumotlar sub'ekti bo’lib har doim ham ma'lumotlarni qayta ishlashga alohida rozilikni imzolamaydi, ba'zida ularni qayta ishlash uchun shartlar kredit shartnomasida belgilanadi. Agar shaxsiy ma'lumotlarni qayta ishlashga qonun hujjatlarida ko'zda tutilgan alohida hujjat sifatida rozilik berilmagan bo'lsa, mijoz kredit tashkilotidan unchalik katta bo'lmagan summalarni ma'naviy zarar uchun kompensatsiya shaklida undirish imkoniyatiga ega bo’ladi.
Qonuniy ravishda va hech qanday e’tirozsiz, bank mijozlarning shaxsiy ma'lumotlarini quyidagi holatlarda taqdim etishi mumkin:
• nazorat qilish maqsadida Markaziy bankka;
• O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga noqonuniy pul aylanishini tekshirish bilan bog’liq majburiyatlarni bajarish uchun;
• qonun hujjatlarida aniq nazarda tutilgan hollarda sud ijrochilari, soliq va tergov organlarining talabiga binoan;
• kredit shartnomalari bo'yicha risklarni sug'urtalashni amalga oshiruvchi sug'urta kompaniyalari, agar bu mijozning roziligi bilan nazarda tutilgan bo'lsa.
Boshqa barcha hollarda, fuqaroga uning shaxsiy ma'lumotlari qayta ishlash yoki boshqa maqsadlar uchun aynan kimga taqdim etilishi haqida ma'lumot berilishi kerak va u bunga rozilik bildirishi kerak.
Bank bilan shartnoma tuzayotganda, siz unga taqdim etiladigan ma'lumotlarga juda e’tiborli bo'lishingiz kerak, shaxsiy ma'lumotlarni qayta ishlashga rozilik berishda ularni taqdim etish mumkin bo'lgan shaxslar ro'yxatini diqqat bilan o'rganib chiqing.

Как защищаются персональные данные в банках?
Заключая договор на банковское обслуживание или оформляя кредит, клиент финансового учреждения предоставляет ему для обработки существенный массив своих персональных данных – от имени и реквизитов паспорта до сведений о недвижимости и семейном положении.
Не всегда при этом он подписывает согласие на их обработку.
Насколько защищены его права, и существует ли ответственность кредитных учреждений за неправомерную обработку персональных данных или передачу их третьим лицам?
Правила защиты персональных данных в банках
Степень успешности банковского бизнеса зависит во многом и от умения учреждения хранить банковскую тайну и персональные данные клиентов. Стандарты защиты устанавливаются следующим образом:
• для персональных данных – законодательством РУз;
• для банковой тайны – инструкциями Центрального банка.
Строгие требования побуждают банки системно подходить к защите персональных данных, тем более что их утечка несет за собой риски для деловой репутации и судебных исков, связанных с возмещением ущерба, причиненного гражданину.
В кредитном учреждении персональные данные граждан хранятся в следующих информационных системах:
• в общей базе, обрабатывающей операции по счетам физических лиц (автоматизированной банковской системе, или АБС);
• в модуле Клиент-Банк, других системах онлайн-доступа к счетам;
• в системах, обеспечивающих перевод средств с банковской карты;
• в бухгалтерских системах учета;
• в кадровых системах (для персональных данных сотрудников банка).
Кроме того, на материальных носителях их можно найти в кредитных досье, в которых содержатся договоры, заявления на получение кредита, сведения о залогах и поручителях. Информация, находящаяся на материальных носителях, наименее защищена от утечек, происходящих в случае неправомерных действий сотрудников. Система защиты персональных данных клиентов банка в этом случае должна строиться на базе контроля за действиями сотрудников банка силами служб безопасности.
В банках разработаны технические системы защиты персональных данных, интегрированные с действующими в них информационными системами, обеспечивающими защиту сведений, относящихся к банковской тайне. Как показывает практика, внешние посягательства, хакерские атаки на банки больше нацелены на сведения, касающиеся счетов и вкладов, именно персональные данные интересуют преступников меньше. Но существует две группы рисков, о которых должен знать каждый доверяющий банку свои сведения:
1. внутренние риски – очень часто сведения добровольно передают своим знакомым или деловым партнерам рядовые сотрудники банков;
2. риски передачи персональных данных третьим лицам при взыскании проблемной задолженности или уступке права требования.
В первом случае ответственность понесет конкретный сотрудник, во втором наказать банк сможет только суд, но не во всех случаях.
Нормативно-правовая документация, регулирующая защиту персональных данных в банках
При разработке системы защиты персональных данных банки опираются на Законы Республики Узбекистан "О персональных данных" и “О банковской тайне”. Но поскольку сведения хранятся в автоматизированной банковской системе, имеющей свои степени защиты, дополнительно работает система требований, устанавливаемых Стандартами Центрального банка, определяющими нормы обеспечения информационной безопасности организаций банковской системы РУз.
Защита персональных данных при их передаче третьим лицам
Судебные процессы по взысканию морального вреда в случае передачи банками персональных сведений граждан третьим лицам уже встречаются в практике. В большинстве случаев суды встают на сторону банков, если кредитное учреждение оговорило в согласии на обработку персональных данных право на передачу информации третьим лицам. Но, с другой стороны, судебная практика утверждает, что перечень таких лиц должен быть строго определен. Клиент банка – субъект персональных данных – не всегда подписывает отдельное согласие на обработку данных, иногда нормы, предполагающие именно такие условия их обработки, предусмотрены в кредитном договоре. Если согласие как отдельный документ, оформление которого предусмотрено законом об обработке персональных данных, оформлено не было, у клиента остается возможность взыскать с кредитного учреждения не очень большие суммы в виде компенсации морального ущерба.
Правомерно и не вызывая каких-либо вопросов банк может передавать персональные данные клиентов:
• Центральному банку в целях контроля;
• Департаменту по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан для выполнения обязанностей, связанных с законодательством об отмывании денежных средств;
• судебным приставам, налоговым и следственным органам по их запросам в случаях, прямо предусмотренных законодательством;
• страховым компаниям, осуществляющим страхование рисков по кредитным договорам, если это предусмотрено предоставленным клиентом согласием.
Во всех остальных случаях гражданин должен быть проинформирован, кому именно будут переданы его персональные данные для обработки или в иных целях, и выразить на это свое согласие.
Заключая договор с банком, нужно крайне внимательно относиться к тем сведениям, которые ему передаются, тщательно изучать согласие на обработку персональных данных с точки зрения списка лиц, которым они могут быть переданы для обработки.