07 Sep 2021 |  6,404
O'zbek so'mining kursi sentyabr oyining yangi haftasini AQSh dollariga nisbatan pasayishidan boshladi. 2021-yil 6-sentyabr holatiga ko'ra, O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki ma'lumotlariga ko'ra, valyuta kursi 1 AQSh dollariga 10671 so'mni tashkil et
Ekspert fikri: Dollar kursi yangi drayverlarni kutmoqda
AQSh dollari DXY dollar indeksiga kiritilgan valyutalar savatiga nisbatan jahon miqyosida qadrsizlanayotganligi sababli, AQSh ish beruvchilari avgust oyida atigi 235 000 ish o'rinlarini qo'shganini ko'rsatdi, bu  esa 733 000 o'rtacha prognozidan ancha past, buni oqibatida DXY dollar indeksi 0.3%ga  tushdi. Ayni paytda, o'zbek so'mi 2021-yil 9-sentyabrda bo'lib o'tadigan O'zbekiston Markaziy banki Boshqaruvining yig'ilishi arafasida o'z o'rnini yo'qotmoqda. Hozirgi vaqtda qayta moliyalash stavkasi yillik 14%ni, yillik inflyatsiya 11,1% ni tashkil etadi. Yilning birinchi yarmida inflyatsiya 10,9%ni tashkil etdi.
Ko'rib turganingizdek, ko’rsatkich o'sib bormoqda, bu esa milliy valyutaning kursiga o’zining salbiy ta'sirini ko'rsatmoqda. O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki 5000 so'mlik va 10 000 so'mlik banknotalarning yangi namunalarini muomalaga kiritdi, 2013-yildagi 5000 so'mlik va 2017-yildagi 10 000 so'mlik banknotalar ham yangi banknotalar bilan birga  muomalada. O'zR Markaziy banki matbuot markazi hozirgi banknotlarni muomalaga kiritish uchun asoslarni oshkor qilmaydi, bu pul massasining ko'payishi bilan bog'liq bo'lishi mumkin deb taxmin qilish mumkin, Evro hududida PEPP dasturi yoki AQShda QE miqdoriy yumshatish dasturi bo'yicha kuzatilganidek, inflyatsiya ko'rsatkichlarida bu pul-kredit siyosatini yumshatish dasturining yashirin shakli bo'lishini taxmin qilish mumkin. O'zbekiston Respublikasi Markaziy bankning asosiy foiz stavkasi ko'rib chiqiladigan yig'ilishigacha biron bir xulosa chiqarishga hali erta. Agar qayta moliyalashtirish stavkasi 14% darajasida o'zgarishsiz qolsa, bu yumshoq pul -kredit siyosatini belgilaydi va keyinchalik milliy valyuta AQSh dollariga nisbatan o'z o'rnini yo'qotishda davom etadi.  Agarda pul-kredit siyosatini keskinlashtirish bilan, asosiy foiz stavkasining 1% ga oshishi so'mning AQSh dollariga nisbatan qisqa muddatli mustahkamlanishiga olib keladi.
Shuni ta'kidlash kerakki, 22-sentyabrda AQSh Federal Rezerv tizimi yig'ilishi bo'lib o'tadi, u yerda moliya bozori ishtirokchilari rais Jerom Pauelldan QE miqdoriy yumshatish dasturini qisqartirishni boshlashini kutishadi. Bu yangilikni kutish jarayonida, ishtirokchilar ikkita asosiy ko'rsatkichga e'tibor qaratishadi, bu AQSh hukumatining 10 yillik obligatsiyalari va DXY dollar indeksidir, agar bu ko'rsatkichlar o'sish tendensiyasini davom ettirsa, bu, birinchi navbatda, AQSh fond bozori uchun tahdidga aylanadi, chunki ular salbiy korrelyatsiyaga ega, ular 2020-yil sentyabrining tarixini takrorlashlari mumkin, bu yerda benchmark S&P 500 indeksi  10% dan ko'proq pasayishi oqibatida  jahon bozorida AQSh dollarining keskin mustahkamlanishiga olib keldi.
Yuqorida aytilganlarning barchasini sarhisob qilsak, bu haftada o'zbek so'mining kursi Markaziy bank Boshqaruvi yig'ilishiga bog'liq bo'ladi va MB yuqori ehtimollik bilan joriy stavkasini saqlab qoladi, deb taxmin qilish mumkin. Foiz stavkasi va uni o'zgarishsiz qoldirilishi, o'z navbatida o'zbek so'mining AQSh dollariga nisbatan kursini 10700 so'mdan yuqori konsolidatsiyaga olib keladi va kursning keyingi diapazoni  10700-10790 so'm oralig'ida saqlanib qoladi.

07 Sep 2021 |  6,403
Курс узбекского сума начал новую неделю сентября снижением против доллара США. На 06.09.2021 г. курс по данным ЦБ РУз составляет 10671 за 1 USD что в процентном выражении составляет 0,19%.
Мнение эксперта: Курс доллара в ожидании новых драйверов
Когда как  доллар США на мировом рынке дешевеет по отношению  к корзине валют,  которые включаются  в индекс доллара  DXY, после публикации данных  NFP, которые  показали, что работодатели США добавили всего 235 000 рабочих мест в августе, что значительно ниже среднего прогноза в 733 000, индекс доллара США упал на 0,3%. Тем временем  узбекский сум сдает позиции на ожиданиях заседания Правления ЦБ РУз который состоится 9 сентября 2021года. На сегодняшний день ставка рефинансирования составляет в размере 14% годовых, при годовой инфляции 11.1%.
За первое полугодие инфляция составила 10,9%, как можно заметить показатель растет что впоследствии негативно отражается на курсе национальной валюты. ЦБ РУз  выпустил в обращение новые образцы банкнот номиналами 5000 сум и 10 000 сум,  банкноты  номиналами 5000 сум образца 2013 года и 10 000 сум образца 2017 года также параллельно находятся в обращении  с банкнотами нового образца.
Пресс-центр ЦБ РУЗ не сообщает оснований для ввода в обращение новых купюр,  исходя из сложившейся ситуации можно предположить что это может быть связано с  наращиванием денежной массы, что приведет к росту инфляционных показателей  как это наблюдается в Еврозоне по программе PEPP  или же программы количественного смягчения QE в США , что это возможная   скрытая форма программы по смягчению ДКП.  Еще рано делать какие-то выводы по данному решению ЦБ РУз пока не прошло заседание Правления ЦБ РУз, где будет рассматриваться основная процентная ставка ЦБ.  Если ставка рефинансирования останется без изменений на уровне 14% это является мягкой денежно-кредитной политикой (голубиная риторика) впоследствии которого национальная валюта продолжит сдавать свои позиции против доллара США. При ястребинной риторике, то есть, ужесточения ДКП, повышения основной процентной ставки на 1 % приведет к кратковременному укреплению сума против USD.
Дополнительного надо учесть, что 22 сентября пройдет заседание ФРС США, где участники финансовых рынков ожидают от Председателя Джерома Пауэлла начала сворачивания программы количественного смягчения QE.  В периоде ожидания этих новостей участники будут обращать внимание на два ключевых индикатора, а это, доходность государственных 10-летних облигаций США и индекса американского доллара DXY, если данные индикаторы, продолжат восходящий тренд, то это станет угрозой в первую очередь, для фондового рынка США, так как имеют отрицательную корреляцию, они могут повторить историю сентября 2020года, где эталонный индекс S&P 500 упал более 10%, что в итоге спровоцировало резкое укрепление доллара США на мировом рынке.
Резюмируя все вышесказанное, можно полагать, что на этой неделе курс узбекского сума будет зависеть  от  заседания Правления ЦБ, с большой долей вероятности можно полагать, что ЦБ сохранит действующую процентную ставку и оставит  без изменения, что в свою очередь приведет к закреплению цены узбекского сума по отношению к американскому доллару выше отметки 10700  за  1 USD и дальнейший диапазон колебания курса будет варьироваться в пределах 10700-10790.