19 Oct 2021 |  11,008
Juma kuni dollar asosiy valyutalar savatiga tushib, besh haftalik o'sish ketma-ketligini to'xtatdi, chunki global xavf-xatarli ishtaha tiklandi, bu esa valyutani himoya qilish funksiyasiga bo'lgan talabni kamaytirishga yordam berdi.
Dollar kursi so'mga nisbatan cho'qqilarni zabt etmoqda!
O'tgan haftada Global fond bozorlari o'sib bordi, chunki Global iqtisodiyotda turg'unlik qo'rquvi qo'shma Shtatlardagi korporativ hisobot mavsumi boshlanishida kompaniyalarning kuchli moliyaviy natijalari tufayli kamaydi. Dollar indeksi birinchi navbatda chakana savdo ma'lumotidan keyin mustahkamlandi, ammo keyinchalik pasayish davom etdi. Dollar o'tgan besh haftada mustahkamlanganidan keyin bir hafta davomida 0.19% ga tushib ketdi va seshanba kuni yillik eng yuqori ko'rsatkichi 94.563 ga yetdi. Shunga ko'ra, bu AQSh dollarining o'zbek so'miga nisbatan kursiga ham ta'sir ko'rsatdi, O'zbekiston Markaziy banki ma'lumotlariga ko'ra, AQSh dollari kursi 10705,00 gacha ko'tarildi, bu foiz bo'yicha 0,23% ni tashkil etdi.
AQSh dollari sentyabr oyining boshidan buyon asosiy valyutalarga nisbatan ko'tarildi, chunki AQSh Markaziy banki iqtisodiyotni yaxshilash va energiya tashuvchilarning  bahosi o'sish sharoitida pul-kredit siyosatini ilgari kutilganidan ko'ra tezroq kuchaytirishi kutilmoqda.
Fed'ning sentyabr oyidagi yig'ilishining bayonnomalari, bu yil rag'batlantirishni qisqartirish deyarli aniq ekanligini tasdiqladi, garchi siyosatchilar inflyatsiya va bu haqda nima qilish kerakligi haqida keskin farq qilsalar ham. Qo'shma Shtatlarda inflyatsiya uzoq vaqt davomida yuqori darajada saqlanib qolganligi, Fed o'z vaqtinchalik tabiati haqidagi gipotezasida noto'g'ri bo'lishi mumkinligini ko'rsatadi. Hozirgi vaqtda foizlar almashinuvi bozori 2022-yil sentyabrgacha federal jamg'arma stavkasining 0,25% ga o'sishini to'liq hisoblab turibdi va AQShda moliyaviy sharoitlarning keskinlashuvi istiqbollari o'rta muddatli istiqbolda dollarni qo'llab -quvvatlashda davom etishi kerak.
Iste'mol inflyatsiyasining dinamikasi bozorning asosiy mavzusi bo'lib qolmoqda va Qo'shma Shtatlar uchun bugungi ko'rsatkichlari  bozorni u yoki bu tomonga o'zgartirishi mumkin.
Yaqinda, Fed boshlig'i Jerom Pauell, aktivlarni sotib olish dasturini kamaytirish uchun, sentyabr oyida AQSh mehnat bozori to'g'risida "munosib" ma'lumotlarni ko'rish kerakligini ta'kidladi. Bu hisobot aralash edi, Qo'shma Shtatlarda ketma-ket ikkinchi oyda qishloq xo'jaligidan tashqari ish o'rinlari sonining o'sishi prognozlarga qaraganda ancha past bo'ldi, ishsizlik darajasi esa ancha yaxshi edi.
G'aznachilik bozori bu yangilikka rentabellikni sezilarli darajada oshishi bilan javob berdi va federal fondlar stavkasi bo'yicha fyucherslar bozori kelgusi noyabrgacha uning narxini 0,25% ga o'sishini deyarli hisobga oladi va 2022- yil iyulgacha bunday voqea sodir bo'lish ehtimolini taxmin qiladi (Reuters ma'lumotlari). Shunday qilib, investorlar Fed'dan hal qiluvchi harakatlarni kutishda davom etishadi deb taxmin qilish mumkin.
Shuningdek, jahon bozorida yaqinlashib kelayotgan energiya resurslari taqchilligini ham hisobga olish zarur. Ba'zi tahlilchilarning fikricha, tabiiy gaz narxining yuqori bo'lishi va zaxiralarning kamayib ketishi ba'zi elektr stansiyalarini neft ishlab chiqarish uchun tabiiy gazga alternativa sifatida ishlatishga majbur qilishi mumkin. Shunga ko'ra, savdogarlar investorlarning ekologik bosimi bozorga yangi turtki berib, uzoq muddatli tanqislikka olib kelishi haqidagi garovlarni ko'paytirgan paytda, neftga bo'lgan talab oshadi.
Juma kuni ertalabki savdolarda Brent neftining eng likvidli fyucherslari (dekabr shartnomasi) uch yil ichida birinchi marta bir barrel uchun 85 dollardan oshdi. Payshanba kuni Xalqaro Energiya Agentligi tabiiy gaz va ko'mirning global tanqisligi qora oltinga bo'lgan talabning oshishiga olib kelishini, ayniqsa Osiyoda yaqqol ko'rinib turganini ta'kidladi.
Neftni yirik eksport qiluvchilar uchun bozorlar dollar indeksining ko'tarilishiga javob bermadi: Brent uchun uch oylik shartnomalar bir barrel uchun 70 dollardan oshib ketganidan beri ularning valyutalari dollarga nisbatan o'rtacha 3% ga qimmatlashdi.
Brent benchmark aralashmasi oltinchi hafta ketma-ket o'sish bilan yakunlanish uchun barcha imkoniyatlarga ega, bu pandemiyadan keyin jahon iqtisodiyotining ochilishi, taklifning cheklanganligi tufayli (OPEK + ishlab chiqarishni ko'paytirishga shoshilmayapti) har oyda 0,4 million barrel), xavfli aktivlarga talabning umumiy o'sishi va dollarning qadrsizlanishidir.
AQSh OPEK + a'zolari bilan muzokaralar olib bormoqda va alyansning neft ta'minoti pastligidan "shaxsiy suhbatlarda xavotir bildirmoqda", dedi AQSh Davlat departamenti matbuot kotibi Ned Prays payshanba kuni. Bu yil Qo'shma Shtatlarda tabiiy gaz narxi ikki barobardan oshdi va isitish mavsumi tugashiga bir necha hafta qoldi.
"Biz AQShda biroz pasayishga yaqinmiz, boshqa davlatlar esa bundan ancha uzoq", - dedi CIBC G10 valyuta strategiyasi rahbari Jeremi Strech dushanba kuni Bloomberg telekanaliga bergan intervyusida. "ECB kabi markaziy banklar, ehtimol, yana ikki yoki uch yil davomida status-kvoni saqlab qoladi va bu dollarning keyingi o'sishi foydasiga gapiradi."
Xulosa qilib aytish mumkinki, 21-22-sentyabr kunlari o'tkazilgan Fed'ning oxirgi yig'ilishining e'lon qilingan bayonnomalari tartibga soluvchining aktivlarni sotib olish dasturini noyabr-dekabr oylarida kamaytirishga tayyorligini ko'rsatdi. Ammo bugungi kunda sarmoyadorlar ongini qiziqtiradigan asosiy narsa, AQShda korporativ hisobot berish mavsumidan tashqari, federal fondlar stavkasining keyingi dinamikasini kutishdir. Hozirgi vaqtda derivativlar bozori 2022-yil iyulgacha o'sish ehtimoli taxminan 50% ni tashkil qilmoqda. Ta'kidlash joizki, so'nggi uch hafta mobaynida bu taxminlar faqat bitta yo'nalishda o'zgardi: AQShda pul-kredit siyosatini keskinlashtirish yondashuvi tomon va bu fonda biz AQSh dollarining barcha valyutalarga nisbatan mustahkamlanishini shu jumladan o’zbek so’miga ham nisbatan kutishimiz mumkin. O'zbek so'mining kursi  AQSh dollariga nisbatan, o'sish tendensiyasida saqlanib  diapazoni 1 AQSh dollari  uchun 10690 dan 10750 so'mgacha bo'ladi.

19 Oct 2021 |  11,007
В пятницу доллар упал по отношению к корзине основных валют, прервав пятинедельную серию роста, поскольку глобальный аппетит к риску восстановился, что помогло снизить спрос на выполняющую защитную функцию валюту.
Курс доллара по отношению к суму покоряет вершины!
На прошлой неделе мировые фондовые рынки выросли, так как опасения по поводу стагфляции в глобальной экономике сократились благодаря сильным финансовым результатам компаний на старте сезона корпоративной отчетности в Соединенных Штатах. Индекс доллара сначала укрепился после данных по розничным продажам, но затем возобновил снижение. Доллар упал на 0,19% за неделю после укрепления за предыдущие пять недель и во вторник достиг годового максимума 94,563. Соответственно это также повлияло на курс доллара США по отношению к узбекскому суму, согласно данным ЦБ РУз повысился курс доллара США до отметки 10705,00  что в процентном выражении составило 0,23 % .
Доллар США вырос против своих основных валют с начала сентября на ожиданиях, что центральный банк США ужесточит денежно-кредитную политику быстрее, чем ожидалось ранее, на фоне улучшения экономики и роста цен на энергоносители.
Протокол сентябрьского заседания ФРС на этой неделе подтвердил, что сокращение стимулов почти наверняка начнется в этом году, хотя политики резко расходятся во мнениях по поводу инфляции и того, что им следует с этим делать.  Тот факт, что инфляция в США уже довольно долго остается на высоких уровнях, говорит о том, что ФРС может ошибаться в своей гипотезе о ее временном характере. В настоящий момент рынок процентных свопов полностью учитывает повышение ставки по федеральным фондам на 0,25% к сентябрю 2022 года, и перспективы ужесточения финансовых условий в США должны продолжить оказывать поддержку доллару в среднесрочной перспективе.
Динамика потребительской инфляции продолжает оставаться главной рыночной темой, и сегодняшние цифры по США могут сдвинуть соответствующие ожидания в ту или иную сторону.
Недавно глава ФРС Джером Пауэлл отметил, что для сокращения программы покупки активов уже в ноябре необходимо было увидеть «приличные» данные по рынку труда США за сентябрь. Этот отчет оказался смешанным: цифры по росту числа рабочих мест вне с/х сектора США второй месяц подряд заметно не дотянули до прогнозов, тогда как цифра по уровню безработицы оказалась заметно лучше.
Рынок трежерис отреагировал на эти новости заметным ростом доходности, а рынок фьючерсов на ставку по федеральным фондам почти полностью учитывает в ценах ее повышение к следующему ноябрю на 0,25% и оценивает вероятность подобного события к июлю 2022 года в 50% (данные Reuters). Таким образом, можно предположить, что инвесторы продолжают ждать от ФРС довольно решительных действий.
Также здесь необходимо учесть  назревающий дефицит энергоносителей на мировом рынке. По мнению некоторых аналитиков, высокие цены на природный газ и истощение запасов могут вынудить некоторые электростанции использовать нефть в качестве альтернативы природному газу для производства электроэнергии. Соответственно, спрос на нефть вырастет в тот момент, когда трейдеры увеличат ставки на то, что экологическое давление со стороны инвесторов приведет к долгосрочному дефициту, придавая новый толчок рынку.
На утренних торгах в пятницу котировки наиболее ликвидного фьючерса на нефть Brent (декабрьский контракт) впервые за три года превысили отметку $85 за баррель. В четверг Международное энергетическое агентство отметило, что глобальный дефицит природного газа и угля ведет к усилению спроса на черное золото, что особенно заметно в Азии. Рынки крупных экспортеров нефти не отреагировали на рост индекса доллара: их валюты укрепились в среднем на 3% к доллару с тех пор, как трехмесячные контракты на Brent превысили $70 за баррель.
Бенчмарковая смесь Brent имеет все шансы закрыть ростом шестую неделю подряд, чему способствует высокий спрос, обусловленный открытием мировой экономики после пандемии, ограниченное предложение (ОПЕК+ не спешит увеличивать добычу сверх ежемесячных 0,4 млн б/д), общий всплеск спроса на рискованные активы и снижение курса доллара.
США ведет переговоры с членами ОПЕК+ и «выражает в частных беседах беспокойство» относительно низкого предложения нефти со стороны альянса, сообщил в четверг пресс-секретарь Госдепа США Нед Прайс. В этом году цена природного газа выросла в США в два с лишним раза, а до пика отопительного сезона остаются несколько недель.
«Мы в некоторой степени приближаемся к тейперингу в США, тогда как другие страны от этого пока еще довольно далеки», — сообщил глава валютной стратегии G10 в CIBC Джереми Стреч в интервью Bloomberg TV в понедельник. — «Центральные банки, вроде ЕЦБ, будут сохранять статус-кво, возможно, еще два-три года, и это говорит в пользу дальнейшего роста доллара».
В заключении можно сказать, что  опубликованный протокол последнего заседания ФРС, которое состоялось 21—22 сентября, показал готовность регулятора приступить к сокращению программы покупки активов в ноябре—декабре. Но главное, что занимает сегодня умы инвесторов, помимо сезона корпоративной отчетности в США — это ожидания по дальнейшей динамике ставки по федеральным фондам. На данный момент рынок производных инструментов учитывает в ценах примерно 50-процентную вероятность ее повышения уже к июлю 2022 года. Стоит отметить, что за последние три недели эти ожидания менялись только в одну сторону: в сторону приближения ужесточения монетарной политики в США и на этом фоне можно ожидать укрепление американского доллара против всех валют  включая курс узбекского сума  к доллару США, который находится в восходящем тренде. Диапазон курса будет находится в пределах  от 10690 до 10750 сум к 1 доллару США.