2021-yilning 1-chorak yakunlari bo‘yicha eng faol bank aniqlandi
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan har chorakda o‘tkaziladigan so‘rovnoma yakuniga ko‘ra,  O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan 31 ta bankning faoliyat ko‘rsatkichi baholandi.
Baholash ko‘rsatkichlari asosan quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha hisoblangan:
✔️Moliyaviy vositachilik;
✔️Moliyaviy ommaboplik;
✔️Kapital yetarliligi;
✔️Aktivlar sifati;
✔️Boshqaruv samaradorligi;
✔️Daromad olish salohiyati;
✔️Likvidlilik.
Ko‘rsatkichning eng yuqori pog‘onalarida o‘tgan yilning II-choragidan buyon Kapitalbank birinchilikni saqlab, umumiy reytingda o‘z o‘rnini mustahkamlab borayotgan bo‘lsa, Trastbank umumiy reytingda 2 pog‘ona ko‘tarilib, 2-o‘rinni egallagan. Aloqa bank esa, davlat ulushi mavjud yirik banklardan biri sifatida umumiy reytingda 3-o‘rinni saqlab qoldi.
Shuningdek, joriy yilning I-choragida Mikrokreditbank va O‘zsanoatqurilishbank umumiy reytingda eng yuqori ko‘tarilishga erishdi. Ushbu banklar o‘tgan yilning IV-choragidagi pozitsiyasidan 4 pog‘onaga yuqorilagani maʼlum qilindi.

Определен самый активный банк в 1 квартале 2021 года
Согласно результатам ежеквартального исследования, проводимого Центром экономических исследований и реформ, оценивалась деятельность 31 банка, ведущих деятельность в Узбекистане.
Показатели оценки в основном рассчитывались по следующим направлениям:
✔️Финансовое посредничество;
✔️Финансовая популярность;
✔️Достаточность капитала;
✔️Качество активов;
✔️Эффективность управления
✔️Потенциал по получению прибыли
✔️Ликвидность.
В то время как Kapitalbank сохранил лидерство со второго квартала прошлого года и укрепил свои позиции в общем рейтинге, Trustbank поднялся на две позиции и занял второе место в общем рейтинге. Алока Банк сохранил 3-е место в общем рейтинге как один из крупнейших банков с государственной долей.
Также, в первом квартале этого года Микрокредитбанк и Узпромстройбанк добились наибольшего подъема в общем рейтинге. Сообщается, что эти банки поднялись на 4 позиции по сравнению с их положением в IV квартале прошлого года.