Moliya vazirligi Axborot xizmati xabar berishicha, Standard & Poor‘s xalqaro reyting agentligi O‘zbekiston Respublikasi bo‘yicha navbatdagi hisobotini eʼlon qildi. Unga ko‘ra, O‘zbekiston reyting bahosi “BB-” darajasida saqlab qolindi va O‘zbekiston reytingini “barqaror” darajagacha oshirdi.
Maʼlumki, Standard & Poor‘s xalqaro reyting agentligi tomonidan ilk bor 2018 yilning 21 dekabr sanasida respublikamizga suveren kredit reytingi berilgan. Agentlik har yili ikki marta O‘zbekistonning suveren kredit reytingini qayta baholaydi va baholash jarayonida respublikamizdagi so‘nggi iqtisodiy yangiliklar bilan tanishadi.
2020 yil iyun oyi natijalariga ko‘ra, Standard & Poor‘s xalqaro reyting agentligi tomonidan 21 ta mamlakatning kredit reyting natijasi pasaytirilgan bo‘lib, 13 ta mamlakat, jumladan O‘zbekistonning reyting kutilmasi “salbiy”ga tushirilgan edi.
O‘zbekistonning reyting kutilmasi “salbiy”ga tushirilishining asosiy sabablari tashqi qarzning so‘nggi ikki yilda nisbatan yuqori surʼatlarda o‘sganligi bilan izohlangan. Shu bilan birga, kelgusi 12 oy davomida mamlakat tashqi qarzining o‘sish surʼati barqarorlashmagan taqdirda O‘zbekiston kredit reytingini pasaytirishi mumkinligi qayd etilgan.
Axborot xizmati maʼlumotida keltirilishicha, joriy yilning 10-11 may kunlari O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Markaziy bank va Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining mutasaddi rahbarlari ishtirokida tashkil etilgan konferens-qo‘ng‘iroqlarda respublikadagi makroiqtisodiy vaziyat va amalga oshirilayotgan islohotlar borasida maʼlumot taqdim etilgan.
Xabarga ko‘ra, Standard & Poor‘s xalqaro reyting agentligi O‘zbekiston Respublikasining reyting kutilmasini quyidagi sabablarga ko‘ra “salbiy”dan “barqaror”ga oshirishga qaror qilgan:
1. “S&P”ning qayd etishicha 2020 yilda O‘zbekiston iqtisodiy o‘sishga (1,6 foiz) erishgan dunyodagi kamdan-kam mamlakatlardan biri bo‘lgan.
Agentlikka ko‘ra, iqtisodiy o‘sishga asosiy sabab COVID-19 bilan bog‘liq cheklovlarga qaramay qishloq xo‘jaligi va sanoat sohalarining faoliyat yuritganligi, yirik infratuzilma va investitsiya loyihalarining amalga oshirilishi hamda Hukumatning iqtisodiyotni rag‘batlantirish uchun ko‘rgan tezkor choralari bo‘ldi.
2021 yilda O‘zbekiston iqtisodiyoti 4,8 foizga o‘sishi prognoz qilingan bo‘lib, xizmatlar sektori asosiy o‘sish drayveri bo‘lishi Agentlik tomonidan taxmin qilinmoqda.
2. Hisobotga ko‘ra, tashqi qarz o‘sish surʼati sekinlashgan hamda qisqa muddatli fiskal va tashqi xatarlar pasaygan.
Xususan, “Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi qonunda davlat tashqi qarziga yillik limit (5 mlrd. dollar) va davlat qarzining eng yuqori miqdorining (yalpi ichki mahsulotga nisbatan 60%) belgilanganligi, shuningdek davlat qarzi hisobidan moliyalashtiriladigan loyihalarni tanlab olishga nisbatan yana-da “talabchan” qoidalar tadbiq etilganligi Agentlik tomonidan ijobiy baholangan.
Shuningdek, 2017 yildan buyon Hukumat islohotlar va iqtisodiy modernizatsiya bo‘yicha o‘z oldiga qo‘ygan maqsadlarida sezilarli ravishda ildamlagani Agentlik tomonidan qayd etilgan.
Agentlik mazkur islohotlar iqtisodiyotning ishlab chiqarish samaradorligi hamda Hukumatning institutsional salohiyatini yaxshilashiga ishonch bildirmoqda.
3. “S&P”ning kutilmalariga nisbatan O‘zbekistonning fiskal pozitsiyasi 2020-2021 yillarda yaxshilangan. Qayd etilishicha, 2020 yil mobaynida oltin narxining yuqoriligi davlat tushumlari va tashqi balansini qo‘llab-quvvatlab, umumiy fiskal defitsitning kutilganidan kamroq bo‘lishiga sabab bo‘ldi (2020 yil yakuniga umumiy fiskal defitsit 4,5 foizni tashkil etdi).
Natijada, byudjetni qo‘llab-quvatlash uchun jalb qilingan mablag‘larning bir qismi tejalib, Hukumat aktivlari miqdorining oshishiga erishilgan. Bu, o‘z navbatida, sof davlat qarzining yalpi ichki mahsulotga nisbatining barqarorlashishiga o‘z hissasini qo‘shgan.
Hisobotga ko‘ra, COVID-19 bilan bog‘liq xatarlar yuqoriligicha qolayotgan bo‘lsada, joriy yilda O‘zbekiston iqtisodiyotining o‘sishi tezlashishi kutilmoqda.
4. Hisobotda taʼkidlanishicha, O‘zbekistonning tashqi balansi 2020 yilni kutilganidan ko‘ra yaxshiroq ko‘rsatkichlar bilan yakunlagan. Agentlikka ko‘ra, 2020 yil yakunida davlat va moliyaviy sektorning likvid aktivlari umumiy tashqi qarz miqdoridan ko‘proq bo‘lgan.
5. Hukumat tomonidan so‘nggi yillardagi bir qator islohotlar, xususan sud hokimiyati mustaqilligini oshirish, so‘z erkinligiga qo‘yilgan taʼqiqlarni olib tashlash va fuqarolar oldidagi hisobdorlikning oshishi, korrupsiyaga qarshi kurashish, iqtisodiy maʼlumotlar ochiqligining yaxshilanishi, savdo va valyuta kursi liberalizatsiyasi hamda davlat korxonalari islohoti va xususiylashtirish rejalari alohida eʼtirof etilgan.
Davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini kamaytirish va to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar oqimini yaxshilash Hukumatning asosiy maqsadlaridan biri bo‘lib qolayotganligi taʼkidlangan.
Shu bilan birga, aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulot hajmini oshirish, pul-kredit siyosatining samaradorligini oshirish, hisobdorlik va institutlar o‘rtasidagi o‘zaro tiyib turish tizimining rivojlantirish zarurati qayd etilgan.
Agentlik hisobotida O‘zbekiston reytingiga ijobiy va salbiy taʼsir ko‘rsatuvchi omillar sanab o‘tilgan. Unga ko‘ra O‘zbekistonning global iqtisodiyotga integratsiyalashuvi va iqtisodiy islohotlar natijasida iqtisodiyot o‘sish salohiyatining va fiskal hamda tashqi zaxiralar darajasining yaxshilanishi mamlakatimiz kredit reytingini oshiruvchi omil bo‘lishi mumkin.
Mamlakatimiz kredit reytingini pasaytiruvchi omillar sifatida quyidagilar qayd etilgan:
- Agentlik kutilmalariga nisbatan O‘zbekistonning fiskal va tashqi zaxiralari tez surʼatlarda yoki sezilarli darajada kamaysa;
- to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar oqimining yetarli emasligi natijasida qarz jalb qilish oshsa va tashqi aktivlar kamaysa;

Международное рейтинговое агентство S&P повысило прогноз суверенного кредитного рейтинга Узбекистана с «негативного» на «стабильный»
Международное рейтинговое агентство S&P опубликовало очередной отчет по Республике Узбекистан. Согасно нему, рейтинг Узбекистана сохранен на уровне «BB-», а прогноз повышен с «негативного» на «стабильный».
Рейтинговое агентство S&P впервые присвоило Республике Узбекистан суверенный кредитный рейтинг 21 декабря 2018 года. Агентство дважды в год проводит переоценку суверенного кредитного рейтинга Узбекистана и в ходе оценки знакомится с последними экономическими новостями в стране.
С июня 2020 года рейтинговое агентством S&P были понижены кредитные рейтинги 21 страны и изменены на “негативный” прогнозные показатели 13 стран, включая Узбекистана».
Это решение было объяснено относительно высоким ростом внешнего долга Узбекистана за последние два года. В то же время сообщалось, что кредитный рейтинг Узбекистана может снизиться в случае если в течение следующих 12 месяцев не стабилизируется рост внешнего долга страны.
Официальные лица Министерства финансов, Центрального банка и Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан предоставили информацию о макроэкономической ситуации в стране и проводимых реформах в рамках конференц-звонков, состоявшихся 10-11 мая этого года.
По итогам этих конференц-звонков было проведено заседание кредитного комитета рейтингового агентства S&P, на котором было принято решение о повышении рейтингового прогноза Республики Узбекистан с «негативного» до «стабильного» по следующим причинам.
1. Как отмечает S&P, в 2020 году Узбекистан был одной из немногих стран в мире, достигших экономического роста (1,6%).
По данным агентства, основными причинами экономического роста стали функционирование сельскохозяйственного и промышленного секторов, несмотря на ограничения, связанные с COVID-19, реализация крупных инфраструктурных и инвестиционных проектов и быстрые меры правительства по стимулированию экономики.
Согласно прогнозам агентства, в 2021 году экономика Узбекистана вырастет на 4,8%, а основным драйвером роста будет сектор услуг.
2. Согласно отчету, рост внешнего долга замедлился, а краткосрочные фискальные и внешние риски снизились.
В частности, агентством положительно оценено устанавление годового лимита государственного внешнего долга (5 миллиардов долларов) и максимального размера государственного долга (60% ВВП) в законе “О государственном бюджете”, а также более «требовательные» правила отбора проектов, финансируемых за счет средств государственного долга.
Агентством также отмечено, что с 2017 года Правительство значительно ускорило выполнение своих задач по реформированию и модернизации экономики.
Агентство верит, что эти реформы повысят производственную эффективность экономики и институциональный потенциал правительства.
3. Фискальная позиция Узбекистана в 2020-2021 годах улучшилась относительно ожиданий S&P. Отмечается, что высокая цена на золото в 2020 году привела к более низкому, чем ожидалось, общему бюджетному дефициту в поддержку государственных доходов и внешнего баланса (к концу 2020 года общий бюджетный дефицит составлял 4,5 процента).
В результате была сэкономлена часть средств, привлеченных для поддержки бюджета, а объем государственных активов был увеличен. Это, в свою очередь, способствовало стабилизации отношения чистого государственного долга к ВВП.
Согласно отчету, в этом году ожидается ускорение экономического роста Узбекистана хотя риски, связанные с COVID-19, остаются высокими.
4. В отчете отмечается, что внешний баланс Узбекистана завершился в 2020 году лучше, чем ожидалось. По данным агентства, на конец 2020 года ликвидные активы государственного и финансового секторов превышали общую сумму внешнего долга.
5. В последние годы правительство осуществило ряд реформ, включая повышение независимости судебной власти, снятие ограничений на свободу слова и повышение подотчетности перед гражданами, борьбу с коррупцией, повышение прозрачности экономических данных, либерализацию торговли и обменного курса, а также реформирование и планы по приватизации государственных предприятий.
Было отмечено, что сокращение участия государства в экономике и улучшение притока прямых инвестиций остается одной из основных целей Правительства.
В то же время отмечена необходимость увеличения ВВП на душу населения, повышения эффективности денежно-кредитной политики, отчетности, а также развития системы взаимного сдерживания между учреждениями.
В отчете агентства перечислены факторы, которые положительно и отрицательно влияют на рейтинг Узбекистана. Согласно нему, интеграция Узбекистана в мировую экономику и улучшение потенциала экономического роста и уровня фискальных и внешних резервов в результате экономических реформ может стать фактором повышения кредитного рейтинга страны.
В качестве факторов, снижающих кредитный рейтинг страны, были отмечены следующие факторы:
- если фискальные и внешние резервы Узбекистана сократятся быстро или значительно по сравнению с ожиданиями Агентства;
- в случае увеличения заимствований и уменьшения иностранных активов в результате недостаточного притока прямых иностранных инвестиций;
- если значительно повышается уровень долларизации экономики;
- выполнения условных обязательства государства в результате в случае ослабления состояния государственных предприятий (т.е. если государство будет выплачивать долги государственных предприятий).