Markaziy bank Pul-kredit siyosati asosiy yo‘nalishlarining yakuniy loyihasini tasdiqladi
Respublika Markaziy bank Boshqaruvining 2021 yil 21 oktyabrdagi yig‘ilishida “Pul-kredit siyosatining 2022 yil va 2023-2024 yillar davriga mo‘ljallangan asosiy yo‘nalishlari”ning dastlabki konseptual loyihasi tasdiqlandi, deb xabar bermoqda Markaziy bank rasmiy veb-sayti.
Ushbu prognozga ko‘ra, 2022-yilda YaIM 5,5-6,5 foizga o‘sadi, 2023-2024 yillarda esa taxminan 6 foizni tashkil etadi. O‘sish xususiy mahalliy va xorijiy investitsiyalar hisobiga ta‘minlanadi. 2023-2024yillarda byudjet taqchilligi 2-3 foizgacha qisqarishi kutilmoqda. Inflyatsiya darajasi 2022-yilda 8-9 foizni tashkil etadi, 2023-2024-yillarda esa 5 foizga pasayishi ko‘zda tutilgan.
Shu bilan bir qatorda, makroiqtisodiy rivojlanishning muqobil ssenariysi shartlari sifatida jahonda pandemiya bilan bog‘liq vaziyatning keskinligicha qolishi sababli tashqi sharoitlarning noqulay shakllanishi va iqtisodiy faollikni pasayishi kabi ehtimollar asos qilib olingan. 2022-yilda yalpi ichki mahsulotning o‘sishi 3-4 foizni tashkil etadi va vaziyatning normal bosqichga o‘tishi bilan iqtisodiyot 2023-yilda 4,8-5,8 foizga, 2024-yilda esa o‘sish 5,5-6,5 foizni tashkil etadi. Byudjet taqchilligi 2022-yilda YaIMning taxminan 4-5 foizini tashkil qiladi, keyin esa bu ko‘rsatkich pasayadi va 2024-yilga kelib 2-2,5 foizga pasayishi baholanmoqda.
Undan tashqari, asosiy kapitalga yo‘naltiriladigan investitsiyalar hajmi 2022 yilda 6,3-8,4 foizga, 2023 yilda 8,5-10,3 foizga o‘sishi va 2024 yilda ushbu o‘sish surʼatlari yana-da jadallashib 9,4-11,2 foizgacha yetishi prognoz qilinmoqda.

ЦБ утвердил окончательный проект основных направлений денежно-кредитной политики.
На заседании Совета Центрального банка республики 21 октября 2021 года был утвержден первый проект концепции «Основных направлений денежно-кредитной политики на 2022 и 2023-2024 годы», сообщается на официальном сайте ЦБ.
Согласно этому прогнозу, ВВП вырастет на 5,5-6,5% в 2022 году и примерно на 6% в 2023-2024 годах. Рост будет обеспечиваться за счет частных внутренних и иностранных инвестиций. Ожидается, что в 2023-2024 годах дефицит бюджета снизится до 2-3 процентов. По прогнозам, инфляция снизится до 8-9 процентов в 2022 году и до 5 процентов в 2023-2024 годах.
В то же время условия альтернативного сценария макроэкономического развития основаны на возможности неблагоприятных внешних условий и снижения экономической активности из-за сохранения глобальной пандемической ситуации. В 2022 году рост ВВП составит 3-4%, а по мере нормализации ситуации экономика вырастет на 4,8-5,8% в 2023 году и на 5,5-6,5% в 2024 году. Дефицит бюджета составит около 4-5 процентов ВВП в 2022 году, затем он уменьшится, а к 2024 году, по оценкам, сократится на 2-2,5 процента.
При этом объем инвестиций в основной капитал увеличится на 6,3-8,4% в 2022 году, на 8,5-10,3% в 2023 году, а в 2024 году этот темп роста ускорится до 9,4% и прогнозируется на уровне 11,2%.
«Формирование макроэкономического развития по альтернативному сценарию требует отсрочки либерализации регулируемых цен на будущие периоды. В результате в этом сценарии общий уровень инфляции прогнозируется на уровне 7,5-8,5% в 2022 году и около 5,6-6,6% в 2023 году », - сказали в ЦБ.