Kredit tarixi qanday shakllanadi va uni o'zgartirish mumkinmi?
Arizani topshirishda bank mijozdan kredit tarixini tekshirishga roziligini so'raydi. Agar rozilik berilmasa, bank potentsial qarz oluvchining kredit tarixini ko'rish huquqiga ega bo’lmaydi, shu bilan birga kredit ham bera olmaydi.
Agar mijoz kreditga ariza bersayu, lekin kredit olmasa ham, taqdim etilgan ariza haqidagi ma'lumotlar kredit tarixida paydo bo'ladi.
Kredit olish uchun bankka murojaat qilinishi bilanoq, kredit tarixi o‘zgara boshlaydi. Kredit tarixi  ma'lumotnomasi banklar tomonidan kredit tarixi byurolariga yuboriladigan va potentsial qarz oluvchining kredit bilan bog’liq har bir harakatini qayd etgan ma'lumotlar asosida shakllantiriladi. Kredit tarixi haqidagi ma'lumotlar moliya institutlarining kredit berish va kredit shartnomasi shartlari bo'yicha qarorlariga ta'sir qiladi.
Kredit tarixi ma'lumotlari qanchalik tez yangilanadi?
Kredit tarixi doimiy ravishda insonning moliyaviy hayoti bilan bog'liq voqealar sodir bo'lgani sayin yangilanadi. Ushbu ma'lumotlarga o'zgartirishlar ma'lumot manbalari, ya’ni banklar, mikromoliya tashkilotlari, shuningdek qarz oluvchining o'zi tomonidan taqdim etilgan ma'lumotlar asosida amalga oshiriladi.
Kredit tarixiga o'zgartirishlar kiritishning aniq muddati kredit tashkilotlari va kredit byurosi o'rtasida kredit axboroti almashinuvi to'g'risidagi shartnomada belgilanadi. Ammo O‘zbekiston Respublikasining “Kredit axboroti almashinuvi to‘g‘risida”gi qonuniga muvofiq, kredit axboroti kelib tushgan kundan keyingi ish kunidan kechiktirmay kredit tarixi tarkibiga kiritilishi shart.
Kredit tarixi byurosida quyidagi ma'lumotlar yangilanishi kerak:
• shaxsiy ma'lumotlari;
• kreditlar, qarzlar, kredit arizalari to'g'risidagi ma'lumotlar;
• boshqa moliyaviy majburiyatlar to'g'risidagi ma'lumotlar;
• kredit tarixidagi noto'g'ri yozuvlar.
Kredit tarixidagi yozuvni o'chirish mumkinmi?
Xato yoki buzilgan ma'lumotni o'z ichiga olgan yozuvni o'chirish mumkin. Buning uchun siz kreditor bankka yoki kredit byurosiga noto'g'ri ma'lumot taqdim etgan boshqa tashkilotga ariza topshirishingiz kerak. Shuningdek, so'rovingizni to'g'ridan-to'g'ri kredit byurosiga yuborishingiz mumkin. Agar tashkilot vaziyatni to'g'irlash uchun choralar ko'rmasa, shaxs sudga murojaat qilish huquqiga ega.
Kredit tarixida salbiy, biroq qarz oluvchi to'g'risidagi haqiqiy ma'lumotni o'z ichiga olgan yozuvlar mavjud bo'lsa, ulardan xalos bo'lish mumkin emas.
Kredit tarixini boshidan boshlash mumkinmi?
Kredit tarixini qaytadan boshlash, shaxsning moliyaviy faoliyati to'g'risidagi ma'lumoti olinishi to'xtatilganidan keyin besh yil o'tgach sodir bo'ladi. Ya'ni, quyidagilar sodir bo'lganidan besh yil o'tganidan so’ng kredit tarixi qayta tiklanadi:
• barcha kreditlar va qarzlarni to'lash;
• kredit byurosiga ma'lumot uzatish huquqiga ega bo'lgan tashkilotlarga har qanday sud bilan belgilangan qarzlarni to'lash;
• oxirgi kredit arizasini ma'qullaganligi yoki rad etilganligidan qat’i nazar topshirish.
Kredit tarixini kredit byurosida saqlashning besh yillik muddati va undan keyin uning qayta tiklanishi O'zbekiston Respublikasining Kredit axboroti almashinuvi to'g'risidagi qonuni bilan belgilangan.
Agar firibgarlarning harakatlari tufayli kredit tarixi buzilgan bo'lsa, nima qilish kerak?
Jinoiy harakatlar natijasida buzilgan kredit tarixini tuzatish uchun haqiqiy qarz oluvchi nomidan firibgarlarga pul bergan kredit muassasasiga yozma ariza topshirish kerak. Da'voda fuqaroning kredit shartnomasi tuzmaganligi, kreditordan pul olmaganligi va shuning uchun tashkilot qarzni to'lash bo'yicha o'z talablaridan voz kechishga majbur ekanligi yozilishi kerak.
Agar qarz oluvchining pasporti yo'qolgan yoki o'g'irlangan bo'lsa, bu fakt hujjat bilan tasdiqlanishi kerak. Ushbu hujjatni arizaga ilova qilish orqali siz kredit arizasi va boshqa hujjatlardagi imzo soxta ekanligini ko'rsatishingiz kerak. Agar firibgarlar pasportning nusxasi yordamida onlayn kredit olgan bo'lsa, qarz oluvchi elektron identifikatsiyadan o'tmaganligini qo'shishi kerak.
Murojaatni ko‘rib chiqish rad etilgan yoki yetarlicha chora ko‘rilmagan taqdirda, kreditorning harakatsizligi to‘g‘risida Markaziy bank va huquqni muhofaza qiluvchi organlarga shikoyat qilish kerak. Agar kreditni bekor qilish mumkin bo'lmasa yoki qarzdor kredit berilgandan keyin pasportini yo'qotganligi haqida xabar bergan bo'lsa, bu holda sudga murojaat qilish kerak.
Yaroqsiz pasport orqali rasmiylashtirilgan kredit shartnomasi uchun javobgarlik kredit bergan tashkilot zimmasida bo’ladi.
Soxta kreditlash sxemasining qurboni bo'lish xavfini kamaytirish uchun siz pasportingizni nazorat qilishingiz va shaxsiy ma'lumotlarni oshkor qilmasligingiz kerak.

Кредитная история начинает формироваться после первой заявки на кредит.
При подаче заявки, банк запрашивает согласие клиента на проверку кредитной истории. Если не дать согласие, банк будет не вправе смотреть кредитную историю потенциального заёмщика, но и не вправе выдать кредит.
Даже если в итоге клиент не оформит кредит, информация о поданной заявке отобразится в кредитной истории.
Стоит только обратиться в банк за кредитом, и ваша кредитная история начинает меняться. Это досье формируется на основе сведений, которые банки направляют в бюро кредитных историй, фиксируя каждое действие обратившегося к ним потенциального заемщика. Данные кредитной истории влияют на решения финансовых организаций о выдаче займа и об условиях кредитного договора.
Как часто обновляется информация в кредитной истории?
Обновление кредитной истории происходит постоянно по мере наступления событий, связанных с финансовой жизнью человека. Изменения в это досье вносятся на основании сведений, предоставляемых источниками формирования информации: банками, МФО, а также самим заемщиком.
Конкретный срок внесения изменений в кредитную историю определяется договором об обмене кредитной информацией между кредитными организациями и кредитным бюро. Но в соответствии с Законом Республики Узбекистан Об обмене кредитной информацией необходимо вносить кредитную информацию в состав кредитной истории не позднее следующего рабочего дня со дня ее поступления.
Обновлению информации в бюро кредитных историй подлежат:
Можно ли удалить запись в кредитной истории?
Удалить запись, в которой есть ошибка или искаженная информация, вполне возможно. Для этого надо обратиться с заявлением в банк-кредитор или другую организацию, подавшую ошибочные сведения в кредитное бюро. Также можно направить обращение напрямую в бюро кредитных историй. Если организация не предпринимает меры для исправления ситуации, человек имеет право обратиться в суд.
Другое дело, если в кредитной истории есть записи, содержащие негативную, но при этом достоверную информацию о заемщике — от таких записей избавиться невозможно.
Есть ли возможность обнулить кредитную историю?
Обнуление кредитной истории происходит через пять лет после того, как перестанет поступать информация о финансовой деятельности человека. То есть через пять лет после того, как произошло:
Пятилетний срок хранения кредитных историй в кредитном бюро, после которых они обнуляются, установлен Законом Республики Узбекистан Об обмене кредитной информацией.
Что делать, если кредитная история испорчена из-за действий мошенников?
Чтобы исправить кредитную историю, испорченную в результате преступных действий, нужно обратиться с письменным заявлением в ту кредитную организацию, которая выдала мошенникам деньги на имя честного заемщика. В претензии следует написать, что гражданин не заключал кредитный договор, денег от кредитора не получал, в связи с чем организация обязана отказаться от своих требований по возврату долга.
Если паспорт заемщика был потерян или украден, этот факт нужно подтвердить справкой. Приложив этот документ к заявлению, нужно указать, что подпись в заявлении о выдаче кредита и в других документах является подделкой. Если мошенники получили онлайн-займ по ксерокопии паспорта, необходимо добавить, что электронную идентификацию заемщик не проходил.
В случае отказа или недостаточности действий по обращению следует обратиться с жалобой на бездействие кредитора в Центральный банк и правоохранительные органы. Если кредит списать не удастся или если заемщик заявил об утрате паспорта после того, как кредит был выдан, то придется идти в суд.
Ответственность за кредитный договор, оформленный по недействительному паспорту, несет организация, которая выдала кредит.
Чтобы снизить риск оказаться жертвой мошеннической схемы кредитования, следует контролировать свой паспорт и не раскрывать персональные данные.