Bankning moliya direktori Natalya Drujinina so‘zlariga ko‘ra, bu faqatgina texnik yechim, chunki milliy shkala reytingi bozorda qo‘llanilmaydi.
Investorlar, regulyatorlar, kreditorlar va mijozlar faqat xalqaro miqyosdagi reytinglarga amal qiladilar hamda yaqinda bank prognozi “barqaror”ga yaxshilangan, deydi Natalya Drujinina.
Moody‘s xalqaro reytingi milliy shkala bo‘yicha reytingdan farq qiladi, chunki u milliy reytingda ko‘rsatilmagan bank pozitsiyasini barcha xalqaro tashkilotlar bilan global taqqoslash imkonini beradi.
2021-yil sentabr oyida Moody‘s agentligi bankning xalqaro prognozini “barqaror”ga yaxshiladi, bu esa iste‘mol krediti segmentidagi kreditlarning yuqori ko‘rsatkichlari va sifati tufayli bankning moliyaviy mustahkamlik profilining barqarorligini aks ettiradi. Asosiy xorijiy valyutadagi kredit reytingi B2 o‘zgarishsiz qolmoqda, deyiladi xabarda.
P.S: Evrosiyo banki universal ijtimoiy ahamiyatga ega moliyaviy institut bo‘lib, Qozog‘iston banklari orasida aktivlari bo‘yicha sakkizinchi o‘rinda turadi. Bankning xizmat ko‘rsatish tarmog‘i respublika bo‘ylab 17 ta filial va 114 ta shoxobchani o‘z ichiga oladi.

Евразийский банк получил международный рейтинг Moody's
Международное рейтинговое агентство Moody's Investors Service отменил национальные шкалы рейтинга Евразийского банка.
По словам финансового директора банка Натальи Дружининой, это чисто техническое решение, так как рейтинг по национальной шкале на рынке не используется.
По словам Натальи Дружининой, инвесторы, регуляторы, кредиторы и клиенты следят только за международными рейтингами, и прогноз банка недавно улучшился до «стабильного».
Международный рейтинг Moody's отличается от рейтинга по национальной шкале тем, что позволяет проводить глобальное сравнение позиции банка со всеми международными организациями, не включенными в национальный рейтинг.
В сентябре 2021 года Moody's повысило международный прогноз банка до «стабильного», что отражает стабильность профиля финансовой устойчивости банка благодаря высоким показателям и качеству кредитов в сегменте потребительских кредитов. Основной кредитный рейтинг в иностранной валюте B2 остается неизменным, говорится в сообщении.
Р.S: Евразийский банк - финансовый институт универсального социального значения, восьмой по величине банк Казахстана по размеру активов. Сеть обслуживания банка включает 17 филиалов и 114 отделений по всей стране.