Xalq banki “Finastra Fusion Risk” negizida xatarlarni hamda bank aktiv va passivlarini boshqarish tizimida avtomatlashtirgan O‘zbekistondagi birinchi bank
Kuni kechaXalq banki tomonidan Xalqaro standart talablariga javob beradigan “FusionRiskdasturiy taʼminotini tatbiq etish” loyihasini amalga oshirish natijalariga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Kuni kecha Xalq banki tomonidan Xalqaro standart talablariga javob beradigan “Fusion Risk dasturiy taʼminotini tatbiq etish” loyihasini amalga oshirish natijalariga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Matbuot anjumanida Xalq banki Boshqaruv Raisi Farhod Islomovich Salamov, Finastra vakillari va bank xodimlari joriy qilingan tizimning afzalliklari haqida so‘zlab berishdi.
Fusion Risk qatoriga shunday tizimlar kiradiki, ular risk-menejment bo‘yicha boy xalqaro tajribani umumlashtirgan bo‘lib, turli moliyaviy xatarlarni, shu jumladan, butun bank miqyosidagi xatarlarni ham kompleks boshqarish vazifalarini hal qiladi.
Joriy etilgan tizim bankka xatarlarni identifikatsiya qilish, kredit xatari, bozor tavakkalchiligi, likvidlik xatari, foiz stavkalari o‘zgarishi xatari, boshqariluvchi metrik xatarlar (ALMvaIFRS-9) va stress-test o‘tkazish kabilarni boshqarish uchun to‘liq funktsiyani taqdim etdi.

Вчера в Xalq bank прошла пресс-конференция по итогам реализации проекта «Внедрение программного обеспечения Fusion Risk»
Вчера в Xalq bank прошла пресс-конференция по итогам реализации проекта «Внедрение программного обеспечения Fusion Risk», отвечающего требованиям международных стандартов.
На пресс-конференции председатель правления Народного банка Фарход Исламович Саламов, представители Finastra и сотрудники банка рассказали о преимуществах внедренной системы.
Fusion Risk включает в себя системы, сочетающие в себе богатый международный опыт управления рисками, решающие задачи по комплексному управлению различными финансовыми рисками, в том числе и всего банка.
Внедренная система предоставила банку полную функциональность для идентификации рисков и управления кредитным риском, рыночным риском, риском ликвидности, риском процентной ставки, риском управляемой метрики (ALMvaIFRS-9) и стресс-тестированием.
Программа Fusion Risk позволяет оптимизировать бизнес-процессы Народного банка, значительно сокращая временные и трудовые затраты на подготовку отчетности в соответствии с требованиями МСФО-9.