Quyosh panellari va qayta tiklanuvchi energiya manbai vositalari sotib olish uchun kreditlar
Energiya tejovchi texnologiyalar va asbob-uskunalarni, shu jumladan qayta tiklanadigan energiya manbalarini xarid qilishga kreditlar ajratilishi davlatimiz rahbarining energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha qaror va topshiriqlarining amaliy ijrosi hisoblanadi.
Shu maqsadda Energetika vazirligi huzurida Tarmoqlararo energiyani tejash jamg‘armasi tashkil etilgan. Jamg‘armaning asosiy maqsadi investitsiyalarni jalb qilish va iqtisodiyot tarmoqlari, ijtimoiy sohalar, shuningdek, aholi turar-joylarida energiya samaradorligini oshirish loyihalarini amalga oshirishni moliyalashtirishdan iborat.
Bugungi kunda jamg‘arma ko‘magida va Jahon bankining imtiyozli krediti hisobidan aholiga quyosh fotoelektrik stansiyalari, quyosh suv isitkichlari, shamol generatorlari, mikro va kichik gidroelektrostansiyalari, biogaz ishlab chiqaruvchi uskunalar, biogaz qurilmalari, boshqa qayta tiklanuvchi energiya manba qurilmalari, energiya saqlash tizimlari, maishiy energiya samarador gaz-gorelkali qurilmalar va qozonlarni sotib olish uchun yashil iste’mol kreditlari taqdim etilmoqda.
Kreditlar quyidagi shartlarda taqdim etiladi:
1. O’zsanoatqurilishbank:
• Kreditning maksima summasi – 150 mln. so’m
• Kredit muddati – 5 yilgacha
• Foiz stavkasi – yillik 15%
• Imtiyozli davr – 6 oy.
2. Qishloqqurilishbank:
• Imtiyozli davr – mavjud emas.
3. Ipoteka-bank:
• Kreditning maksima summasi – 90 mln. so’m
4. Xalq banki:
• Kreditning maksima summasi – 60 mln. so’m
Bu va boshqa iste’mol kreditlarining batafsil shartlari bilan Iste’mol kreditlari sahifasida tanishish mumkin.

Кредиты на покупку солнечных батарей и устройств возобновляемых источников энергии
Выделение кредитов на приобретение энергосберегающих технологий и оборудования, в том числе по возобновляемым источникам энергии является практической реализацией решений и поручений Президента страны по внедрению энергосберегающих технологий.
Для данных целей при Министерстве энергетики был создан Внебюджетный межотраслевой фонд энергосбережения. Основная цель фонда — привлечение инвестиций и финансирование реализации проектов энергоэффективности в отраслях экономики, социальной сфере, а также в жилищах населения.
На сегодняшний день при поддержке Фонда и за счёт льготного кредита Всемирного банка населению предоставляются зелёные потребительские кредиты для покупки солнечных фотоэлектрических установок, солнечных водонагревателей, ветрогенераторов, оборудования для производства биогаза, биогазовых установок, других устройств возобновляемых источников энергии, систем накопления энергии, бытовых энергосберегающих газо-горелок и котлов.
Кредиты предоставляются на следующих условиях:
1. O’zsanoatqurilishbank:
• Максимальная сумма кредита – 150 млн. сум
• Срок кредита – до 5 лет
• Процентная ставка – 15% годовых
• Льготный период – 6 месяцев.
2. Qishloqqurilishbank:
• Льготный период – отсутствует.
3. Ipoteka-bank:
• Максимальная сумма кредита – 90 млн. сум
4. Xalq banki:
• Максимальная сумма кредита – 60 млн. сум
Ознакомиться с подробными условиями этих и других потребительских кредитов можно на странице Потребительские кредиты.