Agar siz moliyaviy piramidalar mavjud emas, ularning tuzog‘iga tushmaymiz deb o‘ylasangiz, adashasiz. Ular hozirgi kunda ham mavjud: faqat 2020 yil davomida 220 ta shunday tashkilotlar kashf etilgan.
Bugun biz sizlar bilan zamonaviy moliyaviy piramidalar qanday ishlashi haqida gaplashamiz, ularni tekshirishni o‘rganamiz va firibgarlar changaliga tushmaslik uchun qanday choralar ko‘rish lozimligiga alohida to‘xtalamiz.
Shu o‘rinda savol tug‘iladi, moliyaviy piramidalar o‘zi qanday usulda ishlaydi?
Har qanday moliyaviy piramidalarning asosiy prinsiplari shundaki, eski omonatchilarning rentabelligi yangi omonatchilar hisobiga taʼminlanadi.
Masalan, G‘anisher piramidaga 1 mln.so‘m olib keladi va unga mablag‘ining daromadi oyiga 30 foizni tashkil etishi vaʼda qilinadi.
Keyin Valisher piramidaga 500 ming so‘m olib keladi. Bu pul G‘anisher daromadini qoplaydi.
Toshmat piramida uchun 2 mln. so‘m olib keladi va uning hissasi tufayli piramida egalari G‘anisher va boshqa investorlar uchun foiz to‘lashadi, pul shunday usulda aylanaveradi.
Lekin bilingki, bu noqonuniy usul hisoblanadi va albatta ertami-kechmi yangi sarmoyadorlar oqimi kamaygani sayin, eskilarini boqish ancha mashaqqat tug‘diradi. Buning natijasida esa piramida qulaydi.
Yodingizda bo‘lsa, O‘zbekistonda Ahmadboy tomonidan o‘rnatilgan eng yirik moliyaviy piramidaning qurboniga aylangan minglab insonlar hali-hanuz o‘z mablag‘larini qaytara olmaydi. Undan tashqari, ko‘plab tijorat banklari nomidan ham akkauntlar ochib, aholi mablag‘larini yutuqlar evaziga o‘zlashtirish bilan shug‘ullanayotgan firibgarlik holatlari ham ko‘plab aniqlanmoqda.
Bunday moliyaviy piramidalar qurbonlari asosan moliyaviy savodxonligi yetarli bo‘lmagan, ishonuvchan insonlarni o‘z tuzog‘iga ilintiradi. Hozirgi kunda yana eng urf sanalgan moliyaviy piramidalar veb saytlar orqali premium sahifalar yaratib, eng yuqori sarmoyalarga ega bo‘lish mumkinligini targ‘ib qiladi. Daromadning oyiga 25-30 foiz ko‘rsatilishi esa, aholining qiziqishiga sabab bo‘ladi. Chunki, tijorat banki omonatga yillik daromad 20-21 foiz jalb qilayotgan, bu kabi moliyaviy piramida foizlari albatta aholini chuv tushiradi.
Savol tug‘iladi, moliyaviy piramidada pul topish mumkinmi?
Nazariy jihatdan qaraydigan bo‘lsak – albatta. Agar siz eng birinchi sarmoyadorlar qatoridan o‘rin olgan bo‘lsangiz, chunki esingizda bo‘lsa Ahmadboy voqeasida ham birinchi sarmoyadorlar katta-katta miqdordagi summaga ega bo‘lgan va ular orqali kuchli motivatsion reklama tarqagan. Biroq, piramida hech qachon adolatli bo‘lmaydi, chunki oxir-oqibat bu noqonuniy yo‘l hisoblanadi.
Moliyaviy tashkilot piramida uslubida ishlamasligini qanday aniqlash mumkin?
Bugungi kunda Respublika Markaziy banki rasmiy veb sayti sahifalarida barcha tijorat banklari, kredit tashkilotlari va lombardlar haqidagi maʼlumotlar joylashtirilgan. Agar moliyaviy tashkilot sizda ozgina shubha tug‘dirsa, rasmiy veb saytga murojaat qilib maʼlumotlar bilan to‘liq tanishishingiz mumkin.

Если вы думаете, что финансовых пирамид не существует и вы не попадете в их ловушку, вы ошибаетесь.
Если вы думаете, что финансовых пирамид не существует и вы не попадете в их ловушку, вы ошибаетесь. Они существуют и сегодня: только в 2020 году было обнаружено 220 таких организаций.
Сегодня мы поговорим с вами о том, как работают современные финансовые пирамиды, узнаем, как их проверять и какие меры предпринять, чтобы не попасть в ловушку мошенников.
Возникает вопрос, как устроены сами финансовые пирамиды?
Основной принцип любой финансовой пирамиды - доходность старых вкладчиков обеспечивается за счет новых вкладчиков.
Например, Ганишер вносит в пирамиду 1 млн сумов и ему обещают возвращать 30% денег в месяц.
Затем Валишер приносит в пирамиду 500 000 сумов. Эти деньги идут в сумме, которую обещали вернуть Ганишеру.
2 миллиона Тошмат. Сумма и из-за его вклада владельцы пирамиды выплачивают проценты Ганишеру и другим инвесторам, деньги будут продолжать движение таким образом.
Но знайте, что это незаконный метод, и, конечно, рано или поздно, когда поток новых инвесторов уменьшается, кормить старых становится сложнее. В результате пирамида рушится.
Если вы помните, тысячи людей, ставших жертвами крупнейшей финансовой пирамиды, созданной Ахмадбоем в Узбекистане, до сих пор не могут вернуть свои деньги. Кроме того, выявляется множество случаев мошенничества, связанных с открытием счетов от имени многих коммерческих банков и незаконным присвоением государственных средств в обмен на прибыль.
Жертвами таких финансовых пирамид чаще всего становятся люди, которые финансово неграмотны и заслуживают доверия. В настоящее время самые традиционные финансовые пирамиды способствуют получению максимальных инвестиций за счет создания премиальных страниц через веб-сайты. Население интересует тот факт, что доход составляет 25-30 процентов в месяц. Поскольку коммерческий банк привлекает 20-21% годового дохода на вклады, процентные ставки по таким финансовым пирамидам, безусловно, шокируют население.
Возникает вопрос, можно ли заработать в финансовой пирамиде?
Если смотреть теоретически, то, да конечно. Если вы один из первых инвесторов, потому что, если вы помните, даже в случае с Ахмадбоем первые инвесторы имели огромные деньги и через них распространялась сильная мотивационная реклама. Однако пирамида никогда не будет честной, потому что, в конце концов, это незаконный путь.
Как узнать, не работает ли финансовое учреждение по финансовой пирамиде?
Сегодня на официальном сайте Центрального банка республики размещена информация обо всех коммерческих банках, кредитных организациях и ломбардах. Если вы сомневаетесь в каком-то финансовом учреждении, то можете полностью ознакомиться с информацией, посетив официальный сайт.