Moliya vaziri Timur Ishmetov YTTB delegatsiyasi bilan uchrashdi
Joriy yilning 7-iyun kuni Moliya vaziri Timur Ishmetov va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (keying o’rinlarda YeTTB) birinchi vitse-prezidenti Yurgen Rigterink boshchiligidagi delegatsiyasi uchrashuvi bo’lib o’tdi.
Moliya vaziri Axborot xizmati xabar qilishicha, bugun 7-iyun kuni Moliya vaziri Timur Ishmetov va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (keying o‘rinlarda YeTTB) birinchi vitse-prezidenti Yurgen Rigterink boshchiligidagi delegatsiyasi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvning asosiy mavzusi davlat ishtirokidagi banklarni isloh qilishga bag‘ishlandi. Tomonlar banklarni transformatsiyalash va xususiylashtirish jarayonlari, ushbu jarayonlarda YTTBning ishtiroki, mavjud muammolar va kelgusi rejalar haqida muhokama qildilar.
Shuningdek, uchrashuv ishtirokchilarning diqqat markazi kapital bozorini rivojlantirish va davlat xususiy sherikligi sohalarida islohotlarni amalga oshirish va bu jarayonlarda YTTBning kelgusida ko‘rsatadigan ko‘magi va o‘rniga oid masalalar keng muhokamasiga qaratildi.
YTTB delegatsiyasi tarkibida Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi boshqaruvchi direktor Jujanna Xargitay, O‘zbekistondagi YTTB vakolatxonasi rahbari Alkis Drakinos, bankning moliya institutlari sektoridagi boshqaruvchi direktor Frensis Malij hamda boshqa vakillari ishtirok etdilar.

Министр финансов Тимур Ишметов встретился с делегацией ЕБРР
7 июня министр финансов Тимур Ишметов встретился с делегацией во главе с Юргеном Ригтеринком, первым вице-президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
Как сообщает Информационная служба Министерство финансов, 7 июня министр финансов Тимур Ишметов встретился с делегацией во главе с Юргеном Ригтеринком, первым вице-президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
Основной темой встречи стала реформа государственных банков. Стороны обсудили процесс трансформации и приватизации банков, участие ЕБРР в этих процессах, существующие проблемы и планы на будущее.
На встрече также обсуждались вопросы развития рынка капитала и проведения реформ в области государственно-частного партнерства, а также будущая поддержка и роль ЕБРР в этих процессах.
В состав делегации ЕБРР входили Жужанна Харгитей, новый управляющий директор по Центральной Азии, Алкис Дракинос, представитель ЕБРР в Узбекистане, Фрэнсис Малидж, управляющий директор сектора финансовых институтов Банка, и другие.