Jismoniy shaxslar O‘zbekistondan tashqarida chet el valyutasida hisobvaraqlar hamda omonatlar ochishga haqlimi?
2019-yil 22-oktabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan “Valyutani tartibga solish to’g’risida” gi qonunda O‘zbekistondan tashqarida chet el valyutasida hisobvaraqlar hamda omonatlar ochish uchun qo’yilgan cheklov va talablarni chiqarib tashlagan — Bunda ya’ni rezident jismoniy shaxslar O‘zbekiston banklarida va O‘zbekistondan tashqarida chet el valyutasida hisobvaraqlar hamda omonatlar ochishga haqli.
Jismoniy shaxslar  O‘zbekistondan tashqarida chet el valyutasida hisobvaraqlar hamda omonatlar ochishga haqlimi?
Qonunga ko‘ra, Xulosa qiladigan bo’lsak,  jismoniy shaxsning chet elda hisob raqamlar ochishiga hech qanday ruxsat talab etilmaydi. Fuqaro o‘zi istagan bankda, o‘zi tanlagan xorijiy mamlakatda hisob raqam ochishi va mazkur hisob raqamdan erkin foydalanish huquqiga ega.
Rezident yuridik shaxslar O‘zbekistondan tashqarida hisobvaraqlar ochganidan keyin ro‘yxatdan o‘tgan joydagi soliq organlarini hamda Markaziy bankni hisobvaraqlar ochilganligi (yopilganligi) to‘g‘risida va hisobvaraqlarning rekvizitlari o‘zgarganligi haqida, shuningdek, ushbu hisobvaraqlardagi qoldiqlar va aylanmalar to‘g‘risida Markaziy bank tomonidan belgilangan tartibda har chorakda, hisobot choragi tugaganidan keyin bir oydan kechiktirmasdan xabardor qilishi shart.
Shuningdek, qonunga muvofiq, rezidentlar O‘zbekiston banklaridagi yoki O‘zbekistondan tashqaridagi banklardagi o‘z hisobvaraqlaridan O‘zbekiston banklaridagi o‘z hisobvaraqlariga chet el valyutasini cheklovlarsiz o‘tkazish huquqiga ega.

Закон «О валютном регулировании», подписанный Президентом Шавкатом Мирзиёевым 22 октября 2019 года, отменяет ограничения и требования к открытию счетов и вкладов в иностранной валюте за пределами Узбекистана. Физические лица имеют право открывать счета и вклады в иностранной валюте в банках Узбекистана и за пределами Узбекистана.
По закону, в заключение, физическому лицу не требуется разрешение на открытие счета за границей. Граждане имеют право открыть счет в банке в другой стране по своему выбору и свободно использовать этот счет.
После открытия счетов юридическими лицами-резидентами за пределами Узбекистана налоговые органы по месту регистрации и Центральный банк должны проинформированы об открытии (закрытии) счетов и изменении реквизитов счетов, а также об остатках и оборотах по этим счетам, ежеквартально уведомлять об остатках и оборотах на этих счетах в порядке, установленном Центральным банком, не позднее одного месяца после окончания отчетного квартала.
Также, согласно закону, резиденты имеют право без ограничений переводить иностранную валюту со своих счетов в узбекских банках или банках за пределами Узбекистана на свои счета в узбекских банках.