Fermerlar maktabiga start berildi
1 iyun kuni «Hilton» mehmonxonasida «Agrobank» ATB tashabbusi bilan O‘zbekistonda ilk bor tashkil etilgan «Fermerlar maktabi»ga start berildi.
Bank axborot xizmati xabariga ko‘ra, 1 iyun kuni «Hilton» mehmonxonasida «Agrobank» ATB tashabbusi bilan O‘zbekistonda ilk bor tashkil etilgan «Fermerlar maktabi»ga start berildi. Bu yerda bo‘lajak fermerlarga 2 oy davomida sohaga oid zarur bilimlar berib boriladi.
“Agrobank” ATB boshqaruvchi direktori Abdurahmon Sherovning aytishicha, maktabni ochishda “Ziraatbank” (Turkiya)ning “Yosh fermerlar akademiyasi” hamda Rossiyaning Rossel'xozbanki tomonidan amalga oshirilgan “Shkola fermera” loyihalari yaqindan o‘rganilgan.
Hozircha bunday maktablar Respublikaning 5 hududida – Toshkent, Andijon, Samarqand, Termiz va Nukusda tashkil qilingan. Ularda 31 maydan boshlab saralashdan o‘tgan dastlabki 150 nafar tinglovchini fermerlikka o‘qitish boshlandi.
E'tiborlisi, ta'lim jarayoni bilan bog‘liq barcha xarajatlar «Agrobank» tomonidan moliyalashtirilyapti. Ular orasidan o‘z biznes rejasini muvaffaqiyatli himoya qilganlarga esa qo‘shimcha kredit sertifikatlari ham beriladi.
Fermerlar maktabida o‘qish istagida bo‘lganlar @fermerlar_maktabi_bot Telegram-boti yoki fermermaktab.uz sayti orqali hujjat topshirishlari mumkin.

Дан старт деятельности Школы фермеров
1 июня в отеле Hilton состоялась открытие первой в Узбекистане Школы фермеров, организованной по инициативе АКБ «Агробанк».
Как сообщает пресс-служба банка, 1 июня в отеле Hilton состоялась открытие первой в Узбекистане Школы фермеров, организованной по инициативе АКБ «Агробанк». В течении двух месяцев потенциальным фермерам будут предоставлены необходимые знания в области фермерства.
По словам Абдурахмона Шерова, управляющего директора Агробанка, при открытии школы были внимательно изучены проекты Академии молодых фермеров Ziraatbank (Турция) и Российской Школы Фермера Россельхозбанка.
На сегодняшний день такие школы созданы в 5 регионах страны - Ташкенте, Андижане, Самарканде, Термезе и Нукусе. В этих школах 31 мая начали обучаться фермерству первые 150 учеников, прошедшие отбор.
Примечательно, что все расходы, связанные с учебным процессом, берет на себя Агробанк. Также, будут выданы дополнительные кредитные сертификаты тем, кто успешно защитит свои бизнес-планы.
Желающие учиться в Школе фермеров могут подать заявку через Телеграм-бот @fermerlar_maktabi_bot или на сайте fermermaktab.uz.