"Fermerlar maktabida" o‘simliklarni himoya qilish intensiv kurslarida o‘quvlar boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 15-iyuldagi “Respublikada o‘simliklar karantini va himoyasi tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 6262-sonli Farmoniga asosan Agrobankga bir qator aniq vazifalar berilgan edi.
Ushbu topshiriqlar ijrosini taʼminlash maqsadida Agrobank tashabbusi bilan Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Toshkent davlat agrar universiteti, O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi va bir qator ilmiy tekshirish institutlari bilan hamkorlikda “Fermerlar maktabida” o‘simliklarni himoya qilish yo’nalishida intensiv kurslarni yo‘lga qo‘yildi.
Intensiv kursga qabul jarayonlari onlayn so‘rovnomalar topshirish orqali bo‘lib o‘tdi. Jami 680 ta nomzod o‘qish istagini bildirgan holda so‘rovnomalar topshirgan bo‘lsa, shundan 35 ta tinglovchi yozma va suhbat asosida baholanib o‘qishga tavsiya etildi.
Tinglovchilar 2021-yilning 1-sentyabr kunidan o‘qishlarni boshladi.
O‘quv kurslarida 7 ta yo‘nalishda yaʼni entomologiya, nematologiya, gerbalogiya, virusologiya, toksikologiya hamda tuproq tahlili yo‘nalishlarida chet el tajribasiga ega bo‘lgan professor o‘qituvchilardan 3 oy mobaynida nazariy va amaliy bilimlar olishadi.
Nazariy bilimlar Fermerlar maktabida olib borilsa, amaliy bilimlarni o‘simliklar himoyasi bo‘yicha ixtisoslashtirilgan bir qator laboratoriyalarda olib borishadi.
Mazkur yo’nalishda 1 yil mobaynida 200 ga yaqin mutaxassislar tayyorlash rejalashtirilgan.
Intensiv kursdan asosiy maqsad o‘simliklarni himoya qilish yo‘nalishlarida o‘simliklar klinikasi hamda biolaboratoriyalar uchun malakali mutaxassislarni tayyorlashdan iborat.
Shu o‘rinda aytish kerakki, o‘quv bilan bog‘liq barcha xarajatlar to‘liq Agrobank tomonidan moliyalashtiriladi va sohaga ilmiy innovatsiyalarni joriy qilishni davom ettiradi.

В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 15 июля 2013 года № 6262 «О мерах по коренному совершенствованию системы карантина и защиты растений в республике» перед Агробанком был поставлен ряд конкретных задач.
Для обеспечения выполнения этих задач Агробанк в сотрудничестве с Министерством сельского хозяйства, Ташкентским государственным аграрным университетом, Агентством по карантину и защите растений и рядом научно-исследовательских институтов организовал курсы интенсивной защиты растений в Фермерской школе.
Прием на интенсивный курс проводился через онлайн-опросы. Заявки подали в общей сложности 680 кандидатов, 35 из которых были рекомендованы на основе письменной оценки и собеседования.
Слушатели приступили к занятиям с 1 сентября 2021 года.
В ходе учебных курсов слушатели получат теоретические и практические знания в течение 3 месяцев от профессоров с зарубежным опытом работы в 7 областях: по энтомологии, нематологии, гербалогии, вирусологии, токсикологии и анализ почвы.
В то время как теоретические знания преподаются в Школе фермеров, практические знания преподаются в ряде лабораторий, специализирующихся на защите растений.
В течение года планируется подготовить около 200 специалистов в этой области.
Основная цель интенсивного курса - подготовка квалифицированных специалистов по защите растений и биолабораторий в области защиты растений.
Следует отметить, что Агробанк профинансирует все затраты на обучение полностью и продолжит внедрение научных инноваций в этой области.