Eng qulay avtokreditni tanlash qoidalari
So'nggi paytlarda avtokreditlar hajmi arzon yangi avtomobillar ishlab chiqarilmasligiga qaramay, yangi rekordlarni o'rnatmoqda.
Bunday vaziyatda iste'molchi avtomobil tanlashdan tashqari, foydali kredit topish haqida ham qayg'urishi kerak. Buni eng qulay tarzda amalga oshirish yo'lini sizlarga aytamiz.
Avtokredit olish uchun qayerga borish kerak
Avtokreditni topish muammo emas. Avtokreditlarning ko'plab dasturlari mavjud. Avtokredit berish asosiy yoki hatto yagona faoliyati bo'lgan banklar mavjud. Siz avtokredit olish uchun bankning o'ziga yoki avtosalonga murojaat qilishingiz mumkin. Deyarli barcha yirik avtosalonlarda hamkor banklar mavjud.
Nega mashinani kreditga sotib olish kerak?
Kreditga mashina sotib olish aniq afzalliklarga ega.
Avtokredit orqali siz minimal jamg’armalar bilan yoki umuman ularsiz tezda mashina sotib olishingiz mumkin. Avtomobil uchun to'lovni uzaytirish orqali siz oila byudjetingizga og’irliknini kamaytirishingiz mumkin. Va albatta, kredit bilan siz yaxshiroq va ishonchliroq mashinani tanlashingiz mumkin.
Ammo avtokreditlar kreditor (bank), avtomobil sotuvchisi, qarz oluvchining kredit tarixi va boshqa ko'plab parametrlarga qarab juda farq qiladi. Foydali kredit olish uchun siz ko'plab parametrlarni hisobga olishingiz kerak. Biz sizga birinchi navbatda nimaga e'tibor berishingiz kerakligini aytib beramiz.
• Avtokredit miqdorini qanday aniqlash kerak
Avtomobil sug'urtasi narxini bankdan olinadigan kredit miqdoriga kiritish muhimdir. Avtokreditlar to'liq sug'urta (kasko) qilish sharti bilan beriladi. Chunki butun kredit davri uchun mashina garovga qo’yiladi, lekin qarz oluvchi uni haydash huquqiga ega bo’ladi. Shunga ko'ra, baxtsiz hodisalar ehtimoli juda katta - shuning uchun bank sug'urta qilishni talab qiladi. Bu kredit miqdorini taxminan 5-10% ga oshirishi mumkin.
Shu bilan birga, hech kim barcha kreditlar bo'yicha umumiy qoidani bekor qilmagan: qancha kam qarz olsangiz, shuncha kam ortiqcha to’lov qilasiz.
• Foiz stavkasini qanday tanlash mumkin
Ma'lumki, foiz qancha past bo'lsa, shuncha yaxshi. Ammo muhim jihat bor. Reklamada ko'pincha kreditning to'liq bo'lmagan narxi ko'rsatiladi. Kreditning yakuniy foiz stavkasini samarali foiz stavkasidan bilib olish mumkin: u kredit qiymatiga qo’shilgan kreditning butun muddati uchun ortiqcha to'lovni o'z ichiga oladi. Ushbu raqamni bank menejeridan oldindan bilib oling yoki uni bank veb-saytlarida so'rov bo'yicha topish mumkin bo'lgan avtokredit kalkulyatorida hisoblang.
• Dastlabki to‘lovni qanday tanlash kerak
Avtokredit berishda banklar ko'pincha xaridordan avtomobil narxining ma'lum bir qismini o'z pullari bilan - odatda avtomobil narxining 10 foizini to’lashni talab qiladi. Dastlabki to'lov miqdori qanchalik ko'p bo'lsa, bank kreditlashning shunchalik qulay shartlarini taklif qiladi.
Albatta, bu sizning qaroringizga bog'liq, ammo har qanday holatda ham mavjud bo'lgan barcha mablag'laringizni boshlang’ich to’lov uchun sarflash tavsiya etilmaydi. Shuni unutmangki, siz yana sug'urta va avtomobil sotib olish bilan bog'liq boshqa xarajatlarni to'lashingiz kerak bo'ladi.
• Kredit muddatini qanday tanlash kerak
Avtokreditning standart shartlariga ko’ra uning muddati bir yildan besh yilgachani tashkil etadi. Muddati qanchalik uzoq bo'lsa, oylik to'lov shunchalik kam bo'ladi. Ammo bu holda, yakuniy ortiqcha to'lov qisqa muddatli kreditga qaraganda ancha yuqori bo'ladi.
Boshqa tomondan, agar siz har oyda katta to'lovni amalga oshirishni xohlamasangiz yoki qila olmasangiz, uzoq muddatga kredit olish to’g’riroqdir.
O'zbekiston banklarida barcha mavjud avtokreditlar shartlari bilan Avtokredit sahifasida tanishishingiz mumkin.

В последнее время автокредитование устанавливает все новые рекорды, даже несмотря на отсутствие производства бюджетных новых машин.
В такой ситуации потребитель кроме выбора авто должен озаботиться поиском выгодного кредита. Рассказываем, как это сделать наилучшим образом.
Куда ехать за автокредитом
Найти автокредит - не проблема. Есть множество программ кредитования покупки автомобилей. Есть банки, для которых выдача автокредитов – главный или даже единственный бизнес. Оформить автокредит можно как в самом банке, так и в автосалоне. Практически у всех крупных автосалонов – есть банки-партнеры.
Зачем покупать автомобиль в кредит?
Покупка автомобиля в кредит имеет очевидные плюсы.
Благодаря автокредиту можно купить машину быстро с минимальными накоплениями и даже вообще без них. Есть возможность растянуть оплату машины во времени и тем самым снизить нагрузку на семейный бюджет. Наконец, можно выбрать более качественный и надежный автомобиль, чем тот, который вы могли бы себе позволить без заемных денег.
Но автокредиты бывают очень разными в зависимости от кредитора (банка), продавца машины, кредитной истории заемщика и многих других параметров. Чтобы получить выгодный кредит, нужно учитывать множество параметров. Расскажем, на что нужно обращать в первую очередь.
Важно заложить в сумму, которую вы хотите получить у банка, стоимость страхования машины. Автокредит выдают при условии страхования машины по каско. Ведь пока вы возвращаете кредит, машина будет оставаться в залоге, но заемщик имеет право на ней ездить. Соответственно, аварии весьма вероятны - поэтому банк и требует оформить страховку. Она может увеличить сумму кредита примерно на 5-10%.
При этом общее правило для всех кредитов никто не отменял: чем меньше заняли, тем меньше переплатите.
Ясно, что чем ставка меньше, тем лучше. Но есть важный нюанс. В рекламе часто указывается неполная стоимость кредита. Итоговый процент, по которому вам дадут деньги, можно узнать из эффективной процентной ставки: она включает в стоимость кредита всю переплату за весь срок кредита. Заранее узнайте эту цифру в банке у менеджера или посчитайте на калькуляторе автокредитов, которые можно найти по соответствующем запросу на сайтах банков.
Выдавая автокредит, банки чаще всего требуют, чтобы покупатель внес определенную долю стоимости машины своими деньгами - обычно от 10% стоимости автомобиля. Чем больше сумма первоначального взноса, тем более выгодные условия кредитования предложит банк.
Решать, конечно, вам, но в любом случае не рекомендуется тратить на взнос все имеющиеся в наличии деньги. Не забывайте, что вам еще нужно будет платить за страховку и делать другие расходы, сопутствующие покупке автомобиля.
Стандартные сроки автокредитов - от года до пяти лет. Чем больше срок, тем меньше ежемесячный платеж. Но в этом случае итоговая переплата будет гораздо больше, чем по краткосрочному кредиту.
С другой стороны, если вы не хотите или не можете вносить каждый месяц значительные платежи, нет ничего зазорного, чтобы взять кредит на более долгий срок.
С подробными условиями всех достпуных автокредитов в банках Узбекистана можно ознакомиться на странице Автокредиты.