Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi tomonidan yirik banklar matbuot kotiblari faoliyati baholandi.
Davlat ulushi bor respublika tijorat banklarining matbuot kotiblari faoliyati baholandi
Matbuot kotiblari haqiqatda bank faoliyatini keng ommaga targ‘ib qiluvchi, bevosita barcha ommaviy axborot vositalari bilan hamkorlik qiluvchi hamda bank haqida aholiga to‘g‘ri maʼlumot yetkazishni taʼminlab beruvchi shaxs hisoblanadi.
Bugungi baholash jarayonida quyidagilar asosiy mezon qilib olindi:
✔️   matbuot tadbirlari, ularda ommaviy axborot vositalarining ishtiroki hamda tadbirlarni ijtimoiy tarmoqlarda onlayn efirlar orqali jamoatchilikka yetkazish, yaʼni ish hajmi;
✔️   matbuot tadbirlariga professional yondashuv, rahbariyatning ishtiroki, axborotni yetkazib berishda turli instrumentlardan foydalanish usullari, yaʼni ish faoliyatining sifati;
✔️   axborotning qamrov miqyosi, sohaga oid muammolarni birinchi manba sifatida yoritish, tanqidiy materiallarga munosabat bildirish darajasi hamda rasmiy veb-sayt, messenjerlar va ijtimoiy tarmoqlarda axborot berish tezkorligi, tashkilot faoliyati bo‘yicha muayyan voqelik munosabati bilan rasmiy bayonot berish, xorijiy ommaviy axborot vositalarida materiallar eʼlon qilish, yaʼni ish samaradorligi.
Tahlil natijalariga ko‘ra, eng yuqori 82,6 ball bilan Qishloqqurilishbank Matbuot kotibi Shuhratjon Oripov, 79,8 ball bilan Sanoatqurilishbank Matbuot kotibi Behzod Bozorov, 69,3 ball bilan Mikrokreditbank Matbuot kotibi Sarvar Ochilovlar faoliyati yuqori baholangan.

Проведена оценка деятельности пресс-службы государственных коммерческих банков.
Фактически пресс-секретарь – это лицо, которое пропагандирует деятельность банка среди широкой общественности, напрямую сотрудничает со всеми средствами массовой информации и предоставляет общественности точную информацию о банке.
В сегодняшнем процессе оценки использовались следующие критерии:
✔️пресс-мероприятия, участие в них СМИ и информирование общественности о событиях посредством онлайн-трансляций в социальных сетях, т.е. объем работ;
✔️ профессиональный подход к пресс-мероприятиям, участие руководства, способы использования различных инструментов при передаче информации, то есть качество работы;
✔️охват информации, освещение вопросов на местах в качестве первоисточника, уровень отклика на критические материалы и скорость распространения информации на официальном сайте, в мессенджерах и социальных сетях, официальные заявления о конкретных событиях в организации, публикации в зарубежных СМИ, т. е. эффективность работы.
По результатам анализа, высоко оценили деятельность пресс-секретаря Кишлоккурилишбанка Шухратжона Арипова с наивысшим баллом 82,6 балла, пресс-секретаря Саноаткурилишбанка Бехзода Бозорова с 79,8 баллами, и пресс-секретаря Микрокредитбанка Сарвара Очилова с 69,3 баллами.
От имени команды Depozit.uz поздравляем победителей и гордимся тем, что их плодотворный и упорный труд был вознагражден по достоинству.