Ko'pgina ota-onalar o'z farzandlari uchun ularning erta yoshidan boshlab kapitalni shakllantirishni boshlaydilar. Bunday yondashuv kelajakda turli moliyaviy muammolarni hal qilishni soddalashtiradi: oliy ta'lim uchun to'lash, uy-joy va shaxsiy transport sotib olish va boshqalar.
Bolaga nima uchun omonat kerak
Har qanday mas'uliyatli ota-ona kelajakda bolaning moliyaviy farovonligiga oldindan sarmoya kiritishni xohlaydi. Shunday vaziyatlar ham borki, bolalar shunchalik ehtiyotkor bo'lishadiki, ular turli bayramlar uchun berilgan deyarli barcha pullarni sarflamaydilar, balki jamg’aradilar. Ba'zi mamlakatlarda o'z pulini bankka qo'ymoqchi bo'lgan bolalarni ko’rish oddiy holatdir. Bola uchun omonat yaqin qarindoshlar tomonidan ochiladi, masalan g'arb mamlakatlarida bu keng tarqalgan moliyaviy amaliyotdir. Bizning mamlakatimizda bolalar uchun omonatlar qanchalik mashhur? Keling, buni maqolamizda aniqlaymiz.
Bolalar omonatlarining xususiyatlari
Banklar tomonidan taklif qilinayotgan bolalar uchun omonatlar – bu aniq maqsad bilan tuzilgan uzoq muddatli bitimdir. Uning asosiy maqsadi - omonatchi voyaga yetgunga qadar pul yig'ishdir. Bunday omonatning asosiy parametrlari quyidagilar:
Bola uchun omonat ochish muammo emas, chunki bugungi kunda ko'plab banklar bunday omonatlarni taklif etadi. Ammo, ushbu investitsiya vositasini tanlashdan oldin, shuni bilish kerakki, bunday omonatlar uzoq muddatli bo'lib, ko'p hollarda foydani muddat oxirida olinishini yoki foizlar kapitalizatsiyasini nazarda tutadi. Shartnomani imzolashdan oldin, potentsial foydani hisoblash kerak. Daromadlilik to'g'ridan-to'g'ri inflyatsiyaga bog'liq bo'ladi. Inflyatsiya darajasining keskin oshishi pulning sotib olish qiymatining pasayishiga olib kelishi mumkin.
O’zbekistonda bolalar balog’at yoshiga yetguniga qadar rasmiylashtiriladigan omonatlar bir qator banklar tomonidan taklif etiladi. Ularning asosiy shartlari quyidagilar:
| Bank nomi | Foiz stavkasi | Muddati | Minimal summa | Muhim shartlari |
Qishloq qurilish bank Yangi yoshlar omonati  | 19% | Bola 18 yoshga to’lguniga qadar | 500 000 so’m | To’ldirish: mavjud Kapitalizatsiya: mavjud Qisman yechish: mavjud emas Foiz to’lash: muddat oxirida Imtiyozli yopish: mavjud emas  |
Madad Invest bank Yorqin kelajak omonati  | 19% | Bola 7 yoshidan 18 yoshga to’lguniga qadar | 100 000 so’m | To’ldirish: mavjud Kapitalizatsiya: mavjud emas Qisman yechish: mavjud emas Foiz to’lash: muddat oxirida Imtiyozli yopish: mavjud emas  |
Xalq banki Bolalar xazinasi omonati  | 17% | Bola 16 yoshga to’lguniga qadar | 100 000 so’m | To’ldirish: mavjud Kapitalizatsiya: mavjud emas Qisman yechish: mavjud emas Foiz to’lash: har oyda Imtiyozli yopish: mavjud emas  |
Asia Alliance bank Oltin kelajak omonati  | 15% | Bola 18 yoshga to’lguniga qadar | Cheklanmagan | 15 yoshgacha bo’lgan bolalar nomiga ochiladi va bola 18 yoshga to’lgunga qadar saqlanadi. To’ldirish: mavjud Kapitalizatsiya: mavjud emas Qisman yechish: mavjud emas Foiz to’lash: muddat oxirida Imtiyozli yopish: mavjud, 6 oygacha - to‘lanmaydi, 6 oydan so‘ng - yillik 12% miqdorida pul mablag’lari omonatda haqiqatda saqlangan kunlari uchun to‘lanadi.  |
Agrobank Baxtli bolalik omonati  | 15% | 3 yil, 5 yil yoki 10 yil | 100 000 so’m | To’ldirish: mavjud Kapitalizatsiya: mavjud Qisman yechish: mavjud emas Foiz to’lash: har oyda Imtiyozli yopish: mavjud emas  |
Ipoteka-bank Navqiron omonati  | 15% | Bola 16 yoshga to’lguniga qadar | Cheklanmagan | To’ldirish: mavjud Kapitalizatsiya: mavjud Qisman yechish: mavjud emas Foiz to’lash: har oyda Imtiyozli yopish: mavjud emas  |
Aloqabank Kelajak uchun omonati  | 14% | 3-18 yil | Cheklanmagan | 15 yoshgacha bo’lgan bolalar nomiga ochiladi va bola 18 yoshga to’lgunga qadar saqlanadi. To’ldirish: mavjud Kapitalizatsiya: mavjud emas Qisman yechish: mavjud emas Foiz to’lash: har oyda Imtiyozli yopish: mavjud emas  |
Mikrokreditbank Baxtli bolalik omonati  | 10% | 1-15 yil | 100 000 so’m | To’ldirish: mavjud Kapitalizatsiya: mavjud emas Qisman yechish: mavjud emas Foiz to’lash: muddat oxirida Imtiyozli yopish: mavjud emas  |
Turonbank Meros omonati  | 9% | Bola 18 yoshga to’lguniga qadar | 100 000 so’m | To’ldirish: mavjud Kapitalizatsiya: mavjud Qisman yechish: mavjud emas Foiz to’lash: har oyda Imtiyozli yopish: mavjud emas  |
Turonbank Meros valyuta omonati  | 4% | Bola 18 yoshga to’lguniga qadar | Cheklanmagan | To’ldirish: mavjud Kapitalizatsiya: mavjud Qisman yechish: mavjud emas Foiz to’lash: har oyda Imtiyozli yopish: mavjud emas  |

Многие родители начинают формировать капитал для детей с их раннего возраста. Такой подход в будущем упростит решение разных финансовых проблем: оплату обучения в вузе, покупку квартиры, приобретение личного транспорта и прочие ключевые траты.
Зачем ребенку вклад
Любой ответственный родитель желает заблаговременно вложиться в финансовое благополучие ребенка в будущем. Встречаются и ситуации, в которых дети настолько благоразумны, что почти все деньги, подаренные на разные праздники, они не тратят, а добросовестно копят. В некоторых странах ребенок, желающий положить собственные средства в банк, не вызывает удивления. Депозит на него открывают близкие родственники – это распространенная финансовая практика на Западе. Как обстоят дела с депозитами для детей в нашей стране? Разберемся в нашей статье.
Особенности детских вкладов
Открытие вклада на ребенка, предлагаемое банками, – это долгосрочная сделка, которая заключается с конкретной целью. Ее главное назначение – накопление денег к моменту, когда вкладчик станет совершеннолетним. Ключевые параметры такого депозита:
Открыть депозит на ребенка – это не проблема, ведь сегодня многие банки включили такие предложения в свои линейки. Но, прежде чем остановиться на этом инструменте инвестирования, следует еще раз вспомнить, что данные вклады долгосрочны и часто подразумевают получение прибыли в конце срока (или капитализацию процентов). Перед тем как подписать договор, необходимо рассчитать потенциальную выгоду. Доходность будет напрямую зависеть от инфляции. Резкий скачок инфляционного уровня может привести к падению покупательной ценности денежных средств.
В Узбекистане вклады для детей до достижения ими совершеннолетия можно открыть в нескольких банках. Основные условия по детским вкладам:
| Название банка | Процентная ставка | Срок | Минимальная сумма | Особые условия |
Qishloq qurilish bank Вклад Yangi yoshlar | 19% | До 18 лет ребёнка | 500 000 сум | Пополнение: есть Капитализация: есть Частичное снятие: нет Выплата процентов: в конце срока Льготное расторжение: нет |
Madad Invest bank Вклад Yorqin kelajak | 19% | От 7 до 18 лет ребёнка | 100 000 сум | Пополнение: есть Капитализация: нет Частичное снятие: нет Выплата процентов: в конце срока Льготное расторжение: нет |
Xalq banki Вклад Bolalar xazinasi | 17% | До 16 лет ребёнка | 100 000 сум | Пополнение: есть Капитализация: нет Частичное снятие: нет Выплата процентов: каждый месяц Льготное расторжение: нет |
Asia Alliance bank Вклад Oltin kelajak | 15% | До 18 лет ребёнка | Не ограничено | Открывается на имя детей до 15 лет и сохраняется по достижению возраста ребенка 18 лет. Пополнение: есть Капитализация: нет Частичное снятие: нет Выплата процентов: в конце срока Льготное расторжение: есть, до 6 месяцев - не выплачиваются, по истечении 6-ти месяцев - 12% годовых за фактическое количество дней нахождения денежных средств во вкладе. |
Agrobank Вклад Baxtli bolalik | 15% | 3 года, 5 лет или 10 лет | 100 000 сум | Пополнение: есть Капитализация: есть Частичное снятие: нет Выплата процентов: каждый месяц Льготное расторжение: нет |
Ipoteka-bank Вклад Navqiron | 15% | До 16 лет ребёнка | Не ограничено | Пополнение: есть Капитализация: есть Частичное снятие: нет Выплата процентов: каждый месяц Льготное расторжение: нет |
Aloqabank Вклад Kelajak uchun | 14% | 3-18 лет | Не ограничено | Открывается на имя детей до 15 лет и сохраняется по достижению возраста ребенка 18 лет. Пополнение: есть Капитализация: нет Частичное снятие: нет Выплата процентов: каждый месяц Льготное расторжение: нет |
Mikrokreditbank Вклад Baxtli bolalik | 10% | 1-15 лет | 100 000 сум | Пополнение: есть Капитализация: нет Частичное снятие: нет Выплата процентов: в конце срока Льготное расторжение: нет |
Turonbank Вклад Meros | 9% | До 18 лет ребёнка | 100 000 сум | Пополнение: есть Капитализация: есть Частичное снятие: нет Выплата процентов: каждый месяц Льготное расторжение: нет |
Turonbank Валютный вклад Meros | 4% | До 18 лет ребёнка | Не ограничено | Пополнение: есть Капитализация: есть Частичное снятие: нет Выплата процентов: каждый месяц Льготное расторжение: нет |