O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qaroriga ko‘ra, 2023-yil may oyidan boshlab banklarga korxonalar va yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun bank hisobvarag’ini masofadan turib ochishga ruxsat berildi.
“Hisobot taqdim etish va arxiv hujjatlarini saqlash tartib-taomillarini maqbullashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorning qabul qilinishidan asosiy maqsad moliyaviy, soliq va statistik hisobotlar turlarini qisqartirishdan iborat.
Hujjatda tadbirkorlarga ko‘rsatilayotgan masofaviy bank xizmatlar turlarini kengaytirish ko‘zda tutilgan.
2023-yil 1-maydan boshlab banklarga yuridik shaxslar va yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun hisob raqamlarini masofadan turib ochishga ruxsat beriladi, bunda ularning muassislari O‘zbekiston Respublikasi rezidenti bo‘lishi, banklar esa ariza beruvchini masofadan turib identifikatsiya qilish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishi shart.
Shuningdek, tadbirkorlar elektr energiyasi, tabiiy gaz, issiq suv, ichimlik suv ta’minoti, oqova suv va telekommunikatsiya xizmatlari ko‘rsatish bo‘yicha shartnomalarni, ularning iste’moli to‘g‘risidagi hisobotlarni va kelgusi davr uchun shartnomaviy miqdorlar to‘g‘risidagi bir martalik va davriy hujjatlarni elektron shaklda rasmiylashtirisр imkoniyatiga ega bo’ladilar.
Bundan tashqari, qaror bilan yuridik shaxslarning ayrim moliyaviy, soliq va statistik hisobotlar hamda hujjatlarni saqlash va arxivlarga topshirish majburiyatidan ozod etilishi ko’zda tutilgan tartib joriy etilmoqda.

Согласно постановлению Президента РУз начиная с мая месяца 2023 года банкам разрешается открывать счета компаниям и индивидуальным предпринимателям.
Принято постановление «О мерах по оптимизации процедур представления отчетов и хранения архивных документов», основной целью которого является сокращение видов финансовой, налоговой и статистической отчетности.
Документом предусмотрено расширение банковских дистанционных услуг, оказываемых предпринимателям.
С 1 мая 2023 года банкам разрешат дистанционно открывать счета юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, при этом их учредители должны являться резидентами Республики Узбекистан, а банки должны создать необходимые условия для дистанционной идентификации заявителя.
Также, предприниматели смогут оформлять в электронной форме договора по обеспечению электроэнергией, природным газом, горячей водой, питьевым водоснабжением, оказанию услуг канализации и телекоммуникации, отчеты об их потреблении, разовых и периодических документов по договорной величине на очередной период.
Кроме того, постановлением вводиться порядок в соответствие, с которым юрлица освобождаются от обязательства по хранению и передаче в архивы некоторых финансовых, налоговых и статистических отчетов и документов.