Banklardagi omonatlar qanday kafolatlanadi?
Omonat ochishdan oldin omonatchilar uchun eng muhim masala bo’lib bank yopilsa, bankrot bo‘lsa yoki boshqa fors-major holatlar yuzaga kelsa, pul mablag‘larining saqlanishi va bank tomonidan to‘liq qaytarilishi masalasi hisoblanadi. Aynan shu uchun bank omonatlarini sug'urta qilish tizimi joriy qilingan.
Omonatlarni sug‘urtalash tizimi bank hisobvaraqlaridagi pul mablag‘larini kafolatlash orqali himoya qilishning davlat mexanizmidir. Ushbu tizim xususiy omonatchilar – jismoniy shaxslarga kredit muassasasi litsenziyasi bekor qilingan yoki bankrot bo'lgan taqdirda mablag'larni qaytarib olish imkonini beradi. Buning qonunchilik asosi bo’lib O‘zbekiston Respublikasining “Fuqarolarning banklardagi omonatlarini himoyalash kafolatlari to‘g‘risida”gi qonuni hisoblanadi.
Tijorat banki, birinchi navbatda, aholidan omonatlarga mablag‘larni jalb qilish uchun O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankidan litsenziya olishi kerak. Bu shuni anglatadiki, omonatlar aholidan depozitlarni jalb qilishning mutlaq huquqiga ega bo'lgan va o'z majburiyatlarining bajarilishini ta'minlaydigan tashkilotda saqlanadi.
Omonatlarni himoya qilishga kim kafolat beradi?
Banklar faoliyatida muayyan holatlar yuzaga kelgan taqdirda, aholi omonatlari davlat tomonidan himoya qilinishi ta’minlanadi. O‘zbekistonda ushbu maqsadda Fuqarolarning banklardagi omonatlarini kafolatlash fondi tashkil etilgan. Banklar ushbu fondga jalb qilingan omonatlar hisobidan sug'urta badallarini to'laydilar va bankning defolt holatida omonatlar shu badallar hisobidan to’lab beriladi. Ayni paytda davlatimizdagi barcha banklar mazkur fond bilan shartnoma tuzgan va unga belgilangan talablar asosida badallar kiritib boradi.
Kimning omonatlari kafolatlanadi?
Fuqarolarning banklardagi omonatlarini kafolatlash fondi barcha jismoniy shaxslar, shu jumladan xorijiy fuqarolar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning banklardagi omonatlarini himoya qiladi.
Omonatning qancha miqdori qaytarilishi kafolatlanadi?
Fond fuqarolarning tijorat banklaridagi depozit hisobvaraqlariga qo‘ygan omonatlarini, ularning miqdoridan qat’i nazar, to‘liq hajmda to‘lanishini kafolatlaydi.
Agar bank omonatchiga nisbatan kreditor sifatida ham ish yuritgan bo‘lsa, omonatlar bo‘yicha haq to‘lash miqdori omonatchiga to‘lanishi lozim bo‘lgan omonatlar bo‘yicha haq to‘lash summasi bilan bankning muqobil talablari summasi o‘rtasidagi farq sifatida belgilanadi.
Fuqarolarning banklardagi chet el valyutasidagi omonatlari bo‘yicha haq to‘lash qonun bilan belgilangan tartibda va miqdorlarda, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan belgilangan, litsenziya chaqirib olingan kungi kurs bo‘yicha milliy valyutada amalga oshiriladi.
Qanday holatlarda omonatlarni to'lash kafolatlanadi?
Tijorat bankining bank operatsiyalarini amalga oshirish uchun berilgan litsenziyasi O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan chaqirib olingan taqdirda. Omonatlarni to'lash uch oy yoki undan ko'proq vaqtni olishi mumkin, chunki bankning yopilishi bilan bog'liq bir qator tadbirlar mavjud.
Omonat bo'yicha foizlar to'lanadimi?
Foizlar to'lanmaydi. Omonatchi faqat omonatning asosiy summasini qaytarib olishi mumkin. Agar omonat shartlarida kapitalizatsiya ko'zda tutilgan bo'lsa, bunday foizlar qaytariladi.
Onlayn omonatlar qaytarilishi kafolatlanganmi?
Onlayn omonat, aslida, oddiy omonat, yagona farqi uning bankning mobil ilovasi orqali rasmiylashtirilishidir. Ular uchun boshqa qoidalar nazarda tutilmagan, barcha me'yoriy hujjatlar barcha turdagi omonatlar uchun bir xil tarzda yaratilgan. Shu sababli, onlayn omonatlarning qaytarilishi kafolati an'anaviy omonatlar bilan bir xil tarzda amalga oshiriladi va ular bo'yicha pulni qaytarish tartibi boshqa omonatlardan farq qilmaydi.
Shunday qilib, pulingizni bankka topshirib, ularning xavfsizligiga ishonch hosil qilishingiz mumkin. Bu birinchi navbatda bankning o'zi va umuman davlat uchun muhimdir. Chunki aholining bank tizimiga bo‘lgan ishonchi mamlakat moliya sektori rivojlanishining asosi hisoblanadi.

Как гарантируются банковские вклады?
Перед открытием вклада, самым главным вопросом для вкладчиков является вопрос сохранности и возврата банком денег в полном объёме в случае закрытия, банкротства или других форс-мажорных обстоятельств банка. Для этого и предусмотрена система страхования банковских вкладов.
Система страхование вкладов – государственный механизм защиты денег на банковских счетах путём их гарантирования. Данная система позволяет частным вкладчикам – физическим лицам получить денежные средства при отзыве лицензии или банкротстве кредитной организации. Законодательной основой является Закон Республики Узбекистан «О гарантиях защиты вкладов граждан в банках».
В первую очередь, для привлечения средств населения на вклады, коммерческий банк должен получить лицензию Центрального банка Республики Узбекистан. Это означает, что вклады хранятся в организации, имеющей исключительное право на привлечение вкладов населения, и обеспечивает выполнение своих обязательств.
Кто гарантирует защиту вкладов?
В случае возникновения определённых обстоятельств в деятельности банков, предусмотрена государственная защита вкладов населения. В Узбекистане для этого создан Фонд гарантирования вкладов граждан в банках. Банки уплачивают страховые взносы за привлекаемые вклады в данный фонд, откуда и производятся выплаты в случае дефолта. В настоящее время все банки в нашей стране имеют соглашение с данным фондом и вносят взносы в соответствии с требованиями.
Чьи вклады гарантируются?
Фонд гарантирования вкладов граждан в банках защищает вклады в банках всех физических лиц, в том числе и иностранных граждан и лиц без гражданства.
В каком размере гарантируется возврат вклада?
Фонд гарантирует выплату возмещения по вкладам граждан на депозитных счетах в коммерческих банках в полном объеме независимо от размеров вкладов.
В случае, если банк выступал по отношению к вкладчику также в качестве кредитора, размер возмещения по вкладам определяется в виде разницы между суммой возмещения по вкладам, подлежащей выплате вкладчику, и суммой требований банка.
Выплата возмещения по вкладам граждан в банках в иностранной валюте производится в размере и порядке, установленном законом, в национальной валюте по курсу Центрального банка Республики Узбекистан на день отзыва лицензии.
В каких случаях гарантируется выплата вкладов?
В случае отзыва Центральным банком Республики Узбекистан лицензии коммерческого банка на право проведения банковских операций. Выплата вкладов может занять до трёх месяцев и более, так как существует ряд мероприятий, связанных с закрытием банка.
Будут ли выплачены проценту по вкладу?
Проценты не выплачиваются. Вкладчик может вернуть только основную сумму вклада. Но если по вкладу была предусмотрена капитализация, то такие проценты будут возвращены.
Гарантируется ли возврат онлайн-вкладов?
Онлайн-вклад, по сути, это обычный вклад, но только в мобильном приложении банка. По ним не предусмотрены какие-либо другие правила, все нормативные документы созданы одинаково для всех видов вкладов. Поэтому гарантия выплат по онлайн-вкладам такая же, как и по обычным вкладам. И порядок возврата денег по ним не отличается от других вкладов.
Таким образом, доверяя свои деньги банку, можно не сомневаться в их сохранности. Это в первую очередь важно и для самого банка, и для государства в целом. Доверие населения банковской системе является основой для развития финансового сектора страны.