14 Sep 2021 |  7,600
Inflyatsiya darajasini yil oxiriga qadar 10 foizga pasaytirish va bir vaqtning o'zida indeks omillari va tavakkalchiliklarni saqlab qolish sharoitida iqtisodiy faollikni saqlab qolish, shuningdek, ularning ta'sir darajasiga oid noaniqliklar o'rtasidagi muvozanatni ta'minlash maqsadida Markaziy bankning asosiy stavkasi yillik 14 foiz darajasida o'zgarishsiz qoldirildi.
Joriy pul-kredit shartlari va tashqi iqtisodiy vaziyat atrofidagi ijobiy taxminlar inflyatsiya prognoz darajasiga erishishga bo'lgan ishonchni oshiradi.
Yangi haftaning boshida o'zbek so'mining kursi AQSh dollariga nisbatan mustahkamlandi. 13.09.2021 yil holatiga ko'ra, O'zbekiston Respublikasi Markaziy bankining kursi 1 AQSh dollari uchun 10655,91 ni tashkil etadi.
O'zbekiston Markaziy banki yanvar-iyul oylarida sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi o'tgan yilning mos davriga nisbatan 8,9 foizga, 2019 yilning shu davriga nisbatan 6,1 foizga oshganini qayd etdi. O'z navbatida, ko'rsatilgan xizmatlar hajmi 2020 yilga nisbatan 20,5 foizga, 2019 yilga nisbatan esa 21,3 foizga oshdi.
Yil oxirigacha iqtisodiy o'sish va investitsion faoliyatni qo'llab-quvvatlash fiskal rag'batlantirish va iqtisodiyotda davom etayotgan pul-kredit sharoitlarini ta'minlaydi.
Shu bilan birga, o'tgan yilga nisbatan kutilayotgan byudjet taqchilligi va 1 sentyabrdan ijtimoiy nafaqalar, pensiyalar va ish haqi miqdorining oshishi iqtisodiyotdagi iste'mol talabining sezilarli darajada oshishiga olib keladi.
Xalqaro valyuta jamg'armasining iyuldagi hisobotiga ko'ra, 2021-yilda jahon iqtisodiyotining Real o'sishi prognozi 6,0% darajasida o'zgarmagan bo'lsa – da, rivojlangan mamlakatlar uchun prognozlar o'sish, rivojlanayotgan mamlakatlar uchun esa pandemiya bilan bog'liq vaziyatni va emlash tezligini hisobga olgan holda kichik pasayish yo'nalishi bo'yicha qayta ko'rib chiqildi.
2021 yilning yanvar-iyul oylarida eksport hajmi (oltindan tashqari) 6,7 mlrd. dollarni tashkil etib, 2020 yilning shu davriga nisbatan 35 foizga o'sdi. O'z navbatida, import hajmi 13,4 milliard dollarga etdi , o'tgan yilning shu davriga nisbatan 19% ko'proq.
8 oy ichida kelib tushgan transchegaraviy pul o'tkazmalari hajmi 2020-yilning mos davriga nisbatan 35% ga oshdi va 4,9 mlrd. AQSh dollarini (2020-yilda 3,6 mlrd. AQSh dollari) va 2019-yilning shu davriga nisbatan 26% ga (3,9 mlrd. Bu iste'mol faoliyatini saqlab qolish uchun asos bo'lib xizmat qiladi.
Yuqorida keltirilgan omillar ichki valyuta bozorida xorijiy valyuta va milliy valyuta ayirboshlash kursining barqaror hajmini shakllantirishda muhim rol o'ynadi. 2021-yilning birinchi 8 oyi mobaynida so'm kursi 10449-10683 so'm / AQSh dollari oralig'ida bo'lib, yil boshidan buyon 2% ga arzonlashdi.
Ammo QE dasturini erta cheklash omili hali ham jahon bozorida dollarni qo'llab -quvvatlamoqda. AQSh inflyatsiya ma'lumotlari, xususan, Federal Rezerv COVID-19 tarqalganda ham ultra-liberal siyosatidan voz kecha boshlaydi degan qo'rquvni kuchaytirishi mumkin. Va bugun bu qo'rquvlar FRS vakili tomonidan qo'llab -quvvatlandi. Filadelfiya FZB prezidenti Patrik Xarker dushanba kuni Nikkei nashriga bergan intervyusida stimulni muddatidan oldin olib tashlash tarafdori ekanligini aytdi.
Filadelfiya FZB prezidenti Patrik Xarker intervyusida shunday dedi: "Mening asosiy prognozim shuki, bizda yil oxirigacha inflyatsiya taxminan 4% atrofida bo'ladi, keyin 2022 va 2023 yillarda u 2% gacha pasayishni boshlaydi. Biroq, men inflyatsiya bu raqamlardan oshib ketishi xavfini ko'ryapman ". «Men tez orada pasaytirish jarayonini boshlamoqchiman, shuning uchun agar biz foiz stavkasini oshirishimiz kerak bo'lsa, biz buni tezroq tugatib, qo'limiz bo'sh bo'lishi kerak. Menimcha, biz bu variantni ko'rib chiqishimiz kerak. "
Seshanba kuni (14.09.2021) yillik iste'mol narxlari indeksi va oylik kutish bo'yicha ma'lumotlar e'lon qilinadi. Ilgari CPI  ko'rsatkichlari yillik 4,3% va oylik  esa 0,3% ga teng edi. Agar bu ko'rsatkichlar yuqoriroq bo'lsa, dollar hujumga o'tishi mumkin, chunki bu pul-kredit siyosatining keskinlashuvi allaqachon zarur ekanligini ko'rsatadi.
Yuqoridagilarning barchasini hisobga olsak, o'zbek so'mining mustahkamlanishi vaqtinchalik korrektsiya deb taxmin qilishimiz mumkin. Bu haftada AQSh inflyatsiya ma'lumotlari va FRZ qo'mitasi a'zolarining 22 sentyabrdagi yig'ilish oldidan miqdorni yumshatish siyosatiga doir ochiq bozorlar haqidagi sharhlari muhim rol o'ynaydi. Bu haftada AQSh dollarining o'zbek so'miga nisbatan o'sishi 1 dollar uchun 10680-10750 oralig'ida tiklanishi kutilmoqda.

14 Sep 2021 |  7,599
Основная ставка Центрального банка оставлена без изменений на уровне 14% годовых в целях достижения баланса между снижением инфляции до 10% к концу года и одновременным поддержанием экономической активности в условиях сохранения проинфляционных факторов и рисков, а также неопределенностей касательно степени их влияния.
Текущие денежно-кредитные условия и положительные ожидания вокруг внешнеэкономической ситуации повышают уверенность в достижении прогнозируемого уровня инфляции.
Курс узбекского сума на начало новой недели укрепился против доллара США. На 13.09.2021 г. курс по данным ЦБ РУз составляет 10655,91 за 1 USD в процентном выражении сум повысился за неделю на 0,14%.
ЦБ РУз отмечает, что за январь-июль объем производства промышленных товаров увеличился на 8,9% к соответствующему периоду прошлого года, и на 6,1% по сравнению с аналогичным периодом 2019 года. В свою очередь, объем оказанных услуг вырос на 20,5% по сравнению с 2020 годом, и на 21,3% относительно 2019 года.
Поддержку экономическому росту и инвестиционной активности до конца года будут оказывать фискальное стимулирование и сохраняющиеся в экономике денежно-кредитные условия.
Одновременно с этим, более высокий по сравнению с прошлым годом ожидаемый бюджетный дефицит и повышение с 1 сентября социальных пособий, пенсий и заработных плат, приведет к значительному увеличению потребительского спроса в экономике.
Согласно июльскому докладу Международного валютного фонда, несмотря на то, что прогноз реального роста мировой экономики в 2021 году остался неизменным на уровне 6,0%, прогнозы для развитых стран пересмотрены в сторону повышения, а для развивающихся стран – в сторону небольшого снижения, с учетом ситуации, связанной с пандемией, и скорости вакцинации.
В январе-июле 2021 года объем экспорта (без учета золота) составил 6,7 млрд. долларов, увеличившись на 35% к соответствующему периоду 2020 года. В свою очередь, объем импорта достиг 13,4 млрд. долларов что на 19% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Объем поступивших трансграничных денежных переводов за 8 месяцев вырос на 35% по сравнению с соответствующим периодом 2020 года, составив 4,9 млрд. долларов США (3,6 млрд. долларов США в 2020 г.) и на 26% к аналогичному периоду 2019 года (3,9 млрд. долларов США). Это служит одним из основ поддержания потребительской активности.
Вышеперечисленные факторы, сыграли важную роль в формировании стабильного объема предложения иностранной валюты и обменного курса национальной валюты на внутреннем валютном рынке. В течение первых 8 месяцев 2021 года курс сума находился в диапазоне 10449-10683 сум/доллар США и с начала года обесценился на 2%.
Но фактор раннего сворачивания программы QE все еще поддерживает доллар на мировом рынке. Данные по инфляции в США, в частности, могут усилить опасения, что Федеральная резервная система начнет отказываться от своей ультра-либеральной политики даже на фоне распространения COVID-19. А сегодня эти опасения поддержал представитель ФРС. Президент ФРБ Филадельфии Патрик Харкер в интервью Nikkei заявил в понедельник, что выступает за скорейшее сворачивание стимулов.
Президент ФРБ Филадельфии Патрик Харкер в интервью сказал “«Мой базовый прогноз: мы по-прежнему будем иметь инфляцию около 4% к концу году, а затем она начнет снижаться до 2% в 2022 и 2023 годах. Однако я вижу повышенный риск того, что инфляция может превысить эти цифры». «Я хотел бы в ближайшее время начать процесс сокращения, чтобы мы могли завершить его раньше, если нам нужно будет увеличить процентную ставку, чтобы у нас были развязаны руки. И я думаю, что нам нужно рассмотреть этот вариант».
Во вторник (14.09.2021г.) будут опубликованы данные по базовому индексу потребительских цен в годовом а так же месячном ожидании. Ранее показатели ИПЦ равнялись в годовом 4,3%, а месячном 0,3%. Доллар может пойти на наступление если данные показатели выйдут выше, так как это сигнализирует, что ужесточение денежно кредитной политик уже необходимо.
Рассматривая все выше сказанное, можно полагать, что укрепление узбекского сума — это временное коррекция. Ключевую роль на этой неделе сыграют данные по инфляции США и комментарии лиц входящих в комитет по открытым рынкам ФРС по отношению к политике количественного смягчения перед заседанием ФРС 22го сентября. На этой неделе ожидается возобновление роста американского доллара против узбекского сума в диапазоне 10680-10750 за 1 USD.