21 Sep 2021 |  6,795
O'tgan hafta moliya bozoridagi yangiliklar bilan boy bo'lib, AQSh dollari boshqa valyutalarga nisbatan biroz kuchaydi.
O'zbekiston Markaziy banki so'm kursini muvozanatlashtirdi.
Bu, shuningdek, o'zbek so'miga nisbatan dollar kursida ham kuzatildi.
O'zbek so'mining yangi haftaning boshidagi kursi AQSh dollariga nisbatan pasaydi. O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki ma'lumotlariga ko'ra, 1 AQSh dollari uchun kurs 10674,08 ni tashkil etib, bu bir hafta davomida  0,12%ga oshdi.
AQShning eng so'nggi makroiqtisodiy ma'lumotlari inflyatsiya darajasining biroz pasayishini ko'rsatdi, ammo tarixiy me'yorlar bo'yicha yuqori darajada qolmoqda va AQSh Federal zaxira tizimi ertami-kechmi QE dasturini qisqartirishga majbur bo'ladi. Avgust oyida AQShning asosiy iste'mol narxlari olti oy ichida eng sekin sur'atlarda o'sib bordi, bu esa inflyatsiyaning eng yuqori cho'qqisiga chiqishi mumkinligini ko'rsatadi, biroq taklifning doimiy cheklovlari ostida bir muncha vaqt qolishi mumkin.
Mehnat vazirligi, o'tgan oyda barqaror oziq-ovqat va energiya manbalaridan tashqari iste'mol narxlari indeksining 0,1% ga oshganini ma'lum qildi. Bu fevral oyidan beri eng past daromad bo'ldi, iyul oyida 0.3% ga ko'tarildi.
Regulyatorning maxsus rejalari kelgusi chorshanba kuni aniqlanishi mumkin va shu vaqtgacha investorlar keskin harakatlar qilmaslikni afzal ko'rishlari mumkin. Yevropa Markaziy banki kutilmagan hodisalardan ko'ra Federal zahira tizimi tomonidan pul kredit siyosatini keskinlashtirish ehtimoli ko’proq. Bu shuni anglatadiki, AQSh va Yevropa o'rtasidagi farqning oshishi va shu bilan birga AQSh dollarining yaqin oylardagi pasayishdan ko'ra mustahkamlanishi tahmini ko'proq. Federal Ochiq Bozorlar Qo'mitasi (FOMC) bu hafta 22 sentyabr kuni 23:30 da pul -kredit siyosati bo'yicha yig'ilish o'tkazib, FZTning foiz stavkasi bo'yicha qarorini ko'rib chiqadi. Investorlar, barcha valyuta vositalariga nisbatan dollarning mustahkamlanishiga olib keladigan QE dasturini qisqartirishi e'lon qilinishini kutishmoqda, bu esa 10 yillik AQSh davlat obligatsiyalarining rentabelligini oshiradi.
Bugungi kunda DXY dollar indeksi 93,350 psixologik darajada turibdi. Shuni ham hisobga olish kerakki, o'tgan haftada qish mavsumiga tayyorgarlik ko'rishda energotashuvchilar narxlari keskin oshdi va bu yetakchi mamlakatlar iqtisodiyoti ko'rsatkichlariga salbiy ta'sir ko'rsatmoqda. Bugungi kunda energotashuvchilarning narxlari oshishi inflyatsiya ko'rsatkichlaridan ko'ra muhimroq ahamiyatga ega.
O'tgan haftaning voqealarini hisobga olgan holda, o'zbek so’mining dollarga nisbatan kursi yuqoriligicha qoladi va 1 AQSh dollari uchun 10680-10770 oralig'ida bo'ladi.

21 Sep 2021 |  6,794
Прошлая неделя была богата новостными событиями на финансовом рынке на фоне которых доллар США немного укрепился против других валют.
Центральный банк Узбекистана сбалансировал курс узбекского сума.
Также это наблюдалось и в курсе доллара по отношению к узбекскому суму.
Курс узбекского сума на начало новой недели снизился против доллара США. На 19.09.2021 г. курс по данным ЦБ РУз составляет 10674.08 за 1 USD в процентом выражении сум повысился за неделю на 0,12%.
Последние макроэкономические данные по США показали некоторое замедление темпов роста инфляции, но все равно она продолжает оставаться на высоком по историческим меркам уровне, и ФРС США рано или поздно будет вынужден приступить к сокращению программы QE. Базовые потребительские цены в США в августе росли самыми медленными темпами за шесть месяцев, что свидетельствует о том, что инфляция, вероятно, достигла пика, хотя некоторое время может оставаться высокой на фоне постоянных ограничений предложения.
Министерство труда сообщило, что  индекс потребительских цен без учета нестабильных продуктов питания и энергоносителей вырос на 0,1% в прошлом месяце. Это был наименьший прирост с февраля, после роста на 0,3% в июле.
Конкретные планы регулятора могут проясниться уже в следующую среду, и до этого времени инвесторы, вероятно, предпочтут не делать резких движений. Ястребиный сюрприз со стороны Федеральной резервной системы гораздо более вероятен, чем сюрприз со стороны Европейского центрального банка. Это означает, что увеличение дифференциала ставок между США и Европой, а вместе с ним и укрепление доллара США, более вероятно, чем снижение в ближайшие месяцы. На этой неделе 22 сентября в 23:30 Федеральный комитет по открытым рынкам (FOMC) проведет заседание по денежно-кредитной политике, где будет рассматриваться решение по процентной ставке ФРС . Инвесторы ждут, чтобы увидеть, будет ли сделано объявление о сокращении QE на фоне которого произойдет укрепление доллара по отношению ко всем валютным инструментам что приведет к росту доходности 10-ти летних государственных облигаций США.
На сегодняшний день индекс доллара DXY находится на психологической отметке 93,350. Также необходимо принять во внимание что на прошлой неделе цены на энергоносители резко возросли на фоне подготовки к зимнему сезону , что негативно отразиться на показателях экономик ведущих стран. Повышение цен на энергоносители являются более чем актуальными нежели инфляционные показатели.
Учитывая события прошлой недели, можно полагать, что курс узбекского сума по отношению к доллару сохранится в восходящем тренде и будет  находится в диапазоне 10680-10770 за 1 USD.