28 Sep 2021 |  6,874
O'tgan hafta muhim makroiqtisodiy hodisalar fonida AQSh dollari boshqa valyutalarga nisbatan o'z o'rnini yo'qotdi, biroq hafta oxirida o'z pozitsiyalarini tiklab mustahkamlandi. Bozorda noaniqlik hali ham hukmronlik qilmoqda va bulutlar quyuqlasha boshladi, chunki AQSh Federal zaxira tizimi boshlig'i Jerom Pauell QE dasturining qisqartirish aniq sanasini aytmagan.
O'zbek so'mining AQSh dollariga nisbatan korreksiyasi
Bunga ishsizlikning kamayishi yordam berishi kerak, uning ko'rsatkichlari so'nggi paytlarda esa unchalik ham rag'batlantirmayapti. Aksariyat sarmoyadorlar, cheklovning boshlanishi AQSh Federal Rezervining noyabr yig'ilishida e'lon qilinadi, deb hisoblaydilar.Yangi haftaning boshida o'zbek dollarining AQSh dollariga nisbatan kursi pasaydi. 2021-yil 27-sentyabr holatiga ko'ra, O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki ma'lumotlariga ko'ra, kurs 1 AQSh dollari uchun 10650,06 ni tashkil etdi, bir hafta davomida so'm 0,23%ga oshdi.
AQSh Markaziy banki siyosat parametrlarini o'zgarishsliz qoldirdi va kutilganidek, aktivlarni sotib olishni kamaytirish boshlanganini e'lon qilmadi. Ammo Federal Zaxira "aktivlarni sotib olish tezligining pasayishi yaqin orada talab qilinishi mumkin", deb aytgan va Federal Zaxira raisi Jerom Pauell, boshqaruv kengashi a'zolari, bu qisqarish 2022-yil o'rtalarida yakunlanishi mumkin, deb hisoblaydi, bu esa keyinchalik stavkalarni oshirish uchun yo'l ochadi. AQSh dollari, sharhlaridan keyin sezilarli darajada ayniqsa, evro va yen'ga nisbatan oshdi. AQShning daromad chizig'i pasayib ketdi va federal fondlar bo'yicha fyucherslar bozori oktyabr oyida 50% o'sish ehtimoli va dekabr oyida 25 asosidagi ballarning o'sishini to'liq baholash imkonini berdi.
Dollar juma kuni boshqa valyutalarga  nisbatan haftalik past darajadan yuqori savdoni amalga oshirdi va payshanba kuni deyarli bir oy ichida eng katta pasayishidan so'ng nafas oldi. Ko'chmas mulk giganti China Evergrande Group taqdiri haqida ham savollar qolmoqda. Bu holat dollarni asosiy mudofaa aktivi sifatida qo'llab-quvvatlayapti.
Dollarni savatiga nisbatan o'lchaydigan dollar indeksi payshanba kuni 0.36% ga pasayganidan keyin 0.04% ga oshib, 93.142 ga yetdi va 17-sentyabrdan buyon eng past darajasiga 92.977 etdi. Bu haftadagi foydani zararsizlantirdi va indeksning 0,09%ga pasayishiga olib keldi.
Investorlar bozorda katta o'zgarishlarni kutishmayapti. Valyuta bozorlaridagi kutilayotgan o'zgaruvchanlik ko'rsatkichlari pandemiya boshlanishida keskin ko'tarilgandan keyin doimiy ravishda pasayib bormoqda. Sentyabr oyining o'rtalarida, yevroning dollarga nisbatan 3 oylik yashirin o'zgaruvchanligi - dunyodagi eng faol sotiladigan valyuta juftligining variantlar qiymatiga qarab kutilayotgan o'zgaruvchanligining o'lchovi - bir yil ichida eng past darajaga tushib ketdi. 2020-yil boshidan buyon rekord darajaga yaqinlashmoqda. Funt sterling va yenaning dollarga nisbatan shunga o'xshash ko'rsatkichlari ham rekord darajaga yaqin. Bozorlar kelgusi yil duch keladigan muammolarni - yuqori inflyatsiya, stavkalarning oshishi, soliqlarning oshishi, geosiyosiy keskinliklarni hisobga olsak, valyuta bozorida past o'zgaruvchanlik uzoq vaqt saqlanib qoladi deb taxmin qilish mumkin.
Yuqoridagi omillarni hisobga olgan holda, o'zbek so'mining dollarga nisbatan kursi ko'tarilish tendensiyasida qoladi va 1 AQSh dollariga 10650-10720 oralig'ida bo'ladi deb taxmin qilish mumkin.

28 Sep 2021 |  6,873
На минувшей неделе на фоне важных макроэкономических событий американский доллар сдал позиции в отношении других валют но в конце недели он укрепился отыграв свои позиции. На рынке до сих пор царит неопределенность и тучи начинают сгущаться так как глава ФРС США Джером Пауэлл не назвал конкретной даты начала сворачивания программы QE.
Коррекция узбекского сума по отношению к доллару США
Этому должно поспособствовать снижение безработицы, показатели которых в последнее время не очень радуют.  Большинство инвесторов полагают что начало сворачивания  будет объявлено в ноябрьском заседании ФРС США.  Курс узбекского сума на начало новой недели снизился против доллара США. На 27.09.2021 г. курс по данным ЦБ РУз составляет 10650.06 за 1 USD процентом выражений сум повысился за неделю на 0,23%.
Центральный банк США оставил параметры политики без изменений и, как и ожидалось, не объявил о начале сокращения покупок активов. Но Федеральная резервная система заявила, что «в ближайшее время может потребоваться замедление темпов покупки активов», а председатель ФРС Джером Пауэлл сказал, что члены совета директоров полагают, что сокращение может завершиться примерно в середине 2022 года, что откроет путь для повышения ставок после этого.  Доллар США значительно вырос после его комментариев, особенно по отношению к евро и иене. Кривая доходности в США выровнялась, и фьючерсные рынки на ставку по федеральным фондам ФРС сместились так, что теперь допускают 50% вероятности повышения в октябре и полностью оценивая повышение ставки на 25 базисных пунктов в декабре.
В пятницу доллар находился выше недельного минимума по сравнению с основными аналогами, взяв передышку после своего крупнейшего падения почти за месяц в четверг. Еще остаются вопросы о судьбе находящегося в предбанкротном положении гиганта в сфере недвижимости China Evergrande Group. Эта ситуация поддерживает доллар как главный защитный актив.
Индекс доллара, который измеряет курс доллара по отношению к корзине из шести конкурентов, вырос на 0,04% до 93,142 после падения на 0,36% в четверг и коснулся самого низкого уровня с 17 сентября на уровне 92,977. Это нивелировало прибыль за неделю и привело к падению индекса на 0,09%.
Инвесторы не ждут серьезных изменений на рынках. Показатели ожидаемой волатильности на валютных рынках постоянно снижаются после того, как они резко выросли в начале пандемии. В середине сентября трехмесячная скрытая волатильность евро по отношению к доллару — широко отслеживаемый показатель ожидаемой волатильности наиболее активно торгуемой валютной пары в мире, основанный на стоимости опционов, — упала до минимального уровня за год и приближается к рекордному значению с начала 2020 года. Аналогичные показатели для фунта стерлингов и иены по отношению к доллару также близки к рекордным минимумам.  Учитывая проблемы, с которыми рынки столкнутся в течение следующего года — высокая инфляция, повышение ставок, увеличение налогов, геополитическая напряженность можно предположить что низкая волатильность сохранится на валютном рынке надолго.
Принимая во внимание  вышесказанные факторы, можно полагать, что курс узбекского сума по отношению к доллару сохранится в восходящем тренде и будет  находится в диапазоне 10650-10720 за 1 USD.