28 Jan 2021 |  10,342
Ijtimoiy tarmoqlarda omonatlar va jamgárish mavzusiga oid muhokamalarni tahlil qilish natijasida, fuqorolar orasida jamgárish va pullarni boshqarish bo’yicha eng ko’p uchraydigan 3ta xato fikrni aniqladik.
Jamg’arishda eng ko’p uchraydigan 4ta xato va ularni qilmaslik yo'llari.
Pullarni jamg’arishda eng ko’p qilinadigan 4ta xato.
Ijtimoiy tarmoqlarda omonatlar va jamgárish mavzusiga oid muhokamalarni tahlil qilish natijasida, fuqorolar orasida jamgárish va pullarni boshqarish bo’yicha eng ko’p uchraydigan 3ta xato fikrni aniqladik. Mazkur postda shu fikrlar xatoligini tushuntiramiz
1-xato: Omonatlar foizi past, “tugílgan” foizlarni inflyatsiya yeb qo’yadi. Undan ko’ra pullarimni uyda saqlayman.
Xaqiqatdan, inflyatsiya (2020 yil yakuni boýicha - 11.1%) omonat “tug’gan” foizlarni bir qismini yeydi. Ammo, agar siz pullaringizni omonatga qo’ymasdan uyda saqalsangiz inflyatsiya foizlarni emas pullaringizni bir qismini yeydi. Ya’ni, sizni farazingiz bo’yicha pullar uyda xavsiz joyda turgan xar bir kun davomida pullaringiz qiymati kamayib boradi.
2-xato: So’mda omonatga pul qo’ysam kurs oshsa pulim kamayadi. Yaxshisi dollarga almashtirib uyda saqlayman va kurs ko’tarilishidan yutaman.
Afsuski, inflyatsiya faqat so’mdagi pulni kemirmaydi. Nisbatan past bo’lsada dollarda ham inflyatsiya mavjud. Shu sababli bo’sh AQSH dollaridagi mablag’laringizni banklar taklif etayotgan dollardagi omonatlarga qo’yganingiz ma’qul.
3-xato: Banklarga ishonch yo'q. Bank bankrot bo’lsa pulim kuyadi.
Fuqorolarning omonatlari to’liqligicha “Fuqorolarning omonatlarini kafolatlash jamg’armasi” tomonidan kafolatlanadi. Bu degani bank yopilib ketsa xam sizni pullaringiz aniq qaytariladi. “Bu jamg’arma pulimni qaytarishiga ancha vaqt ketadi” desangiz, yechim sifatida pullaringizni davlat banklariga qo’yishingiz mumkin. To’g’ri davlat banklarida xam bankrotlik riski mavjud, lekin bu risk shunchalik pastki chet elliklar xech qanday kafolatsiz ularga yuzlab million dollarlarni ishonib topshirishmoqda.
4-xato: Kartamdagi pul tursa 10-15 kun turadi, keyin ishlatishimga kerak. Bu qisqa muddatga qanchayam foiz to’lanardi, undan ko’ra pulim kartada turursin.
Keling hisoblab ko’ramiz, misol uchun kartangizda turgan 2 mln. so’m pul, bank omonatiga qo’yilsa xar bir kun uchun sal kam ming so’m “tugádi”. Agar pulingiz omonatda 15 kun tursa bir kunlik obedingizni puli chiqadi. To’g’ri bu kata pul emas, lekin yil davomida buni odat qilsangiz pulingiz bo’sh turgan kunlar uchun yaxshigina foiz hisoblanadi.

28 Jan 2021 |  10,341
Самым распространенным ответом пользователей Фейсбук под постами на тему «в каком банке самый высокий процент по вкладам?» или «в каком банке лучше хранить деньги?» является ответ который можно условно обобщить под фразой «Храните свои сбережения под матр
4 часто повторяемых ошибок при сбережении и пути их избежания.
Самым распространенным ответом пользователей Фейсбук под постами на тему «в каком банке самый высокий процент по вкладам?» или «в каком банке лучше хранить деньги?» является ответ который можно условно обобщить под фразой «Храните свои сбережения под матрасом». Аргументы сторонников матраса, как места хранения сбережения можно условно разделить на 4 вида. В данном посте мы объясним ошибочность каждого их этих утверждений.
Аргумент 1. Хранить деньги в банках не безопасно.
Во первых, все вклады граждан полностью гарантированы Фондом страхования вкладов граждан. Это значит, что даже если банк закроется, фонд вернет все деньги по вкладам физических лиц. Во вторых, если вас беспокоит уровень риска частных банков, можно положить деньги в государственные банки, риск которых находится на достаточно низком уровне, что иностранные инвесторы доверяют им сотни миллионов долларов без каких-либо гарантий.
Аргумент 2: Процентные ставки по вкладам очень низкие, процентный доход “съест” инфляция. Лучше хранить дома.
На самом деле, инфляция (11,1% по итогам 2020г.) съедает только часть процентного дохода по вкладам. Однако, если хранить деньги дома, вместо процентов инфляция съедает часть денег. То есть, в то время как вы думаете что деньги в сохранности, с каждым днем стоимость ваших денег уменьшается.
Аргумент 3: Девальвация национальной валюты обесценит вашы сбережения, лучше обменять на доллары и положить под матрас.
Да, как и во многих развивающихя рынках в Узбекистане присутствует значительный риск девальвации национальной валюты, который составил 10.2% по итогам 2020 года. Однако, перевод сбережений в доллары и хранение их дома не является оптимальным решением. Причина заключается в том, что доллары США также подвержены инфляции, хоть и на относительно низком уровне. То есть, доллары хранящиеся дома с каждым днем теряют покупательскую способность. По этой причине рекомендуется вкладывать свободные доллары в валютные вклады либо другие интсрументы.
Аргумент 4: Деньги на моей карте остаются без использовани всего 10-15 дней, потом я должен их использовать. За такой короткий срок я ничего не заработаю.
Сегодня на рынке есть много вкладов с возможностью снятия средств без потери процентов. Это означает, что вы имеете возможность гибко управлять своими деньгами.
Давайте посчитаем. При процентной ставке 17% годовых (такова на сегодняшний день самая высокая ставка по вкладам с возможностью снятия средств) вклад в размере 3 млн. сум будет давать доход почти полторы тысячь сум в день. Как говориться, копейка рубль бережет. При грамотном управлении свободных денег (которые зачастую так и так остаются на карте), за год можно заработать ощутимую сумму.