02 Nov 2021 |  11,183
Koronavirus tufayli bloklar bilan murakkablashgan global iqtisodiy vaziyat asta-sekin tiklanmoqda, bu esa AQSh Federal zaxira tizimi siyosatini o'zgartirishni va'da qilmoqda.
Federal Rezerv yig'ilishi kutilayotgan bir paytda dollar o'z o'rnini yo'qotmoqda
Endi Fed qayta sotib olish hajmining qisqarishi boshlanishini e'lon qilishga rasman tayyor. Va inflyatsiya dinamikasi bo'yicha (hozirda bu ko'rsatkich yillik 2% darajasidagi maqsadli ko'rsatkichlardan sezilarli darajada yuqori) sezilarli darajada pasaygan va inqirozdan oldingi davrga deyarli yaqinlashgan. Moliyaviy bozorlar 2021-yil 3-noyabrda bo‘lib o‘tadigan AQSh Federal zaxira tizimi yig‘ilishini kutayotgan noaniqlik ichida.  Shu munosabat bilan 2021-yil 1-noyabrdan boshlab o‘zbek so‘mi AQSh dollariga nisbatan mustahkamlandi. Oʻzbekiston Markaziy banki maʼlumotlariga koʻra, kurs 1 dollar uchun 10674,21ni tashkil etib bir hafta ichida 0,27% ga kamaydi.
Iqtisodiy o'sishning an'anaviy ko'rsatkichi bo'lgan obligatsiyalar bozori global markaziy banklar foiz stavkalarini rekord darajada past darajadan oshirishga tayyorlanayotgani haqida dahshatli ogohlantirmoqda.
Savdogarlar kelasi yili Buyuk Britaniya, Yangi Zelandiya va Janubiy Koreya kabi mamlakatlarda yashash narxi va mahsulotlar narxining oshishi fonida foiz stavkalarining oshishiga pul tikishmoqda. Shunga qaramay, rentabellik egri chizig'ining tekislanishi - tarixan iqtisodiy salomatlikning bozor o'lchagichi sifatida qabul qilingan - qo'llab-quvvatlashning tez tugashi yangi tiklanishga zarar yetkazishi mumkin bo'lgan tashvish ortib borayotganiga ishora qilmoqda.
"Keyingi yig'ilishda aktivlarni qayta sotib olish hajmining qisqartirilishi e'lon qilinishi kutilmoqda, ammo bu jarayon bir necha oyga cho'ziladi va foiz stavkasi 2023-yilgacha oshirilmaydi", dedi Ian Xatzius dushanba kuni Bloomberg telekanaliga bergan intervyusida.
Payshanba kuni Amerika valyutasi bosim ostida bo'lib, DXY indeksidagi oylik eng past ko'rsatkichlarni qayta yozdi. Bosimga yalpi ichki mahsulotning zaif ma'lumotlari sabab bo'ldi, bu esa iqtisodiy o'sishni kutilganidan yomonroq ko'rsatdi, shu bilan birga inflyatsiya kutilganidan tezroq o'sishda davom etdi. Kelgusi yilning oxirigacha stavka joriy darajada saqlanib qolishi ehtimoli arzimas 4% ni tashkil qiladi va eng katta ehtimol bu davrdagi ikki martalik ssenariydir.
Qizig‘i shundaki, investor bunday o‘zgarishi kutishlari dollarning o‘sishiga turtki  bera olmaydi va qimmatli qog‘ozlar kuchayishini to‘xtata olmaydi. Biroq, investorlar va savdogarlar qisqa muddatda bozorlarning irratsional xulq-atvorini va juda oqilona – uzoq muddatda eslashlari kerak. Bunday holda, qisqa muddatli stavkalarning barqaror o'sishi qimmatli qog'ozlar va xom ashyo uchun jiddiy qarama-qarshilik bo'lib xizmat qiladi, biroq ularning narxi bir muncha vaqt oshishi mumkin.
Dollar chiziqni kesib o'tmaguncha, u 50 kunlik harakatlanuvchi o'rtacha ko'rsatkichga nisbatan pasayishda qo'llab-quvvatlashni davom ettirdi. Bu daraja xuddi sentabr oyida bo'lgani kabi dollar o'sishi uchun yangi turtki uchun boshlang'ich nuqta bo'lishi mumkin.
Amerika bozorlari muntazam sessiyani qanday yopishiga e'tibor qaratish lozim. Oxirgi uch kun ichida, yopilish davrida Amerika aktsiyalarining sotuvi ustunlik qildi. Bu kompaniyalarning ijobiy hisobotlariga qaramay, bozor mutaxassislari o'sishdan foyda ko'rayotganining ishonchli belgisidir.
Boshqa tomondan, bu signallarning barchasi Federal Zaxiraning navbatdagi yig'ilishigacha yoki kelgusi hafta AQShning bandlik hisoboti nashr etilishidan oldin ortiqcha ta'kidlanmasligi mumkin. Yangi ma'lumotlar asosida vaziyat keskin o'zgarishi mumkin. Bir narsa aniq: kelgusi hafta asabiy va beqaror bo'lishni va'da qiladi.
Yuqoridagi voqealar fonida, shuningdek, AQSh Federal rezerv tizimi 2021-yil 2-3-noyabr kunlari boʻlib oʻtadigan yigʻilishda AQSH dollarini barcha yoʻnalishlarda mustahkamlaydigan QE dasturini qisqartirish boshlanganini eʼlon qilishini kutish mumkin. Bu o'zbek so'miga ham ta'sir qiladi, bu esa kelajakda o'sish tendensiyasida qoladi va 1 dollar uchun 10680-10720 oralig'ida bo'ladi deb tahmin qilish mumkin.

02 Nov 2021 |  11,182
Мировая экономическая ситуация, осложненная локдаунами из-за коронавируса, постепенно восстанавливается, что сулит изменением политикой ФРС США.
Доллар сдает позиции на фоне ожидания заседания ФРС
ФРС сейчас формально готова объявить о начале сокращения объема выкупа активов. И по динамике инфляции (в текущий момент показатель существенно выше целевых значений на уровне 2% годовых), и по уровню безработицы, которая существенно снизилась и практически приблизилась к докризисным уровням. Финансовые рынки  находятся в неопределенности  в ожидании заседания ФРС США которое состоится 3 ноября 2021г. И на этом фоне узбекский сум укрепился по отношению к доллару США  и по состоянию на 01.11.2021.  курс по данным ЦБ РУз составляет 10674.21 за 1 USD процентом выражений сум снизился за неделю на 0,27%.
Рынок облигаций, традиционный индикатор экономического роста, зловеще предупреждает, что мировые центральные банки готовятся к повышению процентных ставок с почти рекордных минимумов.
Трейдеры делают ставки на повышение процентных ставок в следующем году в странах, включая Великобританию, Новую Зеландию и Южную Корею, на фоне резкого роста стоимости жизни и цен на сырье. Тем не менее, сглаживание кривых доходности - исторически воспринимаемое как оценка рынком экономического здоровья - указывает на растущую обеспокоенность тем, что такое быстрое прекращение поддержки нанесет ущерб зарождающемуся восстановлению.
«О сворачивании выкупа активов, как ожидается, будет объявлено на следующем заседании, но этот процесс растянется на месяцы, а процентная ставка будет повышена не ранее 2023г»., сказал в интервью телевидению Блумберг в понедельник Ян Хациус.
Американская валюта оказалась под давлением в четверг, переписав месячные минимумы по индексу DXY. Давление спровоцировали слабые данные по ВВП, которые продемонстрировали рост экономики хуже ожиданий, в то время как инфляция продолжила повышаться быстрее прогнозов. Шансы на то, что ставка останется на текущем уровне до конца следующего года, составляют ничтожные 4%, а наиболее вероятным рынки сейчас считают сценарий двух повышений в течение этого периода.
Интересно, что такой сдвиг в ожиданиях со стороны инвесторов не в силах подпитать рост доллара, равно как и остановить укрепление акций. Впрочем, инвесторам и трейдерам стоит помнить об иррациональном поведении рынков в краткосрочной перспективе и исключительно рациональном – в долгосрочной. В данном случае устойчивый рост краткосрочных ставок выступает серьезным встречным ветром для акций и сырья, хотя какое-то время их цены могут расти.
Пока доллар не переступил черту, продолжая получать поддержку на спаде к 50-дневной средней. Этот уровень может оказаться отправной точкой для нового импульса роста доллара точно также, как это было в сентябре.
Стоит обращать внимание и на то, как американские рынки закрывают регулярную сессию. В течение последних трех дней под закрытие преобладали продажи американских акций. Это верный сигнал к тому, что профессионалы рынка фиксируют прибыль от роста, несмотря на позитивные отчеты компаний.
С другой стороны, всем этим сигналам можно не придавать излишне большого значения до следующего заседания ФРС или даже до публикации отчета по занятости США на будущей неделе. Ситуация может кардинально измениться в свете новых данных. Одно не вызывает сомнений: предстоящая неделя обещает стать нервной и волатильной.
На фоне вышесказанных событий   а также в ожидании того, что ФРС США на заседании 2-3 ноября 2021 года объявит о начале сворачивания программы QE  что укрепит доллар США во всех направления можно ожидать  что это коснеться и узбекского сума  который в будущем сохраниться в восходящем тренде и будет находится в диапазоне 10680-10720 за 1 USD.