“Xalq banki” ning moliyaviy sog’lomlashtirish bo’yicha rejalari belgilab olindi
So'nggi paytlarda bankda NPLning ko'tarilishi keng jamoatchilikda bahs-munozaralarga sabab bo'ldi. Tadbirda kredit portfelidagi muammoli kreditlar ulushini maqbul darajaga tushirish, shuningdek, mijozlar bilan ishlash tizimini qayta ko‘rib chiqish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, Kuzatuv kengashining mustaqil a’zolari va Markaziy bank vakillari ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, Yig‘ilishda bank boshqaruvining 2021-yil 9 oylik (III-chorak) yakunlari bo‘yicha bank faoliyati natijalari hamda biznes-reja ijrosi to‘g‘risidagi hisoboti, Pandemiya sababli yaratiladigan zaxiralar bo‘yicha aniq ma’lumotlarni hamda kredit portfelidagi harakatsiz kreditlar (NPL) ko‘rsatkichini prognozlashtirish bo‘yicha hisobotlari tinglandi.
Eslatib o'tamiz, avgust oyi boshida “Xalq banki” NPLning o'sishi tufayli tijorat kreditlarini berishni to'xtatgan edi. O'sha paytda muammoli kreditlar darajasi 24 foiz (5,13 mlrd. so'm) darajasida edi. 1-sentabrga qadar bu ko‘rsatkich 23,1 foizga (4,88 milliard), 1-oktabrga kelib esa 22,7 foizga (4,77 milliard) pasaygan. Muammoli kreditlar darajasining pasayishiga qaramay, bank haligacha tijorat kreditlarini tiklagani yo‘q. Kreditlar faqat davlat dasturlari doirasida imtiyozli shartlarda berilmoqda.
S&P Global Ratings xalqaro agentligi avgust oyida Xalq Bankning uzoq muddatli kredit reytingini BB- dan B+ ga tushirdi va qisqa muddatli reytingini barqaror prognozli B darajasida tasdiqladi. Agentlikning kredit reytingini pasaytirishi bank aktivlari sifati yomonlashgani bilan izohlangan. NPL ulushi o'rtacha tizim darajasidan sezilarli darajada yuqori 6-7%. Reytinglar bo'yicha barqaror prognoz S&P Global Ratings tahlilchilarining bank kredit ko'rsatkichlarining yanada yomonlashishiga yo'l qo'ymasligi haqidagi fikrini aks ettiradi.

Народный банк планирует снизить уровень NPL до приемлемого уровня, также снизить уровень проблемных кредитов в кредитном портфеле. На заседании Наблюдательного совета обсуждался вопрос финансового оздоровления банка.
Недавний рост NPL в банке вызвал споры среди широкой общественности. Мероприятие было посвящено снижению доли проблемных кредитов в кредитном портфеле до приемлемого уровня, а также рассмотрению системы работы с клиентами. Также состоялось собрание с участием независимых членов Наблюдательного совета и представителей Центрального банка.
На заседании также был рассмотрен отчет руководства банка об итогах банковской деятельности и выполнения бизнес-плана за 9 месяцев 2021 года (III квартал), были заслушаны точные данные по резервам, созданным в связи с пандемией, а также отчеты о прогнозе фиксированных кредитов (NPL) в кредитном портфеле.
Напомним, в начале августа Народный банк прекратил выдачу коммерческих кредитов из-за роста NPL. На тот момент уровень проблемных кредитов составлял 24% (5,13 млрд сумов). По состоянию на 1 сентября этот показатель снизился на 23,1 процента (4,88 миллиарда), а по состоянию на 1 октября - на 22,7 процента (4,77 миллиарда). Несмотря на сокращение проблемных кредитов, банк пока не возобновил коммерческое кредитование. Кредиты предоставляются только на выгодных условиях в рамках государственных программ.
В августе международное агентство S&P Global Ratings понизило долгосрочный кредитный рейтинг Xalq Bank с BB до B и подтвердило его краткосрочный рейтинг на уровне B со стабильным прогнозом. Понижение рейтинга агентства объяснили ухудшением качества банковских активов. Доля NPL значительно превышает средний системный уровень 6-7%. Стабильный прогноз по рейтингам отражает мнение аналитиков S&P Global Ratings о том, что банк не допустит дальнейшего ухудшения кредитных рейтингов.