Bugungi kunda mablag'larni saqlash va ko'paytirishning turli mexanizmlari mavjud. Ular bir-biridan ishonchliligi, daromadlilik darajasi, xizmat ko'rsatishning murakkabligi va risklari bilan farqlanadi.
Turli xil aktivlar va instrumentlar turli vazifalar uchun mos keladi. Investor qanchalik ko'p daromad olishni xohlasa, shunchalik ko'p tavakkal qilishi kerak. Hatto daromad olmasdan, zarar ham ko'rish ehtimoli mavjud.
Bank omonatlari va qimmatli qog'ozlarga investitsiyalarni solishtiramiz.
Omonat - yuqori ishonchli instrumentlar ro'yxatida 1-o’rinni egallaydi deb aytish mumkin.
Bank omonatlari qisqa muddatga – bir necha oydan 2-3 yilgacha pul mablag'larini investitsiya qilishning oddiy va qulay usuli hisoblanadi. Omonatchiga bank bilan shartnoma tuzish kifoya, maxsus bilim yoki murakkab harakatlar talab etilmaydi. Pulni yo‘qotish xavfi yo‘q: banklardagi omonatlar Fuqarolarning banklardagi omonatlarini kafolatlash fondi tomonidan sug‘urta qilinadi. Daromad oldindan ma'lum va u bank bilan tuzilgan shartnomada ko'rsatilgan bo’ladi.
Hozirgi vaqtda bank omonatlari bo'yicha daromad o'rtacha taxminan inflyatsiya darajasiga teng. Nominal ko'rinishda omonatlarga qo'yilgan kapital o'sadi, lekin uning sotib olish qobiliyati juda sekin oshadi. Ko'p yillar davomida investitsiya qilish uchun omonatlar eng yaxshi tanlov emas. Inflyatsiya darajasidan yuqoriroq daromad olish uchun daromadliroq va, albatta, xavfliroq usullardan foydalanish kerak.
Omonatlarning afzallik va kamchiliklari
| Afzalliklar | Kamchiliklar |
| Pulni jamg’arish uchun ishonchli, hamma uchun mavjud va oldindan prognoz qilinadigan vosita | Risk darajasi yuqori bo’lgan instrumentlarga qaraganda daromadlilik darajasi pastroq |
| Banklardagi mablag'lar davlat sug'urta tizimi bilan himoyalangan | Daromadni saqlab qolgan holda omonatni muddatidan oldin yopish imkoniyati mavjud emasligi |
| Siz qancha daromad olishingizni oldindan bilasiz | |
| Doimiy boshqaruvini talab qilmaydi |
Qimmatli qog'ozlarga (aktsiyalarga) investitsiyalar
Qimmatli qog'oz (aksiya) - bu ma'lum bir kompaniyaning mulk ulushi bo'lib, u mulkdorning foydaning bir qismiga huquqiga ega ekanligini tasdiqlaydi. Qimmatli qog'ozlarning daromadliligi bank omonatlariga qaraganda ancha yuqori. Daromadni ikkita usulda olish mumkin:
Biroq, hammasi ham aytilgandek oddiy emas. Avvalo, qimmatli qog'ozlarga sarmoya kiritishni boshlash uchun siz fond bozoridagi o'zgarishlarga o'z vaqtida javob berish va yo'qotishlarga duch kelmaslik uchun yetarli bilimga ega bo'lishingiz kerak. Bundan tashqari, oddiy odam qimmatli qog'ozlar savdosini mustaqil ravishda boshlay olmaydi, buning uchun mijoz va fond bozori o'rtasidagi ko'prik vazifasini bajaruvchi vositachilar - brokerlar yordami zarur bo’ladi.
Qimmatli qog'ozlarga investitsiyalar faqat qulay iqtisodiy vaziyatda barqaror daromad keltiradi. Ammo iqtisodiyotga doimiy tebranishlar xos bo’lganligi sababli, qimmatli qog'ozlardan olinadigan daromad har daqiqada o'zgarishi mumkin.
Qimmatli qog'ozlarga investitsiya qilishning afzalliklari va kamchiliklari
| Qulay iqtisodiy sharoitda yuqori daromad olish mumkin | Daromad olish kafolati yo'q. Aktivlar narxi oshishi ham, tushib ketishi ham mumkin |
| Dividendlardan ham, qimmatli qog'ozlarni sotishdan ham daromad olish mumkin | Qimmatli qog'ozlar savdosini boshlash uchun bilim talab etiladi. Tayyorlanmagan odam uchun fond bozorida savdo qilish qiyin |
| Investitsion portfelni turli kompaniyalarning, shu jumladan xorijiy kompaniyalarning aktsiyalari bilan to'ldirish mumkin. Bir emitentning qimmatli qog'ozlari qiymati pasaygan taqdirda, qolgan aktivlar o’zgarmaydi yoki hatto bahosi ko'tariladi | Pulni doimiy ravishda boshqarish kerak. Har kuni strategiyani, xavfning maqbul darajasini tanlash va kotirovkalarni kuzatib borish kerak.
|
| Kichik miqdordagi mablag'ni ham investitsiya qilishingiz mumkin. | Mamlakatdagi va dunyodagi iqtisodiy vaziyatga qaramlik. Har qanday o'zgarishlar fond bozoridagi holatga faol ta’sir ko’rsatadi |
Bugungi kunda O‘zbekiston bozoridagi ishonchli xalqaro moliyaviy brokerlardan biri Depozit.uz hamkori – Freedom Broker hisoblanadi. Ularning yordami bilan siz nafaqat mahalliy kompaniyalarning, balki xorijiy kompaniyalarning qimmatli qog'ozlariga ham investitsiya kiritishni boshlashingiz mumkin.
Ikkita moliyaviy instrument - bank depoziti va qimmatli qog'ozlarga investitsiyalarni taqqoslashda shuni tushunish kerakki, ular umumiy maqsadlarga ega bo'lsa-da, butunlay boshqa printsiplarga muvofiq ishlaydi va turli odamlar uchun mos keladi. Agar siz qo'shimcha tayyorgarlik ko'rishni istamasangiz va siz uchun ishonchlilik va natijani oldindan bilish ustuvor bo'lsa, mablag'laringizni bankka joylashtirishingiz kerak.
Agar ma'lum darajadagi tavakkalchilikka tayyor bo’lsangiz, pulingizni o'zingiz boshqarishni va ular uchun oz’ingiz javobgar bo'lishni xohlasangiz va buning evaziga investitsiyalaringizni bir necha barobar ko'paytirish imkoniyatiga ega bo’lish sizga qiziq bo’lsa, u holda qimmatli qog'ozlarni sotib olish siz uchun mos tanlovdir.

Сегодня для сохранения и приумножения своих средств есть разные механизмы. Они отличаются друг от друга надёжностью, уровнем доходности, сложностью обслуживания и рисками.
Разные активы и инструменты подходят для разных задач. Чем большую доходность хочет инвестор, тем на больший риск ему приходится идти. Есть вероятность не получить доход или даже понести убыток.
Сравним банковские вклады и инвестиции в ценные бумаги.
Вклад – можно сказать №1 в списке надежных инструментов.
Банковские вклады — простой и удобный способ вложить деньги на небольшой срок, от нескольких месяцев до 2—3 лет. Вкладчику достаточно заключить договор с банком, какие-то специальные знания или сложные действия не нужны. Риска потерять деньги нет: вклады в банках застрахованы Фондом гарантирования вкладов граждан в банках. Доходность заранее известна и указана в договоре с банком.
Доходность банковских вкладов сейчас в среднем примерно равна уровню инфляции. В номинальном выражении капитал, размещенный на вкладах, растет, но его покупательная способность увеличивается очень медленно. Для вложения денег на много лет вклады — не лучший выбор. Чтобы получать доходность выше инфляции — реальную доходность, — нужны более выгодные и более рискованные варианты.
Преимущества и недостатки вкладов
| Преимущества | Недостатки |
| Надежный, доступный и предсказуемый инструмент для сохранения денег | Доходность ниже более рискованных инструментов |
| Средства в банках защищены системой государственного страхования | Невозможность досрочного закрытия вклада сохранив доход |
| Вы заранее точно знаете, сколько заработаете | |
| Не требует постоянного управления состоянием |
Инвестиции в ценные бумаги (акции)
Ценная бумага (акция) – это доля владения определенной компании, которые подтверждают, что у владельца есть право на часть прибыли. Доходность ценных бумаг намного выше банковских вкладов. Его можно получить двумя способами:
Однако не всё так просто. В первую очередь для того, чтобы начать инвестировать в ценные бумаги необходимо иметь достаточные знания, чтобы вовремя реагировать на изменения фондового рынка и не понести убытки. Кроме того, обычный человек не сможет самостоятельно начать торговать ценными бумагами, для это требуются посредники – брокеры, которые являются мостом между клиентом и фондовым рынком.
Инвестиции в ценные бумаги приносят стабильный доход только в условиях благоприятной экономической ситуации. Но так как экономике свойственны постоянные колебания, то и доход от ценных бумаг может меняться каждую минуту.
Преимущества и недостатки инвестиций в ценные бумаги
| При благоприятной ситуации высокая доходность | Нет гарантии дохода. Активы могут как подняться в цене, так и рухнуть вниз. |
| Можно получить прибыль за счет как дивидендов, так и продажи самих ценных бумаг | Необходимы знания для того, чтобы начать торговать ценными бумагами. Неподготовленному человеку трудно заниматься торговле на фондовом рынке |
| Инвестиционный портфель можно наполнить акциями разных компаний, в том числе и зарубежных. В случае падения стоимости ценных бумаг одного эмитента остальные активы останутся нетронутыми или даже вырастут в цене | Деньгами постоянно нужно управлять. Необходимо выбрать стратегию, допустимый уровень риска и ежедневно мониторить котировки. |
| Инвестировать можно даже небольшие суммы | Зависимость от экономической ситуации в стране и мире. В случае каких-либо крупных изменений рынок всегда будет активно реагировать, причем не в лучшую сторону. |
На сегодняшний день одним из надёжных международных финансовых брокеров на рынке Узбекистана является партнёры Depozit.uz – Freedom Broker. С их помощью можно начать инвестировать в ценные бумаги не только местных компаний, но и зарубежных.
Сравнивая два финансовых инструмента – банковский вклад и инвестиции в ценные бумаги, важно понимать, что они хоть и имеют общие цели, но работают по совершенно разным принципам и подходят разным людям. Если вы не хотите совершать никакой дополнительной подготовки, а приоритет для вас — предсказуемость и надежность, то смело отправляйте средства в банк.
Если определенная доля риска вам по душе, вы хотите сами управлять своими деньгами и нести ответственность за их изменения, получая взамен возможность многократно приумножить инвестиции — покупка ценных бумаг ваш выбор.