O’zbekiston bozoridagi iste'mol kreditlariga umumiy tavsif
Iste'mol krediti - bu ayrim tovar va xizmatlarni sotib olish maqsadida jismoniy shaxslarga beriladigan kreditdir.
Ma'lumki, iste'mol krediti - bu ayrim tovar va xizmatlarni sotib olish maqsadida jismoniy shaxslarga beriladigan kredit. Bugungi kunda ushbu kredit turi mikrokredit yoki avtokreditga nisbatan juda katta talabga emas, ammo bu kredit turi ham o'z mijozlariga ega. Va buning sababi shundaki, boshqa turdagi kreditlardan (mikrokreditlar, overdraftlar) farqli o'laroq, iste'mol krediti ma'lum maqsadlar uchun – maishiy texnika, aviachiptalar, sayohat paketlarini sotib olish, tibbiy xizmat uchun to'lov, tantanali tadbir va marosimlarni (to'y yoki yubiley) o'tkazish, uyni ta'mirlash kabi maqsadlar uchun beriladi,. Shu bilan birga, bunday kreditning muhim sharti – sotib olinadigan tovar va xizmatlar O'zbekistonda ishlab chiqarilgan bo’lishi shart.
Bunda bank mijoz uchun tovarlar yoki xizmatlar uchun haq to'laydi, shuning uchun qarz oluvchi pulni naqd pulda olmaydi. Kredit olish uchun boshqa hujjatlar bilan birgalikda mijoz bankka tovar oldi-sotdi shartnomasini taqdim etadi. Agar bank tomonidan ijobiy qaror qabul qilinsa, bank zarur bo’lgan pul miqdorini tovar sotayotgan yoki xizmat ko'rsatayotgan tashkilotga o'tkazib beradi.
Banklar tomonidan taqdim etilayotgan iste'mol krediti mijozlar uchun qulay, chunki uning foiz stavkasi mikroqarzlarga qaraganda biroz pastroq. Shuning uchun, agar mijozning maqsadi iste'mol kreditining maqsadiga to'g'ri keladigan bo'lsa, unda albatta shu kredit turidan foydalanish ma’qulroqdir. Depozit.uz esa sizga eng yaxshi iste'mol kreditlarini tanlashda yordam beradi.
Bugungi kunda banklarning iste'mol kreditlari bo’yicha shartlar bir-biridan unchalik farq qilmaydi. Keling, maksimal foyda bilan iste'mol kreditini qaysi bankdan olish mumkinligini ko'rib chiqaylik. Eng foydali iste'mol kreditini Milliy bankdan yillik 21% bilan, bir yilgacha bo'lgan muddatga olish mumkin (ikki yilga – yillik 23%, uch yilga – yillik 25%). Kreditning maksimal miqdori 49 million so'mni tashkil etadi va likvidli mol-mulk garoviga asosida beriladi, agar qarz miqdori 24,5 million so'mgacha bo'lsa, ta’minot sifatida uchinchi shaxs kafilligi yoki sug'urta polisini taqdim etish mumkin.
Shuni ta'kidlash kerakki, ko'plab banklarda foiz stavkasi aynan kredit muddatiga bog'liqdir. Bugungi kunda iste'mol kreditlarining maksimal muddati 3 yilni tashkil etadi.
Iste'mol krediti uchun eng yuqori summani Asia Alliance Bank taklif qiladi - 122,5 million so'mgacha, ammo bunday miqdor uchun siz bank talablariga javob beradigan likvid mulk garovini garov sifatida taqdim etishingiz kerak bo'ladi. Kredit bir, ikki yoki uch yilga berilishi mumkin va shunga qarab foiz stavkasi belgilanadi – mos ravishda yiliga 23%, 25,99% yoki 26,99%.
Shuningdek, kreditlashning o'xshash shartlari bilan siz Infin Bank, Ziraat Bank, Trast Bank, Aloqa Bank va boshqa bir qator banklarda iste'mol kreditini olish uchun murojaat qilishingiz mumkin. Barcha banklarda iste'mol kreditining maqsadi biroz farq qilishi mumkin, shuning uchun u yoki bankni tanlashdan oldin, iste'mol kreditining shartlari bilan batafsil tanishib chiqishingizni tavsiya qilamiz.
Iste'mol krediti bilan bog'liq yana bir muhim jihat shuki, ayrim banklar mijozlarga iste'mol kreditini taqdim etishda ushbu bankning hamkor-kompaniyalaridan tovar yoki xizmatlarni sotib olish bo'yicha takliflar berishadi va agar ushbu taklif sizga mos kelsa, kredit bo'yicha foizlar pastroq bo'ladi. O’ylaymizki, bunday holat mijozlar uchun iste’mol krediti olishda yana bir qo’shimcha qulaylikdir.

Обзор потребительских кредитов
Потребительский кредит это кредит, предоставляемый физическим лицам в целях приобретения определенных товаров и услуг.
Как известно, потребительский кредит это кредит, предоставляемый физическим лицам в целях приобретения определенных товаров и услуг. На сегодняшний день данный вид кредита не пользуется большой популярностью как микрозайм или автокредит, но всё же имеет своих клиентов. А причина в том, что в отличие от других видов кредита (микрозайма, овердрафта) потребительский кредит выдается на определенные цели — покупку техники, авиабилетов, турпутевок, оплату медицинских услуг, проведение торжественного мероприятия (свадьба или юбилей), ремонт дома. При этом обязательное условие — покупаемые товары должны быть произведены в Узбекистане.
По сути, банк оплачивает за клиента товары или услуги, поэтому заемщик не получает деньги наличными. Вместе с другими документами на получение кредита он предоставляет договор купли-продажи. При положительном решении банк перечислит необходимую сумму организации, в которой заемщик покупает товар или получает услугу.
Потребительский кредит, предлагаемый отечественными банками, удобен тем, что по нему процентная ставка ниже, чем по микрозаймам. Поэтому, если цель клиента совпадает с целью потребительского кредита, то выгоднее воспользоваться именно им. А с выбором лучших потребительских кредитов вам поможет Depozit.uz.
На сегодняшний день условия банков по потребительскому кредиту не сильно отличаются друг от друга. И так рассмотрим где можно получить потребительский кредит с максимальной выгодой. Самый выгодный потребительский кредит можно получить в Национальном банке под 21% годовых, со сроком до одного года (23% годовых – на два года, 25% годовых на три года).  При этом максимальная сумма кредита составляет 49 млн. сум и выдаётся под залог ликвидного имущества, если сумма кредита составит до 24,5 млн. сум. в качестве обеспечения можно предоставить поручительство третьего лица или страховой полис.
Следует отметить, что во многих банках процентная ставка зависит именно от срока кредита. Максимальный срок по потребительским кредитам на сегодняшний день составляет 3 года.
А максимальную сумму по потребительскому кредиту предлагает Азия Альянс банк – до 122.5 млн. сум, но за такую сумму в качестве обеспечения придётся предоставить залог ликвидного имущества, соответствующего требованиям банка. Кредит можно оформить на один, два или три года, и в зависимости от этого будет установлена процентная ставка – 23%, 25.99% или 26.99% годовых соответственно.
Также, с похожими условиями кредитования можно оформить потребительский кредит в Инфин Банке, Зираат Банке, Траст Банке, Алока Банке и ряде других банках. Во всех банках цель потребительского кредита может немного отличаться, поэтому перед выбором того или иного банка рекомендуем подробно ознакомиться с условиями потребительского кредита.
Ещё один важный момент, связанный с потребительским кредитованием, некоторые банки при потребительском кредитовании клиентов дают предложения покупки товаров или услуг у компаний-партнёров этого банка, и если вам подходит это предложение, процент по кредиту будет ниже, чем при обычном потребительском кредите. И на это действительно стоит обратить внимание.