Qimmatli qog‘ozlar bozorida qanday o‘zgarishlar kutilmoqda?
Kuni kecha Toshkentda Rossiyaning yetakchi kompaniyalaridan biri Сbonds kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan “O‘zbekiston Respublikasi kapital bozori” mavzusida III-xalqaro konferensiyada, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki, Rossiyaning yetakchi banklari Gazprombank, Sovkombank, Qozog‘iston Respublikasining Xalq banki vakillari ishtirok etdi.
Anjuman davomida O‘zbekiston Respublikasining moliya bozori, mahalliy kompaniyalarning jahon bozorlariga chiqishi va mamlakatga investitsiya jalb qilish imkoniyatlari, shuningdek, mahalliy qimmatli qog‘ozlar bozorining rejalari va istiqbollari muhokama qilindi.
Bugungi kunning dolzarb vazifalaridan hisoblangan mahalliy fond birjasi orqali ustav kapitalida davlat ulushi bo‘lgan aksiyadorlik jamiyatlari aksiyalarini birlamchi (IPO) va ikkilamchi (SPO) ommaviy taklifini qo’yish orqali, davlat ishtirokidagi korxonalarni xususiylashtirishni rag‘batlantirish, emitentlar sonini ko‘paytirish, yangi moliyaviy mahsulotlarni joriy etish va korporativ boshqaruvni takomillashtirish masalalari anjuman doirasida ko‘rib chiqildi.
Xususan, ko‘rib chiqilgan vazifalarga muvofiq:
• kelgusi 3 yil ichida 15 ta IPO kutilayotganligi, shulardan 5 tasi davlat banki, 3 ta sug‘urta kompaniyasi hamda metallurgiya va boshqa kompaniyalarga tegishli ekanligi;
• oltin uchun ETF, ipoteka obligatsiyalari, sukuk obligatsiyalari;
• inflyatsiyaga bog‘langan obligatsiyalarni chiqarilishi;
• qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi bilan xalqaro depozitariy o‘rtasida, mahalliy fond birjasi va valyuta birjasining o‘zaro bog‘liqligini takomillashtirish;

Какие изменения ожидаются на фондовом рынке?
Представители Национального банка внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан, ведущих российских банков Газпромбанк, Совкомбанк, Народного банка Республики Казахстан приняли участие в III Международной конференции «Рынок капитала Республики Узбекистан», организованной одной из ведущих российских компаний - Cbonds, прошедшей в недавно в Ташкенте.
На конференции обсуждались финансовый рынок Республики Узбекистан, доступ местных компаний к мировым рынкам и возможности привлечения инвестиций в страну, а также планы и перспективы местного рынка ценных бумаг.
На конференции обсуждались актуальные задачи сегодняшнего дня - стимулирование приватизации государственных предприятий, путем выставления акций акционерных обществ с государственной долей в уставном капитале на первичные (IPO) и вторичные (SPO) публичные торги через местную фондовую биржу, увеличение количества эмитентов, запуск новых финансовых продуктов. вопросы совершенствования корпоративного управления.
В частности, в соответствии с поставленными задачами:
• В ближайшие 3 года ожидается 15 IPO, в том числе 5 государственных банков, 3 страховые компании, металлургические и другие компании;
• ETF на золото, ипотечные облигации, облигации сукук;
• выпуск облигаций с привязкой к инфляции;
• Улучшение отношений между Центральным депозитарием ценных бумаг и Международным депозитарием ценных бумаг, местной фондовой биржей и валютной биржей;
• Было отмечено, что есть возможность открывать счета депо удаленно.
Также было отмечено, что важно создать законодательную базу с учетом опыта других стран, а также работать над проектом на основе закона «О рынках капитала» и принципов Международной комиссии (IOSCO).