O‘zbekistonda elektron pullar chiqarilishiga ruxsat berildi
Xabarda qayd etilishicha, to‘lov tashkiloti litsenziyasiga ega bo‘lgan “CENTER FOR DIGITAL TECHNOLOGY AND INNOVATION” MCHJ tomonidan “A-pay” elektron pullar tizimi faoliyatini tashkil etish hamda “Kapitalbank” aksiyadorlik tijorat banki tomonidan mazkur elektron pullar tizimining emitenti sifatida elektron pullarni chiqarish faoliyati bo‘yicha taqdim etilgan hujjatlar o‘rganilgan.
Xususan, “O‘zbekiston Respublikasi hududida elektron pullarni chiqarilishi va muomalada bo‘lishi qoidalari”ga (ro‘yxat raqami 3231, 29.04.2020 y) ko‘ra, joriy yilning 30 sentyabr kuni “A-pay” elektron pullar tizimi Markaziy bankning Elektron pullar tizimi reyestriga kiritildi va elektron pullar chiqarilishiga ruxsat berildi, deyiladi xabarda.
Shuningdek, elektron pullar tizimi reyestrining to‘liq ro‘yxati bilan  Markaziy bank rasmiy veb sayti orqali batafsil tanishish mumkin.

В Узбекистане разрешена эмиссия электронных денег
Система электронных денег A-Pay была включена в реестр системы электронных денег Центрального банка, и выпуск электронных денег разрешен, сообщил регулирующий орган.
Согласно сообщению, ООО “CENTER FOR DIGITAL TECHNOLOGY AND INNOVATION”, имеющее лицензию платежной организации, будет организовывать деятельность системы электронных денег «A-pay», были изучены документы, представленные АКБ “Kapitalbank”  на выпуск электронных денег как эмитентом данной системы электронных денег.
В частности, согласно «Правилам выпуска и обращения электронных денег на территории Республики Узбекистан» (регистрационный номер 3231, 29.04.2020), 30 сентября текущего года система электронных денег «A-pay» была внесена в реестр электронных денег Центрального банка и разрешен выпуск электронных денег, говорится в сообщении.
Полный список реестров системы электронных денег также доступен на официальном сайте Центрального банка.