O‘zbekiston bozorida ipoteka kreditlari bo‘yicha vaziyat qanday?
Respublika Markaziy banki axborot berishicha, 2021-yil 8 oyi davomida aholiga ajratilgan ipoteka kreditlari qoldig‘i 32,1 trln.so‘mni tashkil etgani holda, 2017-yilning 1-sentyabr mos davriga nisbatan 4,2 baravar o‘sganligini ko‘rsatmoqda.
2021-yilning 8 oyi mobaynida ipoteka kreditlarining 16 foizi birlamchi bozordagi uylar uchun ajratilgan bo‘lib, jami 5 811 nafar fuqaroga 1 054,0 mlrd. so‘m miqdorida, ikkilamchi bozordagi uylar uchun 31 482 nafar fuqaroga (84 %) 4 182,1 mlrd. so‘m miqdorida ajratilgan. Ya’ni, jami 5 236,1 mlrd. so‘mlik ipoteka kreditlarining 42 foizi (15 673 nafar) xotin-qizlarga va 58 foizi (21 620 nafar) erkaklarga ajratilgan.
Shuningdek, 2021yil 8 oyi davomida yangi tartib doirasida aholiga ajratilgan ipoteka kreditlari jami summasi 2 494,6 mlrd.so‘mni tashkil etgani holda jami 11 610 nafar fuqaro uy-joyga ega bo‘lgan.
Xususan, joriy yil 8 oyi davomida ajratilgan ipoteka kreditlarining 26 foizi 18-30 yoshgacha, 68 foizi 31-50 yoshgacha va qolgan 6 foizi esa 50 yoshdan yuqori fuqarolarga ajratilgan.
2021-yil 8 oyi davomida tijorat banklari tomonidan aholiga umumiy qiymati 31,2 trln. so‘m miqdorida ipoteka kreditlari ajratilgan bo‘lsa, shundan hududlar kesimida qaraydigan bo‘lsak, Toshkent shahri hissasiga 1 383,5 mlrd.so‘m, Qoraqalpog‘iston Respublikasiga 218,2 mlrd.so‘m, Andijonga 436,1 mlrd.so‘m, Buxoroga 218,1 mlrd.so‘m, Jizzax va Qashqadaryo viloyatlariga 375 mlrd.so‘m, Navoiy va Namangan viloyatlariga 557,1 mlrd.so‘m, Samarqandga 476,6 mlrd.so‘m, Farg‘onaga 436,1 mlrd.so‘m va 374,0 mlrd. so‘m Toshkent viloyati hissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
2021-yil 8 oyi davomida aholiga ajratilgan ipoteka kreditlarining 1 027,8 mlrd. so‘mi O‘zbekiston ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi mablag‘lari hisobidan, tijorat banklari mablag‘lari hisobidan 618,3 mlrd. so‘m va 3 590,0 mlrd. so‘mi Moliya vazirligi mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilgan.
Xususan, O‘zbekiston ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi mablag‘lari hisobidan tijorat banklari tomonidan 2021-yilning 8 oyi davomida aholiga ajratilgan ipoteka kreditlari summasi 1 027,8 mlrd. so‘mni tashkil etgani holda, jami 5 838 nafar fuqaro uy-joy uchun ipoteka kreditlari olishga muvaffaq bo‘lgan.

По данным Центрального банка республики, остаток ипотечных кредитов, выданных населению за 8 месяцев 2021 года, составил 32,1 трлн сумов, увеличившись в 4,2 раза по сравнению с соответствующим периодом 2017 года.
За восемь месяцев 2021 года 16 процентов ипотечных кредитов было выделено на приобретение жилья на первичном рынке на общую сумму 1 054,0 млрд. сум для 5 811 граждан, для вторичного рынка - 4 182,1 млрд. сум для 31 482 гражданина (84%). Из общей суммы в размере 5 236,1 млрд. сум 42% (15 673 человека) ипотечных кредитов выдано женщинам и 58% (21 620 человек) мужчинам.
Кроме того, за 8 месяцев 2021 года жилье приобрели 11 610 человек по новому порядку выделения ипотечных кредитов населению на общую сумму 2 494,6 млрд сумов.
В частности, за 8 месяцев текущего года 26% ипотечных кредитов выдано гражданам в возрасте 18-30 лет, 68% - 31-50 лет, а остальные 6% - гражданам старше 50 лет.
В разрезе регионов за 8 месяцев 2021 года из выделенных коммерческими банками 31,2 трлн. сум ипотечных кредитов 1 383,5 млрд. сумов приходится на город Ташкент, 218,2 млрд. сум - Республике Каракалпакстан, 436,1 млрд. сум - Андижану, 218,1 млрд. сум - Бухаре, 375 млрд. сум - Джизакской и Кашкадарьинской области, 557,1 млрд. сум Навоийской и Наманганской области, 476,6 млрд. сум Самарканду, 436,1 млрд. сум в Фергане и 374,0 млрд. сум - на долю Ташкентской области.
За 8 месяцев 2021 года из выделенных населению ипотечных кредитов 1 027,8 млрд. сум было выдано за счёт средств Компании по рефинансированию ипотеки Узбекистана, 618,3 млрд. сум за счёт средств коммерческих банков и 3 590,0 млрд. сум Министерства финансов.
В частности, из 1 027,8 млрд. сум, выделенных Компанией по рефинансированию ипотеки Узбекистана, ипотечный кредит на жильё смогли получить 5 838 человек.