Markaziy bank raisining o'rinbosari Mixail Alekseev - qog'oz pullarning qanday o'zgarishi, "Izvestiya" loyihasi va yirik veksellarga talabning sabablari to'g'risida
Modernizatsiya qilingan banknotalarning uslubi 2017 yilda chiqarilgan 200 va 2000 rubllik banknotalarnikiga o‘xshash bo‘ladi.
Modernizatsiya qilingan banknotalarning uslubi 2017 yilda chiqarilgan 200 va 2000 rubllik banknotalarnikiga o‘xshash bo‘ladi. Bu haqda Rossiya Markaziy banki raisining o‘rinbosari Mixail Alekseyev “Izvestiya” gazetasiga bergan intervyusida so‘zlab berdi.
Alekseevning so'zlariga ko'ra, banknotlar qatorining yangilanishi hozirgi vaqtda turli xil konstruktsiyalar bilan bog'liq. «Ikki banknot - 200 va 2000 rubl - endi bitta dizaynda, qolganlari esa boshqasida ishlab chiqarilgan. Bu bizning banknota liniyamizning yaxlitligini buzadi. 2017 yilda banknotlar dizaynini takomillashtirish bo'yicha yo'nalish belgilandi va izchillikni namoyish etib, biz bir necha yil oldin tanlangan yo'nalishda harakat qilishni davom ettirmoqdamiz. Biz yangi, zamonaviyroq, qiziqarli va amaliy dizaynni ishlab chiqishimiz bilanoq, banknotlarning qolgan nominatsiyalarini shu darajaga va yagona uslubga etkazish juda mantiqiy», - dedi u.
Markaziy bank raisi o'rinbosarining so'zlariga ko'ra, yana bir sabab - bu ba'zi bir innovatsion echimlarni joriy etish istagi. Biz nafaqat yangi kupyura mahsulotlarining badiiy qadr-qimmatiga hurmat bilan qaraymiz, balki qator yangiliklarni ham joriy etishni rejalashtirmoqdamiz. Masalan, biz banknotalarni raqamlash tizimini o'zgartiramiz. Yangi modifikatsiyadagi banknotalardagi seriya raqami noyob bo'ladi, boshqa nominaldagi banknotalarda takrorlanmaydi. Endi bir xil raqamni turli nominaldagi va modifikatsiyadagi veksellarda topish mumkin.
Muayyan banknotani aniqlash uchun nafaqat ushbu raqamni, balki nominalni ham ko'rsatish kerak. Banknotlar qatori modernizatsiya qilingandan so'ng, banknotani faqat bitta raqam bilan aniqlash mumkin, bu ko'plab buxgalteriya va boshqa operatsiyalarni ancha soddalashtiradi », - deya tushuntirdi u.
Alekseevning qo'shimcha qilishicha, Rossiya banki, shuningdek, banknotalarning iste'mol xususiyatlarini yaxshilashni rejalashtirmoqda, bu ularning ifloslanishiga nisbatan yuqori qarshilikka ega bo'lishiga imkon beradi va ularni har xil turdagi hisoblash va saralash mashinalari, bankomatlar va boshqa qurilmalar tomonidan yaxshiroq ishlov beriladi. "Pastki nominaldagi barcha banknotalar lak bilan ishlangan maxsus himoya aralashmasi bilan qoplanadi, bu ularning ishlash muddatini yaxshilaydi", - deya xulosa qildi u.

Зампред ЦБ Михаил Алексеев — о том, как изменятся бумажные деньги, проекте «Известий» и причинах спроса на крупные купюры
Стилистика модернизированных денежных знаков будет той же, что и у выпущенных в 2017 году банкнот номиналами 200 и 2 000 рублей. Об этом в интервью «Известиям» рассказал зампред ЦБ Михаил Алексеев.
Стилистика модернизированных денежных знаков будет той же, что и у выпущенных в 2017 году банкнот номиналами 200 и 2 000 рублей. Об этом в интервью «Известиям» рассказал зампред ЦБ Михаил Алексеев.
По словам Алексеева, обновление банкнотного ряда связано с различным дизайном банкнот в настоящее время. «Две банкноты — 200 и 2 000 рублей — сейчас выполнены в одном дизайне, а остальные — в другом. Это нарушает целостность нашего банкнотного ряда. В 2017 году было задано направление совершенствования дизайна банкнот, и, проявляя последовательность, мы продолжаем движение в избранном несколько лет назад направлении. Коль скоро нам удалось разработать новый, более современный, интересный и практичный дизайн, то совершенно логично подтянуть оставшиеся номиналы банкнот к этому уровню и к единой стилистике», — отметил он.
Другой причиной, по словам зампреда Центробанка, является желание внедрить некоторые инновационные решения. «Мы отдаем дань не только художественным достоинствам новых банкнотных изделий, но и планируем внедрить целый ряд новаций. Например, мы будем менять систему нумерации банкнот. Серийный номер в банкнотах новой модификации будет уникальным, не повторяющимся в банкнотах других номиналов. Сейчас на купюрах разных номиналов и модификаций можно встретить один и тот же номер. Чтобы идентифицировать ту или иную конкретную банкноту, необходимо указывать не только этот номер, но и номинал. После модернизации банкнотного ряда банкноту можно будет идентифицировать по одному лишь номеру, что значительно упростит многие учетные и иные операции», — пояснил он.
Алексеев добавил, что в планах Банка России также улучшить потребительские свойства банкнот, что позволит им иметь более высокую устойчивость к загрязнению и лучше обрабатываться различного рода счетно-сортировальными машинами, банкоматами и иными устройствами. «Все купюры низких номиналов будут покрываться специальным защитным составом, лакироваться, что улучшит срок их службы», — заключил он.