Kuni kecha O'zbekiston Respublikasi Moliya vazirligida Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo bo'yicha vitse-prezidenti Anna Byorde bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar ikki tomonlama hamkorlikning qator masalalarini, jumladan aholini ijtimoiy himoya qilish tizimini rivojlantirish, shahar va qishloq infratuzilmasi, suv ta'minoti kabi muhim yo'nalishlarda Jahon bankining moliyaviy ishtirokidagi loyihalarni muhokama qildilar.
Shuningdek, tomonlar davlat ishtirokidagi yirik korxonalarini transformatsiya qilish sohasidagi islohotlarning borishi hamda 2020 - 2025 yillarda O'zbekiston Respublikasi bank tizimini isloh qilish strategiyasi doirasida davlat ishtirokidagi banklarni isloh qilish jarayoni bo‘yicha tadbirlarni ko'rib chiqishdi.
Jahon banki va O'zbekiston hukumati o'rtasidagi muzokaralar yakuniga ko‘ra, qator moliyaviy va grant bitimlari imzolash marosimi bo'lib o'tdi.
Xususan, "O'zbekistonda milliy innovatsion tizimni modernizatsiya qilish" loyihasi bo'yicha moliyaviy bitimlar imzolandi. Loyihani amalga oshirish uchun JB tomonidan 50 million AQSh dollari miqdorida imtiyozli kredit ajratiladi.

Встречи с вице-президентом Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии
В Министерстве финансов Республики Узбекистан состоялась встреча с вице-президентом Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Анной Бьерде.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов двустороннего сотрудничества, в том числе реализацию проектов с финансовым участием Всемирного банка по таким важным направлениям, как развитие системы социальной защиты населения, городской и сельской инфраструктуры, систем водоснабжения и т. д.
Стороны также рассмотрели ход реформ в сфере трансформации крупных государственных предприятий, а также  процесс реформирования государственных банков в рамках Стратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан на 2020-2025 годы.
По итогам переговоров между Всемирным банком и Правительством Узбекистана был подписан ряд финансовых и грантовых соглашений.
В частности, подписаны финансовые соглашения по проекту «Модернизация национальной инновационной системы Узбекистана». Для реализации проекта ВБ предоставит льготный кредит в размере 50 миллионов долларов.