Internet tarmog‘ida O‘zbekistonning eng ko‘p tilga olingan banklarining reytingi e‘lon qilindi
"Ledokol Group" tahliliy departamenti 2021 yilning dastlabki to‘rt oyida ijtimoiy tarmoqlar va internet OAVda O‘zbekistondagi eng ko‘p muhokama qilingan banklar reytingini tayyorladi.
Reytingda internetdagi o‘zbek segmenti va onlayn OAVda O‘zbekistondagi 32 ta banklarning tilga olinishi tahlil qilindi. Ijtimoiy tarmoqdagi mashhurlik  har bir bankning insonlar uchun ahamiyati, ishonchlilik darajasi, ommaga tanilgani va obro‘ darajasini ko‘rsatadi.
Katta va mashhur banklar: ijtimoiy tarmoqlarda bankning mashhurligi uning miqyosiga qay darajada bog‘liq?
Aktivlarining hajmi bo‘yicha 10 ta eng yirik bankdan atigi 6 tasi ijtimoiy tarmoqlardagi mashhurligi bo‘yicha 10 talik reytingga kirdi.
Aktivlari bo‘yicha eng yirik bo‘lgan Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki reytingda 3-o‘rinni, Sanoat qurilish banki 8-o‘rinni egalladi. Asaka bank 10 talik reytingga kirmadi.
Davlat ishtirokidagi banklar - Xalq banki, Agrobank va Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki reyting yetakchilari bo‘lishdi. Bu ulardagi aktivlarning davlat dasturlarida ishtirok etishi, keng filiallar tarmog‘iga egaligi va ayrim hollarda tizimli faoliyat yuritishi bilan izohlanadi (Xalq banki pensiyalar tarqatish sohasida).
Shuningdek, bir necha xususiy banklar - Hamkorbank, Kapital bank, Oriyent Finans bank, Tenge bank ham reytingning o‘ntaligiga kirgan. Tijorat banklari B2C sektoriga xizmat ko‘rsatishga yo‘naltirilgan.
Oylar bo‘yicha 10 ta mashhur bankka bo‘lgan qiziqish dinamikasi
Ushbu davrda Xalq banki (1-pozitsiya), Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki (3- pozitsiya), Agrobank (2- pozitsiya), Oriyent Finans banki (7- pozitsiya)ga qiziqish tobora ko‘pligi ajralib turdi.
Fevral oyida Xalq bankiga jamoatchilik eʼtibori oshgan. Masalan, bu oyda Markaziy bank 15 ta bank filiallari, jumladan, Xalq bankiga nisbatan jarima sanksiyalarining qo‘llanishini eʼlon qilgan. 26 fevralda Shavkat Mirziyoyev raisligida xotin-qizlar muammolarini hal qilish va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash masalalari bo‘yicha video selektr yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda Xalq banki orqali xotin-qizlarni tadbirkorlikka jalb qilish uchun 2 trln. so‘m yo‘naltirilishi maʼlum qilindi. Bankning Andijon va Toshkentdagi xodimlariga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoiy ish bilan bog‘liq 2 ta shov-shuvli yangilik tarqaldi. Umuman olganda, fevral oyida jamoatchilikning Xalq bankiga bo‘lgan qiziqishi “-” belgisi ostida kechdi.
Agrobankning eng mashhurlik darajasi mart va aprel oylariga to‘g‘ri keladi. Bu vaqtda bank o‘zining ilk xizmat ko‘rsatish ofisini eʼlon qildi. Bundan tashqari, Andijon va Marg‘ilondagi bank xodimlari tomonidan mablag‘larning talon-toroj qilinishi va soxta kreditlar rasmiylashtirilishi bilan bog‘liq ikkita holat maʼlum bo‘ldi.
Milliy bank fevral va mart oylarida ijtimoiy tarmoqlarda eng ko‘p tilga olindi. Fevral oyida ijtimoiy tarmoqlar foydalanuvchilari va baʼzi OAV 1999 yil 16 fevralda Toshkentda yuz bergan teraktni eslashdi. Mart oyida davlat byudjetidan, qator banklar, jumladan, Milliy bankdan xizmat ko‘rsatish sohasiga 500 mln. AQSH dollari ajratilishi eʼlon qilindi.
Oriyent Finans bank to‘g‘risida mart oyida ko‘p yozilgan. Bu vaqtda bank o‘z faoliyatidan tashqari Butunjahon pul haftaligi doirasida tanlov o‘tkazdi. Tanlov to‘g‘risidagi maʼlumotlar ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari tomonidan keng tarqatildi.
Banklar to‘g‘risida qayerda ko‘proq yozishadi?
Eslatmalarning yarmidan ko‘pi (65%) ijtimoiy tarmoqlarda berib borilgan. Telegram kanallarda 16% va onlayn OAV da 19% maʼlumotlar berilgan.
O‘zbekistondagi eng ko‘p muhokama qilinadigan bank mahsulotlari
Mahsulotlarni tahlil qilish uchun banklarga taklif etiladigan bir nechta asosiy xizmatlardan foydalanildi:
•    Kreditlar (ipoteka va avtokreditlar bundan mustasno)
•    Ipoteka krediti berish
•    Avtokreditlar
•    Bank omonatlari
•    Kartalar
•    Banklarning mobil ilovalari
Eng ko‘p eslatmalar kreditlar bo‘yicha bo‘lgan. To‘lov kartalari va bank mobil ilovalari eslatmalarning qariyb yarmini tashkil qiladi. Ipoteka kreditlari, avtokreditlar va omonatlar OAV da eng kam tilga olingan.
O‘zbekiston viloyatlari bo‘yicha muhokamalar
Eslatmalarning 81% Toshkent shahriga to‘g‘ri keladi.
Shuningdek, Buxoro, Samarqand Farg‘ona vodiysining uchta shahri (Farg‘ona, Namangan, Andijon) hamda Urganch ham yetakchilar qatoriga kirgan. Qolgan viloyatlar jami eslatmalarning 4 foizini tashkil qiladi.
Tadqiqot qanday o‘tkazildi
Reyting tuzishda internet tarmog‘idagi o‘zbek segmentida banklarning tilga olinishi tahlil qilindi. Manbalar orasida (Facebook, Instagram, Odnoklassniki, VKontakte, TikTok, Twitter, Youtube), bloglar, forumlar, fikr-mulohazalar saytlari, ommaviy Telegram kanallari, onlayn OAV va boshqa resurslar bor.
Eslatmalarni to‘plash va tahlil qilish internet tarmog‘ida ularni 24/7 rejimida yig‘ib boradigan avtomatlashgan monitoring tizimi yordamida amalga oshirildi.

Опубликован рейтинг самых упоминаемых банков Узбекистана в Интернете
Аналитический департамент Ledokol Group подготовил рейтинг самых обсуждаемых банков Узбекистана в социальных сетях и в Интернет СМИ за первые 4 месяца 2021 года.
Для составления рейтинга были проанализированы упоминания 32 банков Узбекистана в узбекском сегменте Интернета в социальных сетях и онлайн СМИ. Популярность в сети показывает интерес и значимость каждого отдельного банка для людей, уровень доверия, народную популярность и уровень репутации.
Большие и знаменитые: как соотносятся популярность в социальных сетях и масштаб банка
Из 10 крупнейших банков по объёмам активов в топ 10 рейтинга по популярности в социальных сетях попали всего 6 банков.
Узнацбанк, крупнейший по активам банк, в рейтинге разместился на 3 месте и получил более 2700 упоминаний.  Промстройбанк, находясь на втором месте по размерам активов, в рейтинге занял 8 место (почти 1200 упоминаний). Асака банк, замыкающий тройку лидеров по величине активов, не вошёл в топ 10 рейтинга.
Лидерами рейтинга стали банки с государственными участием - Халк банк, Агробанк и Узнацбанк. Это объясняется активным участием банков в государственных программах, разветвленной сетью филиалов и в некоторых случаях системообразующей ролью (как у Халк банка в сфере выплаты пенсий).
В десятку лидеров рейтинга вошли также несколько частных банков – Хамкорбанк, Капитал банк, Ориент Финанс банк, Тенге банк. Коммерческие банки традиционно нацелены на обслуживание B2C сектора, где количество потенциальных клиентов на порядок больше, чем в B2B. А чем больше аудитория, тем больше упоминаний, генерируемых этой аудиторией.
Динамика интереса к топ 10 банкам по месяцам
За этот период более всего выделялась динамика интереса к Халк банку (1 позиция), Узнацбанку (3 позиция), Агробанку (2 позиция), Ориент Финанс банку (7 позиция).
Для Народного банка февраль был отмечен повышенным вниманием со стороны общественности. Так, в течение этого месяца ЦБ объявил о применении штрафных санкций по отношению к филиалам 15 банков, в т.ч. к Народного банка. 26 февраля под председательством президента Шавката Мирзиёева состоялось видео селекторное совещание по вопросам решения проблем и социальной поддержки женщин, в ходе которого было объявлено, что 2 трлн. сум будут направлены через Народный банк на привлечение женщин к предпринимательству. 2 громких инфоповода были связаны с уголовными делами в отношении сотрудников банка в Андижане и Ташкенте. В целом можно констатировать, что интерес общественности к Народному банку в феврале прошел под знаком «-».
Пик упоминаний Агробанка пришёлся на март и апрель. В это время банк анонсировал свой первый мобильный офис обслуживания. Помимо этого, стало известно о двух случаях, связанных с расхищением средств и оформлением поддельных кредитов сотрудниками банка в Андижане и Маргилане.
Количество упоминаний Национального банка резко возросло в феврале и марте. В феврале пользователи соцсетей и некоторые СМИ вспоминали трагические события теракта 16 февраля 1999 года в Ташкенте, когда один из взрывов произошел рядом со зданием НБУ.  В марте было объявлено, что из государственного бюджета и со стороны ряда банков, в т.ч. Узнацбанка, на развитие сферы услуг будет выделено 500 млн. долларов.
У Ориент Финанс банка был заметен рост упоминаний в марте. В это время банк кроме текущих активностей проводил конкурс в рамках Всемирной недели денег. Информацию о конкурсе охотно тиражировали пользователи соцсетей.
Где чаще пишут о банках
Более половины упоминаний (65%) были размещены в социальных сетях. На Telegram приходится 16% и на онлайн СМИ 19% от всех упоминаний соответственно.
Самые обсуждаемые банковские продукты Узбекистана
Для продуктового анализа было взято несколько основных сервисов, которые предлагаются банками:
•    Кредиты (не включая ипотеку и автокредиты)
•    Ипотечное кредитование
•    Автокредиты
•    Банковские вклады
•    Карты
•    Мобильные приложения банков
Наибольшая доля упоминаний приходится на кредиты. На платежные карты и банковские мобильные приложения приходится почти половина упоминаний продуктов. Ипотечные кредиты, автокредиты и вклады упоминались менее всего.
Обсуждения в разрезе регионов Узбекистана
На Ташкент приходится 81% упоминаний.
В число лидеров также вошли Бухара, Самарканд, сразу 3 города Ферганской долины (Фергана, Наманган, Андижан), а также Ургенч. На остальные регионы суммарно пришлось 4% всех упоминаний. С развитием и проникновением Интернета в регионах, доля упоминаний в них будет возрастать, как это происходит в других странах.
Как проводилось исследование
Для составления рейтинга были проанализированы упоминания банков в узбекском сегменте Интернета. Среди источников упоминаний есть социальные сети (Facebook, Instagram, Одноклассники, ВКонтакте, TikTok, Twitter, Youtube), блоги, форумы, сайты отзывов, публичные каналы Telegram, а также онлайн СМИ и другие ресурсы.
Сбор и анализ упоминаний проводился с помощью автоматизированных систем мониторинга и аналитики, которые в режиме 24/7 собирают упоминания в Интернете.