banklar va to‘lov tashkilotlari tomonidan xizmatlar ko‘rsatish jarayonida mijozlarni masofaviy biometrik identifikatsiya qilish tizimini joriy qilish
Yaqindagina depozit.uz sayti jamoasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki To‘lov tizimlari departamenti direktori o‘rinbosari Shuxrat Fayzullayev bilan o‘tkazgan suhbat jarayonida banklar va to‘lov tashkilotlari tomonidan xizmatlar ko‘rsatish jarayonida mijozlarni masofaviy biometrik identifikatsiya qilish tizimini joriy qilish va masofaviy moliyaviy xizmatlar ko‘lamining kengayishiga ko‘maklashish borasida meʼyoriy hujjat ishlab chiqilayotgani va bu masala yaqin kunlarda hal etilishiga alohida to‘xtalib o‘tilgan edi.
Bu hujjat tayyorlanib, normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portaliga joylashtirilibti. Bemalol ushbu loyiha muhokamasida ishtirok etib, o‘z fikr-mulohaza va takliflaringizni qoldirishingiz mumkin.

в данное время идёт процесс разработки нормативного документа по внедрению дистанционной биометрической идентификации клиентов при оказании услуг банками и платежными организациями и по содействию расширению удаленных финансовых услуг
В ходе недавнего интервью команды Depozit.uz с Шухратом Файзуллаевым, заместителем директора Департамента платежных систем Центрального банка Республики Узбекистан, было отмечено, что в данное время идёт процесс разработки нормативного документа по внедрению дистанционной биометрической идентификации клиентов при оказании услуг банками и платежными организациями и по содействию расширению удаленных финансовых услуг, и, что в ближайшее время этот вопрос будет решен.
На сегодняшний день этот документ подготовлен и размещен на портале для обсуждения проектов нормативных актов. Каждый может принять участие в обсуждении этого проекта и оставить свои комментарии и предложения.